SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa Polaków będzie w najbliższym czasie oszczędzać

Blisko 60 proc. Polaków przewiduje konieczność ograniczenia wydatków w najbliższych tygodniach - wynika z badania OMD.

W opublikowanych w lutym 2013 r. pierwszych wynikach badania OMD, poziom "Wskaźnika Intencji Zakupowej" był na poziomie 62 proc. Najgorszy poziom osiągnął on w pierwszym tygodniu roku, tuż po świętach Bożego Narodzenia, kiedy 67 proc. badanych deklarowało, że musi ograniczyć wydatki.

W kolejnych tygodniach wskaźnik oscylował pomiędzy 54 a 61 proc. Zwiększenia wydatków w żadnym badanym tygodniu nie deklarowało więcej niż 6% respondentów.

 

Na pytanie "Oceniając obecny stan swojego budżetu domowego, czy spodziewasz się, że w najbliższych tygodniach...", respondenci odpowiedzieli, że będą musieli mocno ograniczyć wydatki (31 proc.) lub trochę ograniczyć wydatki (28 proc.). Osób, które zadeklarowały, że trochę lub mocno będą swoje wydatki zwiększać w najbliższych tygodniach było tylko 4 proc. Dla 37 proc. badanych sytuacja pozostanie bez zmian.

Odsetek osób, które planują ograniczenie wydatków, jest większy wśród kobiet (63 proc.) niż wśród mężczyzn (55 proc.). Pesymizm rośnie także z wiekiem. Wśród osób w wieku 15-24 lata odsetek ograniczających zakupy wynosi 56 proc., podczas gdy w grupie wiekowej 50-59 lat jest to 62 proc. Duży odsetek mieszkańców najmniejszych miast również deklaruje oszczędności (64 proc.). Dla porównania wśród mieszkańców Warszawy jest to 51 proc.

"Wskaźnik Intencji Zakupowej" to projekt badawczy domu mediowego OMD, w którym co tydzień reprezentatywna próba 340 Polaków w wieku 15-59 lat z miast powyżej 20 tys. mieszkańców pytana jest o intencję zmiany poziomu wydatków w najbliższym czasie. Badanie jest realizowane metodą CAWI, w sposób ciągły od pierwszego tygodnia stycznia 2013 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków będzie w najbliższym czasie oszczędzać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl