SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poprawa sytuacji na polskim rynku pracy

Stopa bezrobocia według BAEL wyniosła w IV kwartale 2013 roku 9, 8 proc., co wskazuje na stabilizację zatrudnienia i spadek bezrobocia - podał GUS.

- Liczba zatrudnionych w IV kw. 2013 r. wyniosła 15 713 tys. osób. Było to zaledwie o 0,2 pkt. proc. mniej niż w III kwartale i aż o 77 tys. więcej niż przed rokiem i 100 tys. więcej niż w 2011 r. Jeśli spojrzeć na wskaźnik zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym (18—59/64) to w stosunku do poprzedniego kwartału nie zmienił się, a liczony rok do roku wzrósł o 0,8 pkt. proc. do poziomu 66,5 proc. co stanowi nadzwyczaj wysoką wartość dla końca roku, ponieważ w Polsce ze względu na sezonowy charakter niektórych prac w tym czasie zwykle zwalnia się pracowników. Zatrudnienie wzrosło w sektorze prywatnym w przemyśle i usługach. Liczba wolnych miejsc pracy w sektorze prywatnym była większa o niemal 19 proc. niż przed rokiem. Wpływ na to mógł mieć łagodny przebieg jesieni i zimy.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego kwartału o 14 tys., a w stosunku do poprzedniego roku o 57 tys. W efekcie stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie z poprzedniego kwartału zmniejszając się w stosunku do poprzedniego roku o 0,3 pkt. proc. Ostatni raz spadek bezrobocia wg BAEL w tym okresie odnotowano w 2008 r.

Koniec roku 2013 i początek 2014 przyniosły optymistyczne sygnały z gospodarki, co znalazło przełożenie na dane dotyczące rynku pracy.  Sygnały dotyczące możliwości odwrócenia niekorzystnego trendu przyniosły także informacje o bezrobociu rejestrowanym za styczeń. 14 proc. stopa bezrobocia może wydawać się wysoka, jednak uwzględniając sezonowy charakter tego zjawiska należy zauważyć, że wzrost o 0,6 pkt. proc. w okresie styczeń-grudzień był najniższy od 5-ciu lat. Pozytywnie nastraja także wzrost wskaźnika PMI za styczeń, gdzie subwskaźnik dotyczący zatrudnienia osiągnął rekordowo wysoki poziom - komentuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Poprawa sytuacji na polskim rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl