SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 25 tysięcy podpisów pod petycją przeciw sylwestrowi TVP przy Wielkiej Krokwi

Ponad 25 tysięcy internautów podpisało się w sieci pod petycją "Tygodnika Podhalańskiego", której głównym postulatem jest odstąpienie od organizacji sylwestra TVP pod Wielką Krokwią z Zakopanem.

Scena „Sylwestra marzeń z Dwójką” w 2019 r.; fot. Michał KurdupskiArticle

Nie milką dyskusje nad sprawą miejsca tegorocznego "Sylwestra Marzeń" Telewizji Polskiej. Prawdopodobnie impreza ma się odbyć koło zakopiańskiej Wielkiej Krokwi, w sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Władze instytucji protestują.

Tatrzański Park Narodowy w wydanym w ubiegłym tygodniu oświadczeniu alarmuje, że przeniesienie lokalizacji imprezy w jej bezpośrednie sąsiedztwo może negatywnie wpłynąć na tatrzańską przyrodę.

- Zagrożenia, jakie niosą ze sobą tego typu imprezy masowe, to przede wszystkim hałas przekraczający dopuszczalne normy, zanieczyszczenie światłem, powodujące zakłócenie naturalnego cyklu dobowego zwierząt oraz utrudniające im orientację w terenie, ogromne ilości śmieci. W związku z naszymi obawami poprosiliśmy organizatora o informację, jak zamierza zabezpieczyć teren TPN przylegający do miejsca planowanej imprezy przed dostępem osób nieupoważnionych, w jaki sposób zamierza wyegzekwować od uczestników imprezy zakaz używania fajerwerków oraz jakie jest przewidywane natężenie hałasu podczas imprezy. Uważamy, że ciągle jeszcze jest czas, żeby sprawę ponownie przemyśleć. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat optymalnego rozwiązania, które weźmie pod uwagę konieczność ochrony przyrody, ale i potrzeby społeczne - czytamy w stanowisku.

Z kolei kilka dni temu wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica powiedziała „Gazecie Krakowskiej”, że TVP podpisała już umowę z Centralnym Ośrodkiem Sportu, właścicielem terenu pod Wielką Krokwią, na organizację zabawy sylwestrowej.

"Tygodnik Podhalański" pisze petycję w sprawie sylwestra TVP

Petycję w sprawie przeniesienia miejsca organizacji imprezy utworzyła w internecie redakcja "Tygodnika Podhalańskiego".

- Sylwester pod Krokwią w Zakopanem łączy się z potężnym hałasem. Wybuchy petard, ogni sztucznych, muzyka płynąca z ogromnych głośników wybudzi i wystraszy tatrzańską zwierzynę. W górach, tuż obok skoczni, niedźwiedzie mają swoje gawry. Istnieje poważne ryzyko, że się obudzą. Konsekwencje tego mogą być nieobliczalne - czytamy w opisie. Petycja ma zostać przekazana na ręce osób decyzyjnych w sprawie sylwestra TVP.

Do wtorkowego wieczoru petycję podpisało ponad 25 tysięcy internautów. 16 listopada w Zakopanem ma się odbyć demonstracja wspierająca protesty Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kowalczyk: decyzję podejmą fachowcy

Tatrzański Park Narodowy zwrócił się w sprawie planowanej imprezy sylwestrowej w swoim sąsiedztwie do Ministerstwa Środowiska. Sprawę skomentował na swojej ostatniej konferencji prasowej w roli szefa tego resortu Henryk Kowalczyk: - To jest decyzja parku odpowiadającego za ochronę przyrody. Nie jestem w stanie ocenić z pozycji Warszawy, na ile potencjalne organizowanie zabawy sylwestrowej może zagrażać przyrodzie w parku - stwierdził  polityk.

Zdaniem odchodzącego ze stanowiska ministra, obie strony mają swoje argumenty, a ostateczna decyzje powinna należeć "do fachowców". - Oczywiście argumenty po obu stronach są różne, przywoływany jest choćby Puchar Świata w skokach narciarskich, organizowany na Wielkiej Krokwi, pokazuje że takie imprezy się organizuje. Oczywiście mówienie, że to będzie bardziej hałaśliwa impreza, to też ma swoje racje. Tutaj, jeśli już, podejmą decyzje fachowcy - powiedział Henryk Kowalczyk.

Ubiegłoroczny koncert sylwestrowy w TVP2 śledziło średnio 5,51 mln widzów. Udział stacji w tym czasie wyniósł 39,60 proc.

Dołącz do dyskusji: Ponad 25 tysięcy podpisów pod petycją przeciw sylwestrowi TVP przy Wielkiej Krokwi

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gośc
bardzo słuszna decyzja o proteście nie możemy sobie pozwolić aby disko polo wygrało z przyrodą SKANDAL a poza tym sylwester marzeń z TVP na pewno się odbędzie ale nie w zakopanem pan prezes Jacek kurski rozważa sylwester w gdańsku Gdyni we wroclawiu czy w Bydgoszczy i Toruniu
odpowiedź
User
kolis
PŚ wraz z próbami i kwalifikacjami trwa tam 3-4 dni. Cały ten czas gra tam muzyka. Może trochę cichsza niż w sylwestra, ale wystarczająco głośna by było ją słychać na całym obiekcie, więc i od niej mogą się obudzić zwierzęta. Tym tokiem rozumowania proponuje więc PŚ też przenieść gdzieś indziej np. do Poznania lub Łodzi.
odpowiedź
User
Bob
bardzo słuszna decyzja o proteście nie możemy sobie pozwolić aby disko polo wygrało z przyrodą SKANDAL a poza tym sylwester marzeń z TVP na pewno się odbędzie ale nie w zakopanem pan prezes Jacek kurski rozważa sylwester w gdańsku Gdyni we wroclawiu czy w Bydgoszczy i Toruniu
A czy biedne konie z Morskiego Oka nie są przypadkiem na terenie TPN i jakos tam cicho dalej padaja a petycji jakos nie ma !!!
odpowiedź