SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Portret Polaków

Polaków portret własny według sondażu CBOS

Co trzeci Polak uważa, że jego rodacy są niekulturalni. Brak kultury osobistej najczęściej przejawia się - naszym zdaniem - w ordynarnym sposobie bycia, zaśmiecaniu i zanieczyszczaniu swojego otoczenia czy żuciu gumy podczas rozmowy - wynika z badania CBOS.

Z odpowiedzi respondentów wynika, że Polacy w życiu codziennym często naruszają zasady dobrego wychowania. Prawie wszystkie przejawy braku kultury spotykają się jednak z silną dezaprobatą społeczną.

W porównaniu z rokiem 2001, ankietowani obecnie częściej podkreślają, że rodacy są ordynarni w swoich zachowaniach werbalnych i pozawerbalnych (spotkało się z tym 84% badanych), śmiecą w miejscach publicznych (zauważyło to 84%), prowadzą głośne rozmowy przez telefon komórkowy (56%). 71% respondentów często spotyka się z sytuacją, kiedy młoda osoba nie ustępuje miejsca starszej.

Od roku 2001 nasiliły się negatywne reakcje na zaśmiecanie przez rodaków środowiska naturalnego i innych miejsc publicznych oraz dopuszczanie do zanieczyszczania otoczenia przez psy. Wzrosła także niechęć do innych zachowań świadczących o nieliczeniu się z otoczeniem społecznym. Bardziej niż dawniej razi badanych także brak kurtuazji mężczyzn wobec kobiet.

Opinie o rozpowszechnieniu niekulturalnych zachowań w dużym stopniu zależą od miejsca zamieszkania badanych. Z przejawami braku kultury znacznie rzadziej stykają się mieszkańcy wsi niż miast. Okazuje się też, że zachowania niezgodne z kanonem dobrego wychowania są tym częstsze, im większe miasta.

Im większe miasto, tym częściej jego mieszkańcy stykają się z publicznym i ostentacyjnym okazywaniem uczuć przez zakochane pary (81%), opowiadaniem o sprawach intymnych przy obcych osobach (58%), z wulgarnymi słowami i gestami (90%).

Z badania wynika, że również wykształcenie ma wpływ na opinie o rozpowszechnieniu zachowań niekulturalnych. Im lepiej są wykształceni respondenci, tym częściej sygnalizują wulgaryzację języka, zaśmiecanie środowiska naturalnego i miejsc publicznych oraz problem psich odchodów.

Zdaniem badanych, typowy Polak pod względem kultury osobistej ciągle jeszcze nie dorównuje typowemu mieszkańcowi Europy Zachodniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Portret Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl