SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie upamiętniono pracowników rozgłośni Polskiego Radia

Prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska, wraz z szefem Rady Mediów Narodowych, Krzysztofem Czabańskim, odsłonili we wtorek w siedzibie nadawcy tablicę, poświęconą radiowcom, walczącym we wrześniu 1939 roku z okupantem. Otwarto też wystawę, obrazującą najważniejsze osoby i wydarzenia dla rozgłośni w początkach II Wojny Światowej.

Tablicę odsłaniali prezes Agnieszka Kamińska i przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański. Fot. Polskie RadioArticle

Dokładnie 82 lata temu, 7 września 1939 roku Prezydent Warszawy, Stefan Starzyński nawoływał w przemówieniu mieszkańców miasta do zaangażowania się w działania obronne oraz podejmowania inicjatyw na rzecz całej społeczności. Wyzwanie podjęli pracownicy rozgłośni Polskiego Radia - dzięki ich ofiarności rozgłośnia nadawała nieprzerwanie do 30 września 1939 roku, podnosząc na duchu nie tylko mieszkańców walczącej Warszawy, ale i całej Ojczyzny.

Polskie Radio uczciło we wtorek pamięć tych osób, odsłaniając tablicę pamiątkową z ich nazwiskami oraz otwierając wystawę, która przedstawia najważniejsze postacie, miejsca i wydarzenia dla rozgłośni z września 1939 roku.

- Jestem niezwykle dumna, że mogę w symboliczny sposób uczcić pamięć tak zasłużonych dla kraju osób oraz oddać im hołd. Mam jednocześnie nadzieję, że ich przykład pomoże nam przez kolejne dziesięciolecia spełniać ważną rolę w życiu polskiego społeczeństwa. Jako publiczny nadawca, Polskie Radio towarzyszy bowiem swoim odbiorcom zarówno w ich codzienności, jak i w ważnych momentach dla całego kraju – mówiła w trakcie uroczystości Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. - Tamte trudne dni bardzo wyraźnie pokazują, że Polskie Radio od samego początku służy państwowości polskiej. W okresie komunizmu zostało to zniszczone, ale po 1989 roku media publiczne wróciły do swojej podstawowej roli - podkreślał z kolei Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

 

Rozgłośnia Polskiego Radia przy ul. Zielnej znalazła się we wrześniu 1939 roku w centrum wydarzeń, a radio zyskało nowy wymiar swojej pracy. - Okazało się, że może służyć społeczeństwu w inny sposób, niż do tej pory, a społeczeństwo odpowiedziało na to bardzo entuzjastycznie. Polskie Radio było uznawane za najbardziej wiarygodny przekaźnik komunikatów władzy – mówiła Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, która otwierała wystawę poświęconą historycznym wydarzeniom w siedzibie nadawcy.

Na pamiątkowej tablicy umieszczono kilkadziesiąt nazwisk radiowców, ale może być ona uzupełniana. Świadectwem bohaterstwa pracowników rozgłośni Polskiego Radia są też ocalone przez nich stalowe płyty gramofonowe z nagraniami z września 1939 r., m.in. z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Ta kolekcja została wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Prezes Kamińska zapowiedziała, że nagrania te zostaną wydane przez Polskie Radio na specjalnych albumach.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu rtv i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: W Warszawie upamiętniono pracowników rozgłośni Polskiego Radia

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teresa S
I tak jak w czasach okupacji tak i teraz PiS zniszczył rozgłośnie radiowie...historia się powtarza. Kamińska jak gestapo pewnie dumna z siebie
odpowiedź
User
Pawel
Lubię PR.Obecnie jest tyle kanałów radiowych,ze można sobie wybrać jaki chce się słuchać.W komercyjnych też można wybierać.Radiowcy i odbiorcy szanujcie się wzajemnie i nie naparzajcie się,bo życie zbyt krótkie.
odpowiedź
User
Antena
A Czaban co tam robił?! Przyspawał sie do tego biednego Polskiego Radia, wraz z małżonka Anna, ktore juz doszczetnie zrujnowali. Co z RMN, kiedy tych szkodników pogonia?!
odpowiedź