SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Potężna interwencja NBP na rynku walutowym

Narodowy Bank Polski (NBP) zainterweniował na rynku walutowym sprzedając 'pewną ilość' walut obcych za złote, poinformowała instytucja w komunikacie.

„W godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote" – podał NBP w komunikacie.

W dniu wczorajszym prezes NBP, Marek Belka, powiedział że „kurs złotego oddala się od zdrowych fundamentów polskiej gospodarki. Słabnący złoty wpływa niekorzystnie na ceny, utrudniając NBP kontrolę inflacji".

W jego ocenie, znaczna zmienność kursu złotego zmniejsza zdolność prognostyczną i zwiększa niepewność podmiotów gospodarczych dotyczących przyszłości, przekłada się na zmniejszenie ich skłonności do inwestowania, co osłabia w rezultacie potencjał wzrostowy gospodarki.

"Kurs złotego do walut obcych w znacznym stopniu jest obecnie determinowany przez okoliczności zewnętrzne, które mają negatywny wpływ na polską gospodarkę" - podkreślił Belka.

Dilerzy walutowi wskazywali, że podczas dzisiejszych notowań miała miejsce wspólna akcja NBP i BGK na kupowanie polskiej waluty w okolicach 4,5 zł za euro.

W piątek, ok. godz. 17.10 jedno euro kosztowało 4,4017 zł, a dolar 3,2511 zł. EUR/USD wynosił 1,3531.

W piątek, ok. godz. 08.40 jedno euro kosztowało 4,4930 zł, a dolar 3,3240 zł. EUR/USD wynosił 1,3510.

Dołącz do dyskusji: Potężna interwencja NBP na rynku walutowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl