SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawosławne Radio Orthodoxia z koncesją na nadawanie do 2031 roku

Działające od blisko 20 lat białostockie Radia Orthodoxia - pierwsza w kraju rozgłośnia radiowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, otrzymało nową koncesję, obowiązującą do 2031 roku. Najbliższe plany radia to dalsze poszerzenie zasięgu odbioru.

Article

Koncesję na działalność Radia Orthodoxia ma prawosławna diecezja białostocko-gdańska. Rozgłośnia z siedzibą w Białymstoku ma profil religijno-społeczny i status nadawcy społecznego, czyli nie nadaje reklam i nie dostaje pieniędzy z abonamentu.

Program, którego można też słuchać w internecie, emituje przez 5 godzin dziennie. To przede wszystkim informacje i relacje (w tym na żywo) z ważnych wydarzeń Kościoła prawosławnego nie tylko z samej stolicy województwa podlaskiego, ale z całego regionu.

Początkowo rozgłośnia, która rozpoczęła działalność w grudniu 2001 roku, była słyszalna jedynie w Białymstoku i jego najbliższej okolicy. Po zwiększeniu w 2018 roku mocy jej nadajnika, zasięg zwiększył się do kilkudziesięciu kilometrów od stolicy województwa, w którym są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Pod koniec 2020 roku udało się zrealizować kolejny etap zwiększenia zasięgu - na mocy koncesji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Radio Orthodoxia uruchomiło trzy kolejne nadajniki na terenie województwa podlaskiego: w Sokółce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Chodziło o tę część regionu, gdzie są największe skupiska prawosławnych.

Nowa koncesja

Jak podała sama rozgłośnia, informując o pozytywnym zaopiniowaniu przez KRRiTV wniosku diecezji o nową koncesję i wydaniu zgody na nadawanie programu o charakterze religijno-społecznym na kolejnych 10 lat, teraz koncesja obejmuje również te trzy nowe stacje nadawcze. Z zapisów koncesji wynika, że to zasięg obejmujący ok. 400 tys. potencjalnych odbiorców.

Jak powiedział PAP dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Kiczko, uruchomienie nadajników w Sokółce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach niejako "wzmogło apetyt" na uruchomienie kolejnych - w Hajnówce i Gródku. "To są dwie kolejne miejscowości, gdzie jest bardzo dużo prawosławnych. W Hajnówce niektórym osobom udaje się słuchać Radia Orthodoxia, ale trzeba mieć dobry odbiornik; w Gródku jest podobnie, bo choć leży blisko Białegostoku, ukształtowanie terenu odbiór utrudnia" - dodał.

Zaznaczył, że uruchomienie stacji nadawczej w Hajnówce wymaga zgody zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy, bo leży ona na terenie diecezji warszawsko-bielskiej (podobnie było z nadajnikami w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach). "Mamy nadzieję, że KRRiTV również tutaj przyzna nam częstotliwości i będziemy mogli nadawać" - powiedział ks. Kiczko.

Dodał, że po realizacji tych planów technicznych, przyjdzie czas na skupienie się na poprawie jakości programu i - być może - wydłużeniu czasu jego emisji np. o pasmo poranne. "Jeśli poradzilibyśmy w kwestiach kadrowych (...), wtedy myślę, że moglibyśmy zmienić ten zapis w koncesji dotyczący czasu nadawania" - ocenił dyrektor Radia Orthodoxia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawosławne Radio Orthodoxia z koncesją na nadawanie do 2031 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolol
TVN24 dalej koncesji nie ma przedłużonej...
odpowiedź