SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powraca wiara inwestorów w małe i średnie spółki

W piątek na warszawskiej giełdzie wszystkie indeksy zanotowały wzrost wartości na koniec dnia. Inwestorzy koncentrowali się na handlu akcjami małych i średnich spółek, co może oznaczać powrót wiary w te walory. Jednak najbliższe dni mogą przynieść spadki indeksów mWIG40 i sWIG80, uważają analitycy.

"Mamy dziś wzrosty, ale koncentracja jest na akcjach małych i średnich spółek, które w ostatnich miesiącach ucierpiały najbardziej. Gorzej zachowywał się natomiast indeks dużych spółek, który wzrósł zaledwie 0,2%" - powiedział Tomasz Jerzyk, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Dodał, że w ciągu dnia indeks dokonał próby większego ruchu wzrostowego, ale nie wszystkie spółki partycypowały w tych wzrostach. Negatywnie wyróżniały się dziś banki - BZ WBK i Pekao, które straciły odpowiednio 6,15% i 3,57%. Indeks WIG20 znalazł się bliżej dziennego minimum, niż szczytów.

Zdaniem Jerzyka, dzisiejsza sesja pokazała, że powraca wiara inwestorów w małe i średnie spółki. Indeks mWIG40 zyskał 2,42%, a sWIG80 wzrósł na zamknięciu o 2,81%.

"Inwestorzy wracają, bojąc się przegapić dobry moment na zakupy. Jednak dzisiejsze wzrosty indeksów mWIG40 i sWIG80 są raczej korygującym ruchem w górę i spodziewam się w najbliższym czasie ich spadków" - powiedział analityk.

W jego opinii, zagrożeniem dla rynku jest dalszy wzrost ceny pieniądza na rynku międzybankowym, podwyżka stóp procentowych, co powoduje wzrost kosztu kredytu. Eksporterom nie pomaga także silny złoty.

"Niepokojące są także sygnały dochodzące z amerykańskiego rynku nieruchomości, a mam wrażenie, że to nie koniec złych wiadomości ze Stanów" - dodał.

W piątek WIG20 zyskał 0,25% na zamknięciu i wyniósł 3.545,76 pkt. WIG wzrósł o 1,02% do 56.680,28 pkt. Obroty na rynku akcji sięgnęły 2,4 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powraca wiara inwestorów w małe i średnie spółki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl