SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google zwolni 48 pracowników w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne

Google zostanie oskarżony w formie pozwu zbiorowego o finansowe dyskryminowanie jego pracownic ze względu na płeć. To rozwinięcie sprawy zgłoszonej do sądu we wrześniu 2017 roku, które może dotyczyć ponad 8 tysięcy kobiet. Po ujawnieniu afery z odejściem Andy Rubina, twórcy Androida Google zapewnił, że od 2016 roku zwolnił 48 pracowników z powodu oskarżeń o molestowanie.

Sundar PichaiArticle

We wrześniu 2017 r. 3 byłe pracownice Google złożyły w sądzie pozew przeciwko koncernowi oskarżając go o dyskryminację na tle płci i wypłacanie kobietom niższych pensji niż w wypadku mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Teraz Jim Finberg, adwokat reprezentujący oskarżycielki potwierdził dziennikowi „The Guardian” że sprawa może przyjąć postać pozwu zbiorowego dotyczącego 8,3 tys. kobiet, które pracowały lub pracują obecnie na rzecz Google.

Nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn zatrudnionych w Google amerykański Departament Pracy wykrył już w 2015 r., jednak według Finberga od tamtej pory nie wprowadzono skutecznych rozwiązań. Kobiety nadal otrzymują niższe stawki od mężczyzn na porównywalnych stanowiskach, dłużej też muszą czekać na awans czy dodatkowe gratyfikacje. Prawnik reprezentujący poszkodowanych zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy, a pozew może zostać w przyszłości dodatkowo rozszerzony.

48 osób zwolnionych za molestowanie

Pozew zbiorowy dotyczący płacowej dyskryminacji kobiet to nie jedyny problem wizerunkowy z którym spotkał się ostatnio Google. W ubiegłym tygodniu dziennik „The New York Times” ujawnił, że Andy Rubin, twórca systemu Android w 2014 r. opuścił Google z powodu oskarżeń o molestowanie pracownic koncernu. Menedżer za dobrowolne odejście z firmy miał otrzymać dodatkowe 90 mln dol.

W odpowiedzi na publikację „NYT” Sundar Pichai, prezes Google w liście skierowanym do pracowników koncernu zapewnił że dla firmy bezpieczeństwo i komfort pracowników jest priorytetem. Pichai ujawnił też, że od 2016 r. na skutek oskarżeń o molestowanie zwolniono z Google 48 osób, w tym 13 menedżerów średniego i wyższego szczebla. Według szefa Google żaden ze zwolnionych pracowników nie otrzymał w związku z odejściem finansowych gratyfikacji ani rekompensat.

 W III kwartale br. holding Alphabet zwiększył swoje przychody o 21 proc., a zysk netto przekroczył 9 mld dol. Motorem wzrostów jest głównie należący do Alphabet Google, który w ciągu kwartału osiągnął ponad 33,5 mld przychodu, z czego większość z reklam.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google zwolni 48 pracowników w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl