SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracujący z pokolenia zetek bardzo boją się nagłego zwolnienia. Wcale nie są obojętni

Wyniki najnowszego raportu "Łączy nas zdrowie" wskazują, że dla 38 proc. pracowników z pokolenia z największą obawą jest zwolnienie z pracy. Ich starsi koledzy bardziej skupiają się na kwestii wynagrodzenia. Z kolei aż 47 proc. "zetek" i 59 proc. "silversów" martwi się zdrowiem najbliższych.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Autorzy raportu "Łączy nas zdrowie" zwrócili uwagę, że uczestnikami polskiego rynku pracy są obecnie przedstawiciele czterech pokoleń – baby boomers (urodzonego w latach 1946-1964 - PAP), X (urodzonego w latach 1965 -1980 - PAP), Y (urodzonego w latach 1980-1995 - PAP), Z (urodzonego w latach 1995-2012 - PAP).

"Choć dla każdego z nich można znaleźć wspólny mianownik, to zmiany społeczne, postęp technologiczny i globalizacja powodują, że oczekiwania i potrzeby Polaków w kontekście sytuacji zawodowej są bardzo często kwestią indywidualną" - podkreślono. W raporcie "Łączy nas zdrowie" skupiono się na podejściu "do szeroko rozumianego zdrowia w kontekście rynku pracy" pracowników w wieku 18-30 lat, tzw. zetek i osób z największym doświadczeniem zawodowym, czyli pracowników 50 plus, tzw. silversów.

Z raportu wynika, że 47 proc. "zetek" i 59 proc. "silversów" najbardziej martwi się zdrowiem rodziny i najbliższych. Wskazano, że tym, co różnicuje pracowników z obu pokoleń, jest zdrowie psychiczne.

Pokolenie z boi się zwolnień - wynika z raportu “Łączy nas zdrowie”

"Dla zetek jest tak samo dużym zmartwieniem jak zdrowie fizyczne (po 27 proc. wskazań). Silversi w większości nie zawracają sobie tym problemem głowy (7 proc.), a zdecydowanie częściej boją się o kondycję fizyczną (44 proc.)" - czytamy.

Z raportu wynika również, że ponad połowę pracowników (53 proc.) niepokoi zdrowie rodziny i najbliższych osób. Na drugim miejscu jest możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego (40 proc.), w który będzie zaangażowana Polska, a na ostatnim miejscu - sytuacja finansowa (37 proc.).

Porównując "zetki" i "silversów", wskazano, że młodsi rzadziej mają obawy niż ich starsi koledzy. "Oba pokolenia łączy zdrowie rodziny i najbliższych, o które martwią się najbardziej. Jednak wskazują na nie zdecydowanie częściej silversi niż zetki (59 proc. vs. 47 proc.)" - czytamy.

Czytaj też: Millenialsi i Zetki proszą o podwyżki i awanse

W raporcie zauważono, że listę zmartwień zawodowych otwiera wynagrodzenie. "Tę obawę wyraża 35 proc. pracowników. Kolejnym budzącym obawy aspektem jest możliwość utraty pracy, co dotyczy 33 proc. badanych. Dużą grupę Polaków martwi także wykluczenie z pracy zawodowej z powodu poważnego zachorowania (25 proc.), jest to zdecydowanie częściej obawa silversów (29 proc.) niż zetek (18 proc.)" - czytamy.

Zwrócono uwagę, że młodzi najbardziej boją się zwolnienia z pracy (38 proc.), a obawy starszego pokolenia najczęściej budzi wynagrodzenia (34 proc.).

Sztuczna inteligencja wyzwaniem dla pracowników

Ponadto, 15 proc. najmłodszych i 13 proc. najbardziej doświadczonych pracowników martwi się zagrożeniem i konkurencją ze strony sztucznej inteligencji i robotyzacji. "To, co różni oba pokolenia, to podejście do swoich kwalifikacji. Co piąta zetka obawia się, że nie jest odpowiednio wykwalifikowana, podczas gdy pracownicy 50 plus niemal nie znają tej obawy (2 proc.)" - zaznaczono.

Raport "Łączy nas zdrowie" powstał na podstawie wyników badania opinii publicznej zleconego przez enel-med. Podano, że badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu Ariadna na trzech grupach respondentów. Pierwszą stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 18 lat i więcej. Próba liczyła N=803 osoby. Drugą grupę stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 18-30 lat (tzw. zetki). Próba liczyła 237 osób. Trzecią grupę stanowiły osoby aktywne zawodowo w wieku 50 lat i więcej (tzw. silversi). Próba liczyła 361 osób. Wszystkie kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono od 19 do 29 kwietnia 2024 roku metodą CAWI.

Czytaj też: Według nowego raportu 6,6 proc. firm w Polsce korzysta z AI. Mogą mieć wkrótce problem

Dołącz do dyskusji: Pracujący z pokolenia zetek bardzo boją się nagłego zwolnienia. Wcale nie są obojętni

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obzerver
Co za bełkot: "Dla zetek jest tak samo dużym zmartwieniem jak zdrowie fizyczne (po 27 proc. wskazań). Silversi w większości nie zawracają sobie tym problemem głowy (7 proc.), a zdecydowanie częściej boją się o kondycję fizyczną (44 proc.)"

odpowiedź
User
lkjhg
Dziwaczny, anglosaski podział na ICH pokolenia. Polowa albo i 75% polskich czytelników nie wie, co to Zetki, itp. Dlaczego polscy dziennikarze i badacze są tak słabi, że ciągle kopiują coś od innych. Nawet cztery razy mniejsi Czesi tego nie robią. Nie możecie powiedzieć/napisać "pokolenie 20-30latkow"?!
odpowiedź
User
gość
Bełkot , a wnioski odmienne od rzeczywistości . Nowe pokolenie po prostu nie zaznało czasów bezrobocia i słabo szanuje pracę, bo zawsze jest gdzieś inna (im większe miasto tym bardziej jest to zjawisko zauważalne). Jedna pozytywna cecha jest taka, że to pokolenie mniej daje sobą pomiatać w sensie - za takie pieniądze nie będzie pracować ( na czyj kosz żyje to inna sprawa). Zauważalny jest też trend lekkomyślności finansowej i statystycznie większych zobowiązań .
odpowiedź