SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce, ale niemal 60 proc. wyjedzie po otwarciu niemieckiego rynku

79 proc. pracujących w Polsce Ukraińców jest zadowolonych z zatrudnienia, a 84 proc. poleciłoby pracę w naszym kraju członkowi rodziny lub znajomemu. Jednak 59 proc. ukraińskich pracowników wybrałoby emigrację do Niemiec, po otwarciu tego rynku pracy - wynika z badania Work Service.

flickr.comArticle

Główną motywacją przyjazdu do Polski są dla Ukraińców wyższe zarobki, na co wskazało 76 proc. ankietowanych. 37 proc. badanych wybrało Polskę ze względu na wyższy standard życia, a 22 proc. - ze względu na brak odpowiedniej pracy na Ukrainie. Najrzadziej, Ukraińcy przyjeżdżają do Polski z powodów rodzinnych lub znajomości języka (odpowiednio 6 i 5 proc.).

Ukraińskich mężczyzn silniej motywują zarobki i standard życia, kobiety - warunki socjalne, bezpieczeństwo i bliskość ojczyzny.

79 proc. Ukraińców jest zadowolonych z pracy w naszym kraju, z czego 31 proc. w znacznym, a 48 proc. w umiarkowanym stopniu. Z drugiej strony 11 proc. respondentów negatywnie ocenia swoje zatrudnienie w Polsce, na co zdecydowanie wskazuje 4 proc., a 7 proc. jest raczej niezadowolonych. Co dziesiąty badany nie ma zdania na ten temat.


85 proc. badanych obywateli Ukrainy deklaruje, że pozytywnie oceniają współpracę z kolegami z Polski. Jedynie 6 proc. respondentów źle oceniło współpracę z Polakami, a 9 proc. nie potrafiło dokonać takiej oceny.
 

Dwie trzecie Ukraińców pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji. W największym stopniu dotyczy to osób z wyższym wykształceniem (81 proc.). Równocześnie jedynie 11 proc. respondentów zatrudniona jest zgodnie z poziomem wykształcenia, co głównie dotyczy osób, które skończyły szkoły podstawowe lub zawodowe.

Z badania Work Service wynika, że prawie trzy czwarte pracowników z Ukrainy chce zostać w Polsce na dłużej, co najmniej 2-3 lata. Tylko 15 proc. badanych nie jest zainteresowanych taką perspektywą.

Większość (łącznie 84 proc.) Ukraińców poleciłoby Polskę członkowi rodziny lub znajomemu, który szuka pracy. Jedynie 2 proc. osób zdecydowanie nie polecałoby pracy w naszym kraju.

Pomimo że znacząca większość pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia i poleciłaby pracę w Polsce, to jednocześnie 59 proc. badanych deklaruje, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech (na podobne warunki jak w Polsce), wybraliby pracę tam. Taką perspektywę odrzuca tylko 6 proc. badanych.

- To ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki, która w efekcie zaistnienia takiego scenariusza, w kilka miesięcy pogłębiłaby swoją lukę kadrową z poziomów 150 tys. wakatów do ponad 500 tysięcy. A to miałoby negatywne przełożenie na tempo wzrostu PKB. Dotychczas wiele osób przekonywało, że przy ewentualnej konkurencji z niemieckim rynkiem pracy, naszymi atutami będzie bliskość geograficzna i językowa. Niestety nasze badania pokazują, że te elementy znajdują się na końcu listy powodów, dla których obywatele Ukrainy wybierają nasz kraj. Kluczową rolę, podobnie jak w przypadku emigracji Polaków, ogrywają wyższe zarobki, a te w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż na naszym rynku – podsumowuje Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service.

W największym stopniu możliwość dalszej migracji rozważałyby osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (69 proc.). Wyraźnie mniejsze zainteresowanie widać wśród osób, które ukończyły edukację na szkołach średnich (51 proc.).

 

Badanie „Postawy obywateli Ukrainy wobec polskiego rynku pracy” zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie 303 osób. Próbę dobrano z ogólnopolskiej bazy obywateli Ukrainy, którzy świadczą pracę w ramach spółek z Grupy Work Service. Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganych komputowo bezpośrednich wywiadów z respondentami (CAPI). Dokładność wyników zależy o liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby N=303 to +/- 6%.

Dołącz do dyskusji: Ukraińcy zadowoleni z pracy w Polsce, ale niemal 60 proc. wyjedzie po otwarciu niemieckiego rynku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
No to super, pozbedziemy sie tych 50% bez instynktu samozachowawczego.
odpowiedź