SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył portal KRONIK@ z cyfrowymi dziełami sztuki

Pod adresem kronika.gov.pl wystartowała platforma cyfrowych dzieł sztuki KRONIK@ - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury.

Article

Podczas konferencji nastąpiło oficjalne uruchomienie portalu kronika.gov.pl przez Adama Andruszkiewicza, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera.

"Dzięki uruchomieniu portalu kronika.gov.pl polskie zasoby cyfrowe dzieł sztuki i kultury od dziś są dostępne w jednym miejscu. Stworzony portal to nowa jakość dla kultury cyfrowej w Polsce. Jest to repozytorium, które umożliwia instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory." - stwierdził Andruszkiewicz.

Pod akronimem KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które można nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w codziennej pracy.

KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie można znaleźć książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne, w tym dokumenty pochodzące z różnych epok historycznych, czy też książki mniej znanych autorów. Ponadto, użytkownicy mogą sami udostępniać tu swoje zbiory oraz stworzyć własną, wirtualną  kolekcję zasobów kultury.

Wchodząc na portal kronika.gov.pl, można odwiedzić kilka muzeów na raz i zebrać interesujące obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba wędrować między  różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko można znaleźć na jednej platformie - zupełnie bezpłatnie.

W celu sprawnego korzystania z portalu wprowadzono kilka udogodnień, m.in. szukanie treści według kategorii tematycznej. Przykładowo, pisząc o Mikołaju Koperniku, po wpisaniu jego nazwiska w wyszukiwarce, otrzymamy zbiór różnorodnych dzieł związanych z twórcą, takich jak obrazy, pisma, rysunki, czy przedmioty.

Portal kronika.gov.pl powstał w ramach projektu "KRONIK@", realizowanego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

Dołącz do dyskusji: Ruszył portal KRONIK@ z cyfrowymi dziełami sztuki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl