SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie połowie Polaków nigdy nie brakuje pieniędzy na ważne wydatki

Polakom najczęściej brakuje gotówki i przydałaby się pożyczka z banku w sytuacji gdy potrzebny jest remont, psuje się sprzęt RTV i AGD albo posłuszeństwa odmawia samochód. Pieniędzy brakuje nam też przed, jak i po urlopie, oraz kiedy zbliżają się święta i początek roku szkolnego - wynika z badania Homo Homini.

44,7 proc. Polaków deklaruje, że nie ma takich sytuacji, w których brakowałoby im pieniędzy na ważne wydatki. Natomiast ponad połowie badanych (54 proc.) zdarza się, że w określonych sytuacjach brakuje im pieniędzy i przydałaby się pożyczka z banku.

Po dodatkowe finansowanie respondenci najczęściej byliby skłonni sięgnąć, kiedy myślą o remoncie mieszkania. Ok. 16 proc. badanych wskazało na remont jako potencjalny cel na spożytkowanie pieniędzy pozyskanych z banku. Bardziej niespodziewane wydatki, spowodowane awarią sprzętu AGD i RTV, mogłyby być przyczyną sięgnięcia po kredyt konsumpcyjny dla niemal 8 proc. respondentów.

6,6 proc. badanych wskazało, że przydałaby im się dodatkowa gotówka wtedy, gdy samochód się zepsuje i niezbędna jest jego naprawa. 1,4 proc. ankietowanych rozważa zaciągnięcie kredytu na zakup auta, a 1,2 proc. pieniądze z banku chciałoby przeznaczyć na jego ubezpieczenie. Tym samym okazuje się, że wydatki związane z samochodem to druga najczęściej wskazywana przyczyna ewentualnego zaciągnięcia bankowej pożyczki.

Kolejną pozycję w sondażu zajmują wakacyjne wyjazdy. 6 proc. Polaków już na etapie planowania urlopu myśli o sfinansowaniu jej z kredytu, a 5,5 proc. odczuwa taką potrzebę tuż po powrocie. Z kolei niemal 3 proc. ankietowanych byłoby skłonnych pomyśleć o kredycie w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

O wsparciu domowego budżetu ze środków zewnętrznych częściej myślą kobiety. Nad pożyczką przeznaczoną na remont zastanawia się 22 proc. z nich (wobec 15 proc. mężczyzn), podobnie jak na naprawę domowego sprzętu (odpowiednio 12 i 7 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Deutsche Bank PBC przez Instytut Homo Homini w dniu 13 sierpnia br., na losowej, liczebnie reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie 1100 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie połowie Polaków nigdy nie brakuje pieniędzy na ważne wydatki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl