SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Press Club Polska zaprezentował projekt zwiększający ochronę prawną dziennikarzy

Projekt nowelizacji prawa prasowego, który zwiększa ochronę prawną dziennikarzy Press Club Polska przesłał do wszystkich klubów parlamentarnych. - To trzecia próba wprowadzenia przepisów. Dotychczasowe skończyły się porażką - mówi Marcin Lewicki z Press Club Polska.

fot. PixabayArticle

Press Club Polska chce, by dziennikarzom przysługiwała taka sama ochrona prawna jak funkcjonariuszom publicznym. Projekt wprowadza zaostrzone kary za naruszenie nietykalności cielesnej dziennikarzy i pracowników mediów w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych.

Obecnie zgodnie art. 217 par. 1 Kodeksu karnego  grozi za to grzywna, lub do roku więzienia. Press Club Polska  proponuje, by sprawcy odpowiadali z art. 222  par. 1. Kodeksu karnego, który przewiduje za takie przestępstwo karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do 3 lat.  - Jak pokazują ostatnie wydarzenia praca dziennikarzy jest coraz bardziej niebezpieczna. Są oni narażeni na agresję fizyczną niezależenie od tego, dla jakiej redakcji pracują. Przypominam przypadek operatora Polsatu, który został poważnie pobity w Puszczy Białowieskiej. Ostatnio to samo spotkało dziennikarza "Gazety Krakowskiej".  Zaraz po tym wypadku apelowaliśmy do polityków o większą ochronę prawną dla dziennikarzy - mówi Lewicki.

Press Club Polska podkreśla, że taka ochrona przysługuje obecnie przedstawicielom  kilkudziesięciu zawodów, w tym nie tylko policjantom, ale też pielegniarkom czy ratownikom medycznym.  - Nie chcemy, by dziennikarze stali się funkcjonariuszami publicznymi, tylko by podlegali takiej samej ochronie jak funkcjonariusze publiczni. To należy wyraźnie rozdzielić - dodaje Marcin Lewicki.

Projekt nowelizacji prawa prasowego, który zwiększa ochronę prawną dziennikarzy powstał siedem lat temu. Został przygotowany przez prawników: Andrzeja Michałowskiego oraz Jacka Stefańskiego. Press Club Polska przesłał go w grudniu 2011 roku do kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, a w lipcu 2016 roku do prezydenta Andrzeja Dudy. W obu przypadkach prezydenci odmówili złożenia w Sejmie odpowiedniego projektu nowelizacji.

 - Teraz czekamy na konkretną odpowiedź czy posłowie widzą możliwość wniesienia odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej. Nieważne czy podejmą inicjatywę samodzielnie, czy we współpracy z posłami innych klubów. Liczy się efekt. Mam nadzieję, że również sami dziennikarze będą silniej niż do tej pory popierać pomysł wprowadzenia przepisów - mówi Lewicki. 

Do tej pory żaden z klubów parlamentarnych nie odpowiedział na propozycje przedstawione przez Press Club Polska.

Dołącz do dyskusji: Press Club Polska zaprezentował projekt zwiększający ochronę prawną dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl