SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstanie Internetowa Karta Praw?

Stworzenie Internetowej Karty Praw - taki pomysł zgłoszono podczas odbywającego się w Atenach Forum Zarządzania Internetem.

Pomysłodawcy z amerykańskiej organizacji praw obywatelskich i własności intelektualnej, IP Justice podkreślają, że miałaby być ona uaktualnionym spisem praw obowiązujących ludzkość od wieków. Ich zdaniem w dobie nowych technologii powinny one zostać przeniesione także w cyberprzestrzeń.

Inny zwolennik stworzenia Karty, były szef Rady Europejskich Agencji Ochriny Danych, profesor Stefano Rodota twierdzi, że spis praw jest potrzebny, ponieważ w Internecie toczą się różne konflikty. Jego zdaniem cyberprzestrzeń jako największa publiczna platforma wymiany informacji musi stwarzać nowe możliwości obywatelom i ich demokratycznym działaniom.

To, jakie prawa znalazłyby się w karcie oraz kto miałby ją ratyfikować, jest przedmiotem toczących się dyskusji. Część internautów podkreśla, że o jej treści powinni zdecydować sami użytkownicy Internetu, a nie rządy poszczególnych państw czy dyplomaci.

Zdaniem krytyków stworzenie karty nie ma sensu, ponieważ jej postanowień i tak nikt nie będzie przestrzegać. Sceptycy dodają, że w obecnie istnieje już wystarczająca ilość podobnych traktatów, jak chociażby Powszechna Deklaracja Praw Człowieka uchwalona przez ONZ w 1948 roku.

Międzynarodowe Forum Zarządzania Internetem gości półtora tysiąca delegatów z ponad 90 krajów. Forum nie ma żadnych mocy decyzyjnych. Jednak organizatorzy podkreślają, że jest ono znakomitą okazją dla przedstawicieli rządów, firm, organizacji i pojedynczych użytkowników Internetu do zabrania głosu w globalnej debacie na temat przyszłości sieci.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie Internetowa Karta Praw?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl