SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poprawa nastrojów ekonomicznych w IV kw.

Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych wzrósł w IV kwartale o 4,6 pkt. (z 96,1 pkt. do 100,7 pkt.), a Wskaźnik Ocen Gospodarki o 11,0 pkt. (z 92,6 pkt. do 103,6 pkt.). Nieznacznie obniżył się Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (z 99,0 pkt. do 98,4 pkt.) - wynika z raportu TNS OBOP.

Poprawa nastrojów ekonomicznych w IV kw.

Jak podaje OBOP nastroje ekonomiczne są wciąż gorsze niż przed rokiem, ale poszczególne wskaźniki powoli wzrastają i odrabiają straty po załamaniu z pierwszego kwartału.

W połowie czwartego kwartału 2009 Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych wynosił 100,7 pkt. Oznacza to, że sytuacja ekonomiczna w Polsce oceniana jest przeciętnie ani pesymiści, ani optymiści nie osiągają przewagi" - napisano w komentarzu do opublikowanego we wtorek raportu.

"W porównaniu z poprzednim kwartałem WNE wzrósł dość znacznie - o 4,6 pkt. Jest to kontynuacja trendu wzrostowego, który obserwowany jest od drugiego kwartału br. Wcześniej WNE zanotował bardzo silny spadek związany z kryzysem na rynkach finansowych. Obniżył się dość gwałtownie z 118,2 pkt. w trzecim kwartale 2008 roku do 88,3 pkt. w pierwszym kwartale 2009 roku" - dodano.

Z raportu wynika, że w czwartym kwartale br. oceny gospodarki wyprzedziły wyraźnie samoocenę gospodarstw domowych. Wskaźnik Ocen Gospodarki osiągnął 103,6 pkt., zaś Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych 98,4 pkt.

"Jeszcze w poprzednim kwartale sytuacja przedstawiała się odwrotnie - WOG (92,6 pkt.) był niższy od WSGD (99,0 pkt.). W porównaniu z trzecim kwartałem WOG wzrósł aż o 11,0 pkt. i przekroczył poziom 100 pkt., który jest symboliczną granicą pomiędzy optymizmem, a pesymizmem. WSGD pozostaje natomiast na poziomie porównywalnym, jak trzy miesiące temu" - dodano.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poprawa nastrojów ekonomicznych w IV kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl