SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kantar: poprawa oceny sytuacji ekonomicznej kraju i kondycji finansowej gospodarstw

W sierpniu poprawiła się ocena sytuacji ekonomicznej kraju i kondycji finansowej gospodarstw domowych - podał we wtorek Kantar. Wskaźnik klimatu konsumenckiego Kantar Consumer Index w porównaniu z lipcem wzrósł o 4,8 pkt, nadal jest jednak pod kreską i wynosi -13,7 pkt.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak podano, wynik Kantar Consumer Index w sierpniu to rezultat wzrostu obu jego składowych: wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju wzrósł o 5 pkt i wynosi minus 19,6 pkt, natomiast ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wzrosła o 4,6 pkt, osiągając wartość minus 7,7 pkt.

Wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju jest średnią arytmetyczną sald (różnicy) odpowiedzi pozytywnych i negatywnych na trzy pytania dotyczące kondycji ekonomicznej Polski: jak Pan(i) ocenia ogólną sytuację ekonomiczną Polski?, czy sytuacja ekonomiczna kraju jest obecnie lepsza, taka sama, czy gorsza niż rok temu?, czy sądzi Pan(i), że za rok ogólna sytuacja ekonomiczna kraju będzie lepsza, gorsza, czy się nie zmieni? Wskaźnik może przyjmować wartości od -100 do +100. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika, tym bardziej pozytywne są oceny sytuacji ekonomicznej.

Wskaźnik oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych jest średnią arytmetyczną sald odpowiedzi pozytywnych i negatywnych na dwa pytania dotyczące postrzegania sytuacji ekonomicznej gospodarstwa domowego: czy obecna sytuacja finansowa Pana(i) gospodarstwa domowego, w porównaniu do sytuacji sprzed roku jest lepsza, gorsza, czy taka sama? oraz czy za rok sytuacja finansowa Pana(i) gospodarstwa domowego poprawi się, pogorszy się, czy też nie ulegnie zmianie? Indeks może przyjmować wartości od -100 do +100. Im wyższa (dodatnia) wartość wskaźnika, tym bardziej pozytywne są oceny kondycji finansowej gospodarstw.

Kantar Consumer Index jest uśrednioną wartością indeksu percepcji sytuacji ekonomicznej kraju oraz indeksu oceny kondycji finansowej gospodarstw domowych. Może przyjmować wartości od -100 do +100. Odnosi się do ogólnego nastroju ekonomicznego konsumentów wynikającego z percepcji ekonomicznej sytuacji kraju oraz kondycji finansowej gospodarstw. Im wyższa (dodatnia) jest wartość wskaźnika tym bardziej pozytywny, optymistyczny jest klimat konsumencki.

Badanie jest przeprowadzane co miesiąc; najnowsze przeprowadzone w dniach 6-11 sierpnia na próbie 1010 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kantar: poprawa oceny sytuacji ekonomicznej kraju i kondycji finansowej gospodarstw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl