SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premier: Z prywatnej skrzynki mailowej nie wyszła korespondencja o charakterze niejawnym

W żadnym przypadku z prywatnej skrzynki mailowej nie wyszła korespondencja o charakterze niejawnym - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, pytany, dlaczego do służbowej korespondencji używał prywatnej skrzynki mailowej.

Mateusz Morawiecki, fot. Adam Guc /KPRMArticle

Premier był pytany na piątkowej konferencji prasowej w Nowym Mieście, dlaczego do służbowej korespondencji używał prywatnej skrzynki mailowej.

"W żadnym przypadku z prywatnej skrzynki mailowej nie wyszła korespondencja o charakterze niejawnym. Przypomnę tę strukturę dokumentów niejawnych, czyli ani dokument zastrzeżony, ani poufny, ani tajny ani ściśle tajny" - oświadczył premier pytany o tę sprawę przez dziennikarzy w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie). Po drugie - mówił szef rządu - "wszyscy funkcjonują w dwóch, trzech wymiarach".

"Mamy życie prywatne, mamy życie zawodowe - w moim przypadku ono dzieli się na dwie części. Jestem politykiem PiS, więc mam obowiązki związane z życiem mojego obozu politycznego, a także jestem Prezesem Rady Ministrów, a więc to ściśle urzędowe moje obowiązki. I w związku z tym staramy się to rozgraniczać w najbardziej pożądany sposób. Natomiast jest rzeczą oczywistą, że we wszystkich krajach, nie tylko u nas, używane są te najbardziej powszechne komunikatory, adresy mailowe do prowadzenia korespondencji" - powiedział premier. "Te odpowiednie reguły są utrzymane" - zapewnił.

Zabezpieczenia były niewystarczające

Jak powiedział "z ostatniego ataku hakerskiego należy wyciągnąć wniosek - akurat moje skrzynka nie została zhakowana, jednak skrzynki moich bardzo wielu współpracowników, a także członków opozycji parlamentarnej zostały niestety zhakowane".

"To oznacza, że zabezpieczenia były niewystarczające. To z kolei oznacza, że potrzebne jest przeszkolenie, nadzór i monitoring właściwych zabezpieczeń, podwójnych kluczy, kluczy kryptograficznych, żeby jak najrzadziej (...) dochodziło do tego typu defraudowania, kompromitowania jak mówią specjaliści z tej branży, kont mailowych, czy kont twitterowych, czy kont w mediach społecznościowych. I tę kwestię także należy uwzględnić, jak również przegląd wszystkich możliwych komunikatorów też jest tutaj jak najbardziej właściwych" - dodał szef rządu.

Trzeba dodatkowe zabezpieczenia

Premier zwrócił się też do tych, którzy - jak mówił - "dostrzegają źdźbło w oku kogoś, a nie dostrzegają belki w oku kogoś innego". Powiedział, że w 2012 r. domena ówczesnego premiera rządu została przejęta przez hakerów. Podkreślił, że rząd wyciąga jednak wnioski "przede wszystkim z tego, co wydarzyło się ostatnio" i "dokonuje pracy polegającej na dodatkowych zabezpieczeniach, aby do takich problemów dochodziło jak najrzadziej".

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie na początku czerwca. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe. Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny". Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Premier: Z prywatnej skrzynki mailowej nie wyszła korespondencja o charakterze niejawnym

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marciu wu
To że tak jest jak by być mogło na tyle po zwala ta czy inna władza. Osobiste intencje względem pewnych ludzi świadczy o ich przystosowanie do odpowiedniego stosunku spraw osobistych bez powiązania z obowiązku bez którego tak jest istotny sjak samo co prawo stanowi gdzie leży racja.
odpowiedź
User
Anonim
Jeżeli korzystasz z prywatnej skrzynki e-mail w celach służbowych, to przestaje ona być prywatna. Nie można wtedy mówić, że "z prywatnej skrzynki nie wyciekły żadne niejawne informacje". Kiedy politycy nauczą się, że nie ma w ich pracy czegoś takiego, jak prywatna skrzynka e-mail?

Jeszcze śmieszniejsze jest to, że chcą zdelegalizować TVN, bo amerykański właściciel, a ich skrzynki e-mail są stworzone na Gmail...
odpowiedź