SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Donald Tusk odbył pilne spotkanie z prezydentem Microsoftu. Tuż po cyberataku na PAP

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała oficjalnie, że Donald Tusk spotkał się z Bradem Smithem. Premier rządu rozmawiał z wiceprezesem i prezydentem Microsoftu na temat zwalczania dezinformacji i wprowadzania nowych technologii.

Donald Tusk, fot. screen z TVP1 Donald Tusk, fot. screen z TVP1

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje: “Bezpieczeństwo, w tym te cybernetyczne, było głównym tematem spotkania premiera Donalda Tuska z Bradem Smithem, wiceprezesem i prezydentem Microsoftu. Rząd stawia na zwalczanie dezinformacji i nowe technologiczne projekty. Premier Donald Tusk oraz Brad Smith omówili także rolę firmy Microsoft we wspieraniu Ukrainy podczas ataków w cyberprzestrzeni. Dla Microsoft ważnym zobowiązaniem jest także wspieranie rozwoju Polskiej Doliny AI”.

Cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałanie dezinformacji

W obliczu rosnących zagrożeń geopolitycznych, kluczowe jest wzmacnianie cyberbezpieczeństwa instytucji oraz obywateli. Polska jest narażona na ataki dezinformacyjne, dlatego musimy być czujni i monitorować cyberprzestrzeń.

- Z firmą Microsoft rozmawialiśmy o zaangażowaniu wiedzy i techniki oraz o potrzebie determinacji politycznej, aby zapobiegać wpływom Rosji na przykład na procesy wyborcze, zarówno w Stanach Zjednoczonych, Europie czy w Polsce – poinformował premier Donald Tusk. – Rozmawialiśmy także o użyciu know-how, tak aby zapobiegać wpływom rosyjskim w kwestii bezpieczeństwa. Mówimy tu nie tylko o cyberprzestrzeni, ale na przykład o bezpiecznym lotnictwie, w systemach publicznych czy dezinformacji – dodał.

W ubiegłym tygodniu na stronie Polskiej Agencji Prasowej (PAP) doszło do ataku hakerskiego, w wyniku którego na stronie agencji pojawiły się dwie fałszywe depesze prasowe. Sprawą od razu zajęły się odpowiednie służby. Takie incydenty dowodzą, że wzmocniony wysiłek na rzecz zwiększenia odporności w cyberprzestrzeni jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek.

- Przypadek Polskiej Agencji Prasowej był klasyczną dezinformacją, która miała destabilizować sytuację polityczną w kraju – ocenił Premier Donald Tusk.

Rząd współpracuje z sektorem publiczno-prywatnym na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa, także w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Projekt Bezpieczne Wybory to inicjatywa Instytutu NASK, który wspierany przez inne organizacje, pozwala na lepsze reagowanie wobec potencjalnych zagrożeń.

Sztuczna inteligencja wesprze walkę w cyberprzestrzeni

Większość narzędzi sztucznej inteligencji ma problemy z wykrywaniem zawiłości języka polskiego. Dlatego pracujemy nad stworzeniem polskiego wielkiego modelu językowego (Polish Large Language Universal Model), który będzie innowacją na skalę światową. Połączy on dostęp do danych, kompetencji, zasobów technicznych, know-how jednostek naukowych oraz rządowych w celu wsparcia nauki i gospodarki.

Dodatkowo współpraca z Microsoft przy projektach AI wzmocni nasz potencjał w obszarze nowych technologii.

Czytaj też: Miliard euro z Google'a trafi do Europy. Jeden kraj zyska szczególnie

Miliard dolarów zainwestowane w Polsce

Od 1992 roku Microsoft ma swój oddział w naszym kraju. Firma jest jednym ze światowych dostawców usług chmurowych, rozwiązań big data oraz sztucznej inteligencji. Częścią inwestycji w Polsce są programy podnoszenia kwalifikacji zarówno informatyków, jak i nauczycieli, studentów oraz zwykłych obywateli.

Microsoft w Polsce napędza innowacje technologiczne oraz wzrost gospodarczy. Firma zainwestowała już miliard dolarów w rozwój swojej chmury obliczeniowej (data center) w naszym kraju. To przyspieszy innowacje i transformację cyfrową w Polsce.

Spotkanie z Prezydentem firmy Microsoft nie było pierwszą rozmową Premiera Donalda Tuska z szefostwem globalnych firm informatycznych. 22 maja szef polskiego rządu rozmawiał na temat cyberbezpieczeństwa i walki z dezinformacją z CEO Google Sundarem Pichaiem.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja od Microsoftu porozmawia po polsku

Dołącz do dyskusji: Donald Tusk odbył pilne spotkanie z prezydentem Microsoftu. Tuż po cyberataku na PAP

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Do MS
Paradoksalnie Microsoft sam od lat toleruje scamerskie reklamy na portalu MSN udające artykuły.
I zgłaszanie tego zupełnie nic nie daje.
5 0
odpowiedź
User
Agregat
Ten nasz premier to jest słuchajcie spec od wszystkiego, od cyberbezpieczenstwa, dezinformacji, on nawet sam kod pisze. We wszystkich językach programowania. A te rozmowy. Wszystko podczas nich załatwia. Normalnie luminiarz.
7 1
odpowiedź
User
Sugestia
Czy premier aby nie powinien porozmawiać od kadrach mediów publicznych z kierownictwem właśnie tego czy innego medium. Czy to normalne, że ludzie z okresu PRL, wykształceni w Moskwie, od wielu dekad pracują w Agencji? Czy normalne jest, że przymilają się do każdej z ekip, aby wpychać rosyjską propagandę w depesze?
7 1
odpowiedź