SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracowniczy program emerytalny bez podatku Belki

Uczestnik pracowniczego programu emerytalnego musi zapłacić od składki podstawowej podatek dochodowy, ale przy wypłacie środków nie zostanie obciążony podatkiem Belki.

Pracowniczy program emerytalny bez podatku Belki

Coraz częściej można spotkać się z opinią, według której już za kilka lat firmy, ze względu na coraz większą liczbę osób kończących karierę zawodową, będą się musiały pogodzić z faktem, że rynek pracy będzie przede wszystkim rynkiem pracowników, a nie pracodawców. Innymi słowy – to firmy będą zabiegać o pracowników, szczególnie tych z najwyższymi lub stosunkowo rzadkimi na rynku kwalifikacjami. Oznacza to, że przedsiębiorcy zmuszeni będą w większym stopniu niż dzisiaj do poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą im zatrzymać w firmie najcenniejszych pracowników. Jednym z nich może być utworzenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE), który przynosi wymierne korzyści zarówno zatrudnionym, jak i pracodawcy.

Korzyścią przedsiębiorcy jest niewątpliwie możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z utworzeniem i działaniem PPE, co w efekcie obniża jego zobowiązania wobec fiskusa. Tak więc kosztem uzyskania przychodu będzie także tzw. składka podstawowa, czyli środki, które pracodawca przekazuje na emeryturę pracownika. Co więcej, przedsiębiorca korzysta dodatkowo z ulgi na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę do składek ZUS. Utworzenie pracowniczego programu emerytalnego może być korzystne dla pracodawcy także w wymiarze wizerunkowym – osoby już zatrudnione w firmie mają motywację, by związać się z nią na dłużej, natomiast dla pracowników dopiero rekrutowanych finansowane przez pracodawcę dodatkowe oszczędzanie na emeryturę może okazać się czynnikiem, który przeważy o zatrudnieniu się właśnie w tej, a nie innej firmie.

Tym bardziej że zyskiem pracownika będzie nie tylko możliwość odłożenia dodatkowych pieniędzy na emeryturę, uzupełniającego środki uzbierane w obowiązkowym pierwszym i drugim filarze. Uczestnik pracowniczego programu emerytalnego musi co prawda zapłacić od składki podstawowej podatek dochodowy, ale przy wypłacie środków nie zostanie obciążony podatkiem Belki (wyjątkiem będzie sytuacja, w której środki są zwracane ze względu na likwidację programu i nie zostaną przekazane na IKE lub rachunek innego PPE). W razie śmierci uczestnika PPE i przekazania zgromadzonych środków w spadku uposażona przez niego osoba nie zapłaci także podatku od spadków i darowizn.

Pracownik uczestniczący w PPE może także opłacać tzw. składkę dodatkową, potrącaną z jego wynagrodzenia po opodatkowaniu. Zwykle uczestnik sam określa wysokość dodatkowej składki, może także ją zmienić lub zrezygnować z jej wnoszenia. Suma składek dodatkowych nie może jednak w ciągu roku przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Ale praktyka pokazuje, że pracownicy niechętnie korzystają z tej dodatkowej możliwości. Według danych Urzędu Komisji Nadzoru Bankowego średnia roczna składka dodatkowa na jednego uczestnika stanowiła zaledwie 915 złotych. Zaledwie, ponieważ w tym samym roku limit dla składek dodatkowych wynosił 14,4 tys. złotych.

Iwona Cackowska, księgowa Tax Care
Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracowniczy program emerytalny bez podatku Belki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl