SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracowniczy Program Emerytalny w Zakładach Azotowych Tarnów od TFI PZU

 TFI PZU podpisało w środę umowę na utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) w Zakładach Azotowych Tarnów.

Pracowniczy Program Emerytalny w Zakładach Azotowych Tarnów od TFI PZU

- Tworząc PPE w naszym zakładzie pracy chcemy przede wszystkim pomóc naszym pracownikom  zgromadzić dodatkowe środki na emeryturę w ramach III filaru, ale również poszerzyć ich wiedzę w zakresie systemu emerytalnego i świadomości dodatkowego oszczędzania - mówi Jerzy Koziara, dyrektor departamentu Zarządzania i Polityki Personalnej w Azotach Tarnów. - Utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego jest odzwierciedleniem idei społecznej odpowiedzialności biznesu (corporate social responsibility - CSR), która przyświeca działaniom Azotów Tarnów i stanowi fundament stabilnej budowy wartości firmy w długim horyzoncie czasowym - dodaje.

Będzie to już 106 tego typu program prowadzony przez TFI PZU. Wartość środków zarządzanych przez TFI PZU w ramach PPE to blisko 1,5 mld zł

Pracodawcy coraz częściej są otwarci na rozpoczęcie rozmów ze stroną społeczną na temat utworzenia i finansowania PPE, jednakże proces decyzyjny oraz tworzenie programu trwa niejednokrotnie kilkanaście miesięcy. Według danych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) na koniec 2011 r. w PPE uczestniczyło 344,6 tys. osób, a łączne aktywa zgromadzone na rejestrach PPE przekroczyły kwotę 6,6 mld zł. Liczba osób uczestniczących w PPE nieznacznie wzrosła w stosunku do roku poprzedniego i wciąż stanowi niewiele ponad 2,1% osób czynnych zawodowo, jednak pocieszający jest fakt, iż z roku na rok coraz częściej pracodawcy zaczynają myśleć przyszłości swoich pracowników po przejściu na emeryturę.

Czynnikami zachęcającymi do podjęcia rozmów są z jednej strony ciągle napływające informacje o niskich prognozach przyszłych emerytur, planowanych i wprowadzanych zmianach w systemie emerytalnym (obniżenie składek do OFE, podwyższenie wieku emerytalnego), jak i rozwiązania legislacyjne, które nieznacznie, ale zachęcają do podjęcia wysiłku i odpowiedzialności za prowadzenie programu. Przewidziane zachęty podatkowe w zakresie zwolnienia z podatku belkowego, możliwość skorzystania przez pracodawcę z ulgi w ustalaniu podstawy do naliczenia składek do ZUS oraz zaliczania wydatków związanych z finansowaniem i obsługą PPE w koszty przedsiębiorstwa nie są wystarczającą zachętą. Podczas procesu tworzenia programu ważną rolę odgrywa strona pracownicza oraz świadomość i potrzeba dodatkowego oszczędzania na emerytury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracowniczy Program Emerytalny w Zakładach Azotowych Tarnów od TFI PZU

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl