SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Praca w sieci - serwisy internetowe

Internetowe serwisy to najlepsze sposób na znalezienie pracy. Przedstawiamy najlepsze serwisy

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
więcej informacji
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

 

 

WWW.ASTROMAN.PL

ROMAN WOJTALA prezes

Prawie wszystkie osoby, które zgłaszają się do Astromana - firmy szukającej osób na wyższe stanowiska kierownicze - trafiają do niej za pośrednictwem Internetu. - Ten sposób rekrutacji stosujemy już od ośmiu lat - mówi prezes Astromana Roman Wojtala. - Astroman w ogóle nie ogłasza swoich ofert w gazetach, opiera się tylko na swojej stronie internetowej i portalach pośrednictwa pracy.

- W tej chwili szukamy osób na 36 stanowisk - dodaje kierownik ds. marketingu Dorota Trojanowska. - Ogłoszenia zamieszczamy w najpopularniejszych portalach internetowych.

WWW.JOBS.PL

MACIEJ KRZYSZTOFIK prezes

Co miesiąc pracodawcy umieszczają tu około tysiąca ofert.

- Statystyki mówią same za siebie - mówi prezes jobs.pl Maciej Krzysztofik. - Co miesiąc naszą witrynę odwiedza 6 milionów ludzi.

Do tej pory zarejestrowało się tu 70 tysięcy osób, raz na trzy miesiące każda z nich dostaje pocztą elektroniczną prośbę o aktualizację danych. Chodzi o to, żeby potencjalni pracodawcy nie trafiali na osoby, które już znalazły zajęcie.

Zgłaszanie swojego życiorysu do bazy jest bezpłatne. Natomiast firmy, które chcą mieć do nich dostęp, muszą zapłacić. Podobnie, jeśli same chcą umieścić ogłoszenie na stronie internetowej. - Gwarantuje to, że wszystkie ogłoszenia o pracy, które się u nas ukazują, są aktualne - tłumaczy Dariusz Bednarczyk z tego serwisu. - Żadne przedsiębiorstwo nie będzie wydawać pieniędzy na ogłoszenie, jeśli znajdzie już pracownika.

WWW.CVONLINE.PL

ROBERT SADOWSKI development manager

Serwis CV-Online zawiera wiele atrakcyjnych informacji, a najważniejsze to oferty pracy z Polski i całej Europy zarówno dla asystentów, specjalistów, jak i kadry zarządzającej. Oferujemy możliwość prezentowania życiorysów wielu potencjalnym pracodawcom - mówi Robert Sadowski, development manager w CV-Online Polska.

W serwisie CV-Online zarejestrowane są 73 tysiące osób. Połowa zostawiła w bazie danych swoje życiorysy, z którymi mogą się zapoznać pracodawcy.

- W tej chwili mamy 120 ofert pracy z całej Europy. Typowe to: asystentka, sekretarka, również ostatnio asystentka rektora. W tych zawodach wymagania są nieduże. Zdarzają się jednak oferty, w których wymaga się obsługi mało znanego programu komputerowego albo na przykład biegłej znajomości języka włoskiego - mówi Sadowski.

WWW.PELNOMOCNIK.COM.PL

GRZEGORZ ŻEBROWSKI dyrektor Banku Danych

Oferty pracy dla inżynierów, osób o wykształceniu technicznym lub informatycznym można znaleźć na stronie internetowej pełnomocnik.com.pl. Serwis prowadzi agencja doradztwa personalnego Bank Danych o Inżynierach. Internet jest dla niej jednym ze sposobów rekrutacji.

Serwis adresowany jest do osób, które mają wykształcenie techniczne lub informatyczne. - Dlatego internet jest dla nas doskonałym źródłem informacji o kandydatach - mówi dyrektor Banku Danych Grzegorz Żebrowski. - Wszystkie osoby o takich zainteresowaniach posługują się na co dzień komputerem.

Wśród ofert zgłaszanych przez firmy są propozycje pracy dla informatyków, inżynierów sprzedaży, dyrektorów produkcji, kosztorysantów budowlanych. - Rynek się zmienia. Jeszcze dwa lata temu połowa ofert, które do nas zgłaszano, była kierowana do informatyków - wyjaśnia Żebrowski. - Teraz są oni nadal potrzebni, ale tylko co dziesiąta propozycja jest do nich adresowana.

WWW.JOBPILOT.PL

GRZEGORZ TURNIAK dyrektor

W serwisie pośrednictwa pracy www.jobpilot.pl w tym roku zarejestrowało się dwa razy więcej osób niż w zeszłym. Jest też dwa razy więcej ofert pracy. - Ta forma poszukiwania pracy dynamicznie się rozwija - ocenia dyrektor zarządzający na Polskę Grzegorz Turniak.

Propozycje są coraz bardziej zróżnicowane, na tej stronie internetowej znaleźć również można oferty z całej Europy. Korzystanie z nich jest bezpłatne.

Na stronie www.jobpilot.pl najwięcej jest ofert pracy dla handlowców, marketingowców, sporo ogłoszeń o pracy w branży informatycznej. - Informatycy nie szukają inaczej zatrudnienia, bo w gazetach papierowych ofert dla nich prawie nie ma - mówi Turniak.

WWW.GAZETA.PL/PRACA

AGNIESZKA KUKUŁA dyrektor sprzedaży

Jednym z najbardziej popularnych miejsc poszukiwania zatrudnienia jest prowadzony przez gazetę.pl serwis praca. Oprócz porad dotyczących tego, jak poruszać się po rynku pracy, znajduje się tu codziennie około dziewięciu tysięcy drobnych ogłoszeń, które ukazują się też w papierowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

- Naszą siłą są ogłoszenia o naborze do pracy w dużych firmach i ogłoszenia firm rekrutacyjnych - mówi dyrektor sprzedaży w portalu Agnieszka Kukuła. - Codziennie na naszych stronach ukazuje się ich około tysiąca dwustu.

Ogłoszenia umieszczane przez firmy pośredniczące w szukaniu pracowników i przez duże firmy, które wykupiły publikację w Internecie, są bezpłatne.

Natomiast ogłoszenia, umieszczone w wydaniu papierowym pozostają "zakryte". Z serwisu można się tylko dowiedzieć, jakiego pracownika poszukuje firma, jednak, żeby poznać szczegóły, trzeba zapłacić. Opłata za skorzystanie z wszystkich "zakrytych" ofert wynosi 1,22 zł na tydzień, dostęp trzymiesięczny - 7,32 zł.

WWW.TESTHR.PL

JAROSŁAW PIĘTA współwłaściciel

Nasza strona internetowa zawiera propozycje pracy skierowane do poszukujących zatrudnienia z południowej Polski. Obejmuje głównie oferty z Małopolski oraz Górnego i Dolnego Śląska - mówi współwłaściciel krakowskiej firmy AG Test Human Resources Jarosław Pięta.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy średniego szczebla kierowniczego oraz kandydaci na stanowiska inżynierskie, informatycy, dyrektorzy. Miesięcznie stronę odwiedza sześć tysięcy internautów. Klientami portalu są duże międzynarodowe koncerny inwestujące w Polsce oraz duże i średnie firmy polskie.

- Ofert pracy na stanowiska specjalistyczne mamy od stu do dwustu rocznie. Zdarza się jednak, że realizujemy projekty rekrutacyjne dla dużych firm. Ostatnio przeprowadziliśmy rekrutację dla dużej fabryki w Czechowicach-Dziedzicach. Będzie tam pracować kilkaset osób, Naszym zadaniem było skompletowanie kadry kierowniczej - mówi Pięta.

WWW.PRACA.WP.PL

Stawiamy na liczbę ofert pracy i na sposób ich wyszukiwania - mówi Olga Rudnicka, koordynator serwisu praca.wp.pl. - Codziennie mamy nowe oferty, między innymi z jobpilot.pl, pracuj.pl i hrk.pl. Zależy nam, by klient miał do dyspozycji jak najpełniejszy ich przegląd.

Porady zamieszczone w serwisie mają zapewnić podstawową pomoc w znalezieniu zatrudnienia, w napisaniu CV, zredagowaniu listu motywacyjnego. Serwis oferuje szablony CV i listów motywacyjnych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Są tu także aktualności dotyczące prawa pracy oraz artykuły merytoryczne, na przykład o szukaniu pracy na lato za granicą.

Serwis jest czytelnie skomponowany i łatwy w obsłudze. Aby z niego korzystać, nie trzeba się rejestrować. Rejestracji dokonują tylko te osoby, które chcą zostawić życiorys zawodowy.

Usługa "Zapytaj eksperta" pozwala osobie poszukującej pracy na zadanie pytań specjaliście. - Jeśli kandydat ma jakiś problem, nie wie, jak się zaprezentować w rozmowie, nie wie, jak napisać życiorys, doradzi mu ekspert z firmy HRK - mówi Rudnicka.

Codziennie w praca.wp.pl są do dyspozycji ponad cztery tysiące ofert z całej Polski oraz oferty zagraniczne. Nieaktualne ogłoszenia są usuwane z serwisu. Bazę ofert pracy można przeszukiwać według słów kluczowych, branży, regionu.

WWW.PRACA.ONET.PL

TOMASZ KOLBUSZ prezes

Serwis praca.onet.pl powstał w 1999 r. jako pierwszy tego typu serwis w polskim Internecie. Jako pierwszy także został wyposażony w oprogramowanie dla ogłoszeniodawców, agencji rekrutacyjnych i pracodawców, pozwalające po instalacji w komputerze ogłoszeniodawcy na bezpośrednią publikację ogłoszeń w serwisie.

- Znaczenie Internetu jako medium pomagającego w znalezieniu pracy od kilku lat gwałtownie rośnie. Wyszukanie odpowiedniej oferty, jak również znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy jest szybkie i relatywnie tanie dla obu stron - mówi prezes Onet.pl Tomasz Kolbusz.

Praca.onet.pl to najczęściej odwiedzany serwis o pracy - miesięcznie notowanych jest 6,5 mln odsłon, a odwiedza go 350 tys. użytkowników. Stale publikowanych jest ponad 2 tys. ogłoszeń agencji rekrutacyjnych i ponad 2 tys. ogłoszeń drobnych. Serwis współpracuje z największymi ogłoszeniodawcami i pracodawcami (m.in. Jobpilot, Pracuj.pl, Jobs.pl i CV Online).

- Serwis powstał z myślą o poszukujących pracy, którzy poza ogłoszeniami znajdą tu także artykuły z poradami czy odpowiedzi na pytania związane z prawem pracy - mówi kierownik Działu Ogłoszeń i Baz Teleadresowych Onet.pl Izabela Pasterz.

WWW.MOSTWANTED.PL

SYLWIA WDOWIAK prezes

Firma doradztwa personalnego, której serwis internetowy można znaleźć pod adresem www.mostwanted.pl, skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu inżynierów, pracowników branży telekomunikacyjnej i informatycznej.

- Kiedy zgłasza się pracodawca poszukujący pracownika, przeglądamy naszą bazę i wstępnie wybieramy kandydatów - tłumaczy prezes Mostwanted Sylwia Wdowiak. - Uprzedzamy osoby, które do nas wysłały aplikację, że chcemy ich dane przekazać potencjalnemu pracodawcy. Pytamy też, czy są danym stanowiskiem zainteresowani.

Według pracowników firmy osoby, które się do niej zgłaszają, dzięki takiemu systemowi mają zapewnioną dyskrecję - jeśli chcą zmienić pracę, nie dowie się o tym ich obecny pracodawca.

WWW.HORYZONT.PL

BARTOSZ NESTOROWICZ dyrektor i współwłaściciel firmy

Firma doradztwa personalnego Horyzont ze Śląska szuka kandydatów do pracy wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Szefowie firmy tłumaczą, że to wygodne, bo dzięki temu oferty pracy trafiają do nich równomiernie przez cały czas, kiedy jest zamieszczone ogłoszenie.

- Przez Internet trafiają do nas też z reguły zgłoszenia od kandydatów, którzy spełniają wymagania podane w ogłoszeniu - mówi dyrektor i współwłaściciel firmy Bartosz Nestorowicz. - Kiedy umieszczaliśmy ogłoszenia w gazetach, przysyłane życiorysy często nie miały nic wspólnego z wymaganiami.

Horyzont.pl skupia się na poszukiwaniu kadry inżynierskiej i technicznej. Znalezienie osoby na określone przez pracodawcę stanowisko zajmuje firmie zazwyczaj około trzech tygodni. W tej chwili szuka chętnych na kilkadziesiąt miejsc. - Jesteśmy zarejestrowani w Katowicach, nasi klienci to głównie firmy z południowej Polski - wyjaśnia Nestorowicz. - Ale miejsca pracy znajdują się w całym kraju. Często śląskie firmy poszukują np. przedstawicieli w innych miastach.

WWW.PRACUJ.PL

PRZEMYSŁAW GACEK prezes

Kandydat odwiedzający nasz portal może liczyć na około tysiąca ofert pracy i dużo informacji o programach rekrutacyjnych - mówi Przemysław Gacek, prezes Communication Partners, firmy, która jest właścicielem portalu pracuj.pl. - Nasze ogłoszenia są w większości oryginalne, nie tak jak w innych portalach, gdzie dużo ofert pochodzi z innych serwisów. Poza tym ważne są porady, które pomagają poruszać się na rynku pracy.

Korzystanie z portalu jest bezpłatne, a przeglądanie ofert pracy nie wymaga rejestracji. Rejestracji wymagają tylko niektóre funkcje, takie jak serwis informacyjny i udostępnienie życiorysu pracodawcom czy opcja "mój doradca" - mówi Rafał Szczepanik.

Większość ofert pracy jest skierowana do studentów albo osób z wyższym wykształceniem, do 40. roku życia - specjalistów i menedżerów.

Portal oferuje też bazę zarobków - zestaw przykładów w konkretnych przedsiębiorstwach i firmach na konkretnych stanowiskach. Pracuj.pl ma także prezentacje około 150 największych pracodawców. Analizy piętnastu najważniejszych branż dostarczają informacji o stażach, sposobach rekrutacji, możliwościach zatrudnienia, zarobkach.

Po zarejestrowaniu CV można go udostępnić pracodawcom, którzy przeszukują bazę życiorysów. Nie jest to jednak obowiązkowe, można poprzestać tylko na napisaniu i przechowywaniu. Życiorysy przechowywane są pół roku.

- Jako jedyni w Polsce udostępniamy wiarygodne testy rekrutacyjne stworzone w Polsce. To nie są psychozabawy, ale klasyczne testy. Kandydat otrzymuje wyniki pochodzące z wiarygodnego badania. Aby z nich skorzystać, trzeba się zarejestrować, wyniki przesyłamy pocztą elektroniczną - zachęca Szczepanik.

WWW.TOPJOBS.PL

TOMASZ MARCHEWKA prezes

Www.topjobs.pl jest specjalistycznym serwisem publikującym oferty pracy znanych firm. - Jesteśmy jednym z najstarszych serwisów na rynku pośrednictwa pracy, bo rozpoczęliśmy działalność w 1996 roku - mówi prezes spółki Top Jobs on The Net Polska Tomasz Marchewka. - W tej chwili mamy zarejestrowanych ponad 200 tysięcy użytkowników. Miesięcznie serwis jest odwiedzany od 70 tys. do 150 tys. razy. Jesteśmy nastawieni na menedżerów, pracowników technicznych i specjalistów.

- Mamy 300 - 400 aktualnych ofert pracy. Dla nas nie jest jednak ważna ilość, lecz jakość. Te ogłoszenia pochodzą od renomowanych pracodawców i najlepszych firm doradztwa personalnego. Nie prowadzimy też klasycznej rekrutacji. Jesteśmy jedynie medium pośredniczącym między pracodawcą a poszukującym pracy kandydatem .

WWW.HRK.PL

ZBIGNIEW WOŹNIAKOWSKI szef

Portal działa od marca 2001 roku. Jego właścicielem jest firma doradztwa personalnego HRK SA.

Prezentowane tam oferty pracy adresowane są przede wszystkim do specjalistów i menedżerów średniego szczebla, ale jest też część "Student", gdzie publikowane są m.in. oferty staży i praktyk.

By korzystać z portalu, wystarczy się zarejestrować - postąpiło już tak ponad 180 tysięcy osób, najczęściej w wieku 26 - 35 lat (61 proc.), z wykształceniem wyższym (58 proc.), z minimum dwuletnim doświadczeniem zawodowym (58 proc.).

W portalu dostępnych jest codziennie około 700 ofert pracy. W sekcji "Szukaj ofert pracy" przegląda się propozycje pracodawców na kilka sposobów. Można dokładnie określić, o jakie stanowisko chodzi, albo skorzystać z uproszczonego wyszukiwania, np. według lokalizacji firmy czy też działu, który interesuje kandydata. Są tu też najbardziej aktualne ogłoszenia, wprowadzone do systemu w ciągu ostatnich 24 godzin.

WWW.MONSTER.COM

Największym światowym portalem pracowym jest www.monster.com. Znajduje się na nim 500 tysięcy ofert pracy, a poza tym mnóstwo informacji przydatnych dla każdego zainteresowanego rozwojem kariery. Są tam m.in.: przeglądy płacowe dla wybranych grup zawodowych i dla regionów, porady specjalistów z różnych dziedzin, organizowane są pogawędki z doradcami zawodowymi, psychologami, a nawet sesje terapeutyczne na temat problemów, które mogą przytrafić się w pracy. Nie ma polskiej wersji językowej.

WWW.JOBPILOT.COM

Działa pod własną marką, choć należy do Adecco - firmy kojarzonej głównie z pracą tymczasową, która również prowadzi własną stronę www.adecco.com. Adecco ma ponad 4500 oddziałów w 60 krajach. Ponadto w serwisach: porady specjalistów, przepisy prawa pracy, zwłaszcza dotyczące pracy czasowej i proponowanych w tym zakresie zmian, artykuły prasowe, czaty
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Praca w sieci - serwisy internetowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
chgdgy
zobacz też tu:

http://wzorcv.blogspot.com
8 8
odpowiedź