SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Praw pasażerów trzeba przestrzegać

Komisja daje liniom lotniczym i Państwom Członkowskim kolejne sześć miesięcy na zapewnienie poprawnego funkcjonowania przepisów rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów lotniczych.

Komisja Europejska przedstawiła na początku kwietnia sprawozdanie oceniające rezultaty i stosowanie rozporządzenia1 dotyczącego praw pasażerów lotniczych. Chociaż w ciągu ostatnich dwóch lat od wprowadzenia rozporządzenia odnotowano pewien postęp, należy podjąć dalsze kroki, aby linie lotnicze konsekwentnie stosowały się do przepisów, a Państwa Członkowskie skuteczniej egzekwowały ich przestrzeganie. Jest to główny wniosek niezależnego, zewnętrznego badania zleconego przez Komisję, stanowiącego uzupełnienie jej komunikatu w sprawie rezultatów wspólnych zasad chroniących prawa obywateli podróżujących drogą lotniczą.

– Chociaż nie ma wątpliwości, że obecnie pasażerowie lotniczy mają zapewnioną lepszą ochronę, musimy mieć pewność, że linie lotnicze i Państwa Członkowskie w pełni wywiązują się ze swoich obowiązków – podkreślił wiceprzewodniczący Komisji ds. transportu, Jacques Barrot – Komisja daje im dodatkowe sześć miesięcy na spowodowanie, by przepisy dotyczące praw pasażerów lotniczych funkcjonowały poprawnie i udzieli im swojego całkowitego wsparcia w tym procesie.

Pasażerowie wciąż znajdują się w słabszej pozycji niż linie lotnicze, mimo posiadania konkretnych praw. Na przykład często zdarza się, że linie lotnicze nie powiadamiają pasażerów o przysługujących im prawach w przypadku zakłócenia lotu (opóźniania, odwołania), chociaż rozporządzenie nakłada na nie taki obowiązek.

W związku z tym Komisja uważa, że istnieje potrzeba przeprowadzenia dalszych prac w wielu obszarach, takich jak: poprawa egzekwowania przepisów, interpretacja niejasnych aspektów rozporządzenia, rozróżnienie opóźnień od odwołań lotu, jako że pasażerom przysługują różne prawa w zależności od okoliczności, oraz zwiększenie roli Krajowych Organów Wykonawczych nadzorujących stosowanie wspólnych zasad (w Polsce jest to Urząd Lotnictwa Cywilnego).

W ciągu kolejnych sześciu miesięcy Komisja wzmocni współpracę z Krajowymi Organami Wykonawczymi oraz liniami lotniczymi w celu uzyskania lepszych wyników. Jeśli nie uda się osiągnąć zadowalającego rezultatu, Komisja zdecyduje o wszczęciu postępowania o naruszenie przepisów przeciwko Państwo Członkowskim i może również rozważyć wprowadzenie poprawki do obowiązującego obecnie rozporządzenia.

Rozporządzenie wprowadziło nowe zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów lotniczych w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania, dużego opóźnienia lub przymusowego umieszczenia w niższej klasie. W zależności od okoliczności, zgodnie z rozporządzeniem linie lotnicze są zobowiązane do: udzielenia pasażerom pomocy w postaci zakwaterowania, napojów, posiłków oraz transportu; zapewnienia możliwości zmiany planu podróży oraz zwrotu należności; wypłacenia odszkodowania w wysokości do 600 euro na pasażera i rzetelnego informowania pasażerów o przysługujących im prawach wynikających z rozporządzenia.

Komisja przygotowała również plakat zawierający aktualne informacje, aby skuteczniej powiadomić pasażerów o przysługujących im prawach. Plakat niebawem znajdzie się na każdym lotnisku.

W 2006 r. do Europejskiego centrum Konsumenckiego w Polsce zgłoszono 253 sprawy związane z podróżami lotniczymi. 17% z nich dotyczyło opóźnienia lotu, także 17% odwołania lotu a 2% niewpuszczenia na pokład. Jedna trzecia konsumentów miała problem z opóźnionym, zagubionym lub zniszczonym bagażem. Sprawy naruszenia praw pasażerów wynikających z Rozporządzenia WE/261/2004 przekazywane są przez ECK Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego w celu przeprowadzenia stosownych działań władczych - podano w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Praw pasażerów trzeba przestrzegać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl