SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 3,6 mln zł kary za transmisje meczów w pay-per-view

Cyfrowy Polsat zawarł niedozwolone porozumienie z innymi operatorami pokazującymi dwa mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w systemie pay-per-view i dysponującą tymi prawami spółką Sportfive - uznał UOKiK i nałożył na firmy kary w łącznej wysokości 3,6 mln zł. CP ma zapłacić ponad 2 mln zł, a Sportfive dzięki współpracy z Urzędem w ogóle uniknął grzywny.
 

Ponad 3,6 mln zł kary za transmisje meczów w pay-per-view

Cyfrowy Polsat był jednym z 11 operatorów telewizyjnych (pozostali to sieci kablowe UPC Polska, Vectra , Multimedia, Toya, Inea, Echostar Studio ZTS Tele 4, SGT, ZUA Antserwis, TK Antserwis i „Asta-net” Asta Group), którzy w systemie pay-per-view pokazywali we wrześniu ub.r. dwa mecze piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw świata (Czarnogóra - Polska i Polska - Mołdawia). Dysponująca prawami do tych transmisji firma Sportfive nie osiągnęła bowiem porozumienia w sprawie ich sprzedaży z Telewizją Polską.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w listopadzie ub.r. wszczął postępowanie w tej sprawie, ponieważ jego wątpliwości wzbudziło postanowienie stanowiące, że cena za te transmisje u wszystkich operatorów nie będzie mniejsza niż 20 zł. Jak ustaliła prezes UOKiK-u, jednakowa stawka nie była wynikiem samodzielnej decyzji każdego z przedsiębiorców, lecz niedozwolonego porozumienia pomiędzy nimi. Operatorzy  uzgodnili ze spółką Sportfive nie tylko to, po jakiej minimalnej cenie będą udzielać odbiorcom dostępu do transmisji, ale również to, że nikt inny nie będzie oferować tego dostępu  po niższej cenie. Tymczasem prawo antymonopolowe zakazuje porozumień, w których ustalana jest minimalna cena odsprzedaży towarów lub usług. W gospodarce wolnorynkowej każdy podmiot powinien samodzielnie ustalać swoje stawki w oparciu o własny rachunek ekonomiczny.

Z informacji uzyskanych przez UOKiK wynika, że inicjatorem porozumienia był Cyfrowy Polsat. Spółka przygotowała projekt umowy, którą Sportfive podpisywała ze wszystkimi nadawcami, oraz zdecydowała o formie sprzedaży transmisji. „Jedna zmiana. Przed chwilą od Prezesa. Nie sprzedajemy meczów w paczce, a każdy po 20 zł, bez upustu” - to przykład e-maila wysłanego przez przedstawiciela Cyfrowego Polsatu do Sportfive.

Skutki niedozwolonych działań odczuli przede wszystkim konsumenci, którzy nie mogli zakupić transmisji taniej niż ustalone 20 zł. Świadczy o tym wiadomość wysłana przez jednego z nadawców: „Cenę 20 zł uważamy za zbyt wygórowaną (lepsza byłaby 12-15 zł), ale tę propozycję jesteśmy skłonni zaakceptować”.

UOKiK zaznacza, że jego zastrzeżenia nie dotyczą samego faktu transmitowania meczów reprezentacji piłkarskiej w systemie pay-per-view, lecz do ustalenia przez przedsiębiorców minimalnej ceny za usługę. Samo żądanie dodatkowej zapłaty za możliwość obejrzenia wydarzeń sportowych nie narusza ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

>>> Cyfrowy Polsat nie naruszył prawa, nadając mecze w pay-per-view

Jeden z uczestników porozumienia - spółka Sportfive złożyła do UOKiK-u wniosek o odstąpienie od kary finansowej w ramach programu łagodzenia kar leniency. Umożliwia on przedsiębiorcy, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy dowody na istnienie kartelu, nie był jego inicjatorem i zaprzestał niedozwolonych działań może uzyskać nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej. Sportfive przekazał bowiem UOKiK-owi informacje - m.in. korespondencję z innymi uczestnikami porozumienia - które w istotny sposób przyczyniły się do wydania decyzji. Jako druga wniosek leniency złożyła spółka Multimedia Polska. Może ona liczyć na obniżenie sankcji, ponieważ uzyskane od niej informacje - m.in. oświadczenia pracowników, którzy opisali mechanizm funkcjonowania porozumienia - okazały się pomocne do udowodnienia niedozwolonych praktyk. W efekcie Urząd zdecydował się nie nakładać grzywny na Sportfive, a karę dla Multimedia Polska obniżyć o 30 proc.

Na Multimedia Polska i 10 pozostałych operatorów nałożono kary finansowe w łącznej wysokości ponad 3,6 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, spółki mogą odwołać się od niej do sądu.

W Cyfrowym Polsacie - mającym zdecydowanie najwięcej abonentów spośród tych operatorów - dostęp pay-per-view do meczu Czarnogóra - Polska wykupiło ok. 50 tys. osób, a do Polska - Mołdawia - 110 tys. (więcej na ten temat).


Na uczestników porozumienia zostały nałożone następujące kary finansowe:
Cyfrowy Polsat – 2 077 168,25 zł
UPC Polska – 842 346,69 zł
Vectra – 325 741,08 zł
Multimedia Polska – 185 212,62 zł (sankcja obniżona o 30 proc. w ramach programu łagodzenia kar)
Inea – 103 194,88 zł
Toya – 78 720,22 zł
„Asta-net” Asta Group – 18 237,83 zł
Echostar Studio ZTS Tele 4 – 3 518,60 zł
TK Antserwis (Wałcz) – 3 120,63 zł
ZUA Antserwis (Piła) – 3 008,39 zł
SGT – 2 146,22 zł
Sportfive – odstąpienie od nałożenia kary finansowej (w ramach programu łagodzenia kar).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 3,6 mln zł kary za transmisje meczów w pay-per-view

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
brawo UOKiK!!!
odpowiedź
User
SexySebus
I tak kazdy ogladal za darmo w internecie...
odpowiedź
User
cyfrowy
Tylko powinni karać za wszelkie PPV. A nie tylko za badziewnych kopaczy :/ Oni normalnie ciągną characz... czemu mamy płacić dwukrotnie za abonament i PPV?
odpowiedź