SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Resort cyfryzacji: ponad 290 tys. obywateli zmieniło miejsce głosowania

Ponad 290 tys. obywateli zmieniło miejsce głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowało w piątek ministerstwo cyfryzacji. Z kolei ponad 158 tys. osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania. 

Znak prowadzący do lokalu wyborczego, fot. PAP/Darek Delmanowicz Znak prowadzący do lokalu wyborczego, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę. Obywatele zameldowani na stałe, automatycznie zostali ujęci w rejestrze wyborców i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. Nie wszyscy jednak mieszkają i głosują tam, gdzie są zameldowani. Ponad 290 tys. osób zmieniło miejsce głosowania - poinformował resort cyfryzacji.

Przypomniał, że uruchomienie Centralnego Rejestru Wyborców pozwoliło na korzystanie z nowych e-usług dla obywateli. "W ostatnich dniach to jedne z najpopularniejszych cyfrowych usług publicznych" - podkreślił resort.

Zobacz też: Wieczory wyborcze w telewizji, radiu i internecie. Kto poprowadzi?

Jak podano w komunikacie, dane w Centralnym Rejestrze Wyborców od 8 maja do 6 czerwca były ponad 1,5 mln razy wyświetlone w aplikacji mObywatel. Ponad 158 tys. osób pobrało zaświadczenie o prawie do głosowania, ponad 290 tys. osób zgłosiło jednorazową zmianę miejsca głosowania, ponad 7 tys. osób zmieniło stały obwód głosowania w okresie od 26 kwietnia do 6 czerwca br., a ponad 4 tys. osób złożyło wniosek o głosowanie korespondencyjne.

mDowód można wykorzystać w komisji wyborczej

Resort cyfryzacji przypomniał, że termin na zmianę miejsca głosowania już upłynął, ale wciąż można sprawdzić, gdzie jest nasz lokal wyborczy - takie informacje dostępne są np. w aplikacji mObywatel (w usłudze wybory) lub na portalu gov.pl.

Ministerstwo wskazało, że za pomocą aplikacji mObywatel można użyć funkcji mDowód w komisji wyborczej, by potwierdzić swoją tożsamość. Co ważne, można to zrobić w telefonie także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu.

Trzeba pamiętać, że mObywatelem można potwierdzić swoją tożsamość tylko na terytorium Polski - zaznaczył resort w komunikacie.

Dołącz do dyskusji: Resort cyfryzacji: ponad 290 tys. obywateli zmieniło miejsce głosowania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl