SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 39 mln zł wpływów w „podatku od VoD” w 2023 roku

Do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w 2023 roku nadawcy VoD wpłacili ponad 39,7 mln zł – ustalił portal Wirtualnemedia.pl. To o ponad 6 mln więcej niż rok wcześniej. 

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, potocznie nazywana "podatkiem od VoD", została wprowadzona z początkiem lipca 2020 roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Trafia do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jest przeznaczana na Programy Operacyjne, czyli m.in. na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych, wsparcie kin i promocję polskiego filmu za granicą

Opłatę wnoszą operatorzy serwisów VoD, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO MAX, Player, CDA czy Apple TV+. Dokładna lista płacących jest utajniona.

Wpływy z daniny sukcesywnie co roku rosną. Tylko w 2020 zasiliły budżet PISF kwotą 8 920 979,66 zł (tylko za dwa kwartały). Rok później było to 23,7 mln, a w 2022 roku 32 768 674,54 zł.

Rosną wpływy z „opłaty VoD”

Jak poinformowała portal Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa PISF Aleksandra Wiącek, w 2023 roku wpłaty od podmiotów dostarczających audiowizualną usługę medialną na żądanie wyniosły 39 670 133,89 zł. To o 6,9 mln więcej niż rok wcześniej. 

W samym tylko czwartym kwartale 2023 roku suma daniny wyniosła 9 935 891,65 zł. To o ponad 459,4 tys. więcej niż w trzecim kwartale 2023.

Z Opłaty od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie są zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego. Opłata od usług VoD wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy.

W ocenie skutków regulacji, sporządzonej przy wprowadzaniu ustawy w życie, szacowano, że nowa danina ma przynieść PISF-owi minimum 20 mln zł rocznie.

Dołącz do dyskusji: Ponad 39 mln zł wpływów w „podatku od VoD” w 2023 roku

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bua
Żeby jeszcze coś sensownego za te pieniądze od ludzi, bo to ludzie, szaraki na to się zrzucają, ale z tego niewiele mają 😳😳😳😳
odpowiedź
User
Muhammad
Była pandemia to trzeba było dowalić jedynej branży która zyskała - VOD. Pandemia się skończyła, podatki zostały.
odpowiedź
User
Muhammad
Była pandemia to trzeba było dowalić jedynej branży która zyskała - VOD. Pandemia się skończyła, podatki zostały.
odpowiedź