SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Portret polskiego Internauty

Tatu i Anna Przybylska najpopularniejsi w Sieci

Gdzie można sprawdzić, czy internauci obawiają się bardziej SARS czy Narodowego Funduszu Zdrowia? Czy trzeba wygrać Idola, żeby stać się najpopularniejszą gwiazdą polskiej Sieci? Czy ostrzeżenia i pierwsze procesy przeciwko łamaniu praw autorskich mają wpływ na spadek popularności programów P2P? Czy gra The Sims, firma Nokia i Eminem zostaną kiedyś zdetronizowani? (więcej poniżej)
Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć analizując zapytania Internautów w wyszukiwarkach. Wyniki badań przeprowadzonych przez serwis NetSprint.pl na bazie niemal 30 milionów zadanych zapytań pozwalają prześledzić najważniejsze wydarzenia i trendy w pierwszym półroczu tego roku. Dodatkowo badanie omawia najciekawsze zmiany w zainteresowaniach internatów w porównaniu z 2002 rokiem.

Najważniejszym wydarzeniem dla polskich internatów w pierwszej połowie tego roku była wojna z Irakiem. Co ciekawe, bardzo zbliżonym zainteresowaniem cieszyły się wchodzący w tym okresie na ekrany film "The Matrix Reloaded" oraz kolejne części książki i filmu "Harry Porter".

Podobnie jak w ostatnim roku jedynym akcentem sportowym w tym zestawieniu są występy Wisły Kraków, której udało się zająć ponownie 4. miejsce. Dało znać o sobie również zamieszanie związane z wprowadzaniem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz epidemia SARS, o które internauci pytali niemal równie często. Wzbudziły one więcej emocji niż biopaliwa, które zamykają zestawienie.

Tymczasem wśród Polek niekwestionowaną zwyciężczynią została Ewelina Flinta. Finalistka pierwszej edycji programu Idol, której w ubiegłym roku nie udało się nawet znaleźć w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych Gwiazd odnotowała niemal dwa razy więcej zapytań od kolejnych w zestawieniu Kasi Kowalskiej i Edyty Górniak.

Również daleko za Eweliną Flintą znalazła się zwyciężczyni pierwszej edycji programu Alicja Janosz. W zestawieniu nie znalazła się natomiast ani jedna finalistka z drugiej edycji Idola.

Po raz pierwszy w zestawieniu pojawiła się też znana m.in. z serialu "Kasia i Tomek" Joanna Brodzik, która zajęła 8. miejsce.

Gwiazda Britney Spears świeci coraz słabszym blaskiem. Zwyciężczyni ubiegłorocznego zestawienia musiała ustąpić palmę pierwszeństwa Jennifer Lopez. Oprócz niej, najwięcej w stosunku do ubiegłorocznego zyskały Avril Lavigne i Shania Twain.

Najszybciej tracą popularność Pamela Andersen, Shakira i Anna Kurnikova, której nie udało się nawet znaleźć w pierwszej dziesiątce zestawienia (6. pozycja w 2002 r.)

Najpopularniejszą gwiazdą wśród mężczyzn został ponownie raper Eminem. Jego popularność była niemal dwukrotnie większa od Adama Małysza, któremu udało jednak się wyprzedzić 2. w ubiegłym roku Krzysztofa Krawczyka.

Realisty show "Jestem jaki jestem" i konkurs Eurowizji nie wystarczyły, aby na podium znalazł się Michał Wiśniewski, który zajął ostatecznie 5. miejsce (7. w ubiegłym roku). Czwarte miejsce w zestawieniu zdobył Paweł Kukiz, zaś dziesiąte Jan Borysewicz (obaj nie byli obecni w zeszłorocznym rankingu). Jak widać, ich wspólna płyta zdobyła uznanie również wśród Inernautów.

Podobnie jak w ubiegłym roku w zestawieniu dominują Polacy. Oprócz Eminema w pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze tylko Marylin Manson oraz Garou, a np. najpopularniejszy chyba obecnie gwiazdor piłki nożnej (nie tylko w Europie) David Beckham nie zajął nawet miejsca w pierwszej dwudziestce.

Po raz kolejny zwyciężcą wśród marek w polskim Internecie została Nokia, wyprzedzając Siemensa oraz Fiata, który awansował na 3. miejsce kosztem Sony. W zestawieniu umocniła się pozycja wszystkich producentów samochodów (łącznie 5 marek w pierwszej dziesiątce), a największym awansem w stosunku do ubiegłego roku mogą się pochwalić BMW i Honda.

Po raz kolejny wśród polskich osobistości życia publicznego pierwsze miejsce zdobył Aleksander Kwaśniewski.

Natomiast wysokie drugie miejsce zdobył Lew Rywin, co niekoniecznie może on traktować jako swój sukces. W zestawieniu pojawili się też redaktor Gazety Wyborczej Adam Michnik oraz Jan Maria Rokita.

Znacząco podniosła się również liczba zapytań o prezydenta USA George'a Busha (jedynego polityka zagranicznego w zestawieniu). Zdecydowanie zmalało natomiast zainteresowanie Internautów o. Tadeuszem Rydzykiem.

Podobnie jak w ubiegłym roku najpopularniejszą grą w wyszukiwarkach zarówno w Polsce, jak i w zagranicą była dostępna teraz również on-line gra "The Sims". Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły "GTA 3", "Diablo 2" oraz "Counter-Strike".

W stosunku do ubiegłego roku w zestawieniu pojawiła się tylko jedna nowa gra "Starcraft".

Nie ma wątpliwości, że niezależnie od ostrzeżeń i gróźb związanych z łamaniem praw autorskich popularność Internetu jako źródła darmowej muzyki czy filmów nie tylko nie spada, ale nawet ciągle rośnie.

Najpopularniejszym zapytaniem w kategorii technologia zostało słowo mp3, które wyprzedziło SMS i DIVX. W trakcie tego roku było to jedyne słowo, które w pewnych okresach było częściej wpisywane przez internatów od wciąż najpopularniejszego słowa w polskich wyszukiwarkach: sex.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też dwa programy Kazaa oraz Nero.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Portret polskiego Internauty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl