SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezentacja mistrzów na płytach Polskiego Radia

Polskie Radio wydało serię płyt CD z nagraniami polskich mistrzów muzyki klasycznej i współczesnej.

Seria powstała dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Od 10 lat w Polskim Radiu wydawane są płyty, przede wszystkim z muzyką polską. Głównie z muzyką klasyczną, ale także z muzyką rozrywkową. Powołując to wydawnictwo 10 lat temu, ukierunkowałem się na promocję często zapomnianych artystów” – mówi „Wirtualnemedia.pl” Jan Popis, pomysłodawca większości serii Polskiego Radia oraz członek Radiowej Agencji Fonograficznej.

„W ostatnim czasie udało nam się nawiązać współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie wybraliśmy tematykę nowej kolekcji, no i właśnie, po kilku miesiącach przygotowań, mamy jej premierę. W kolekcji znalazł się kwiat polskiego wykonawstwa, jak wielka śpiewaczka operowa Krystyna Szostak-Radkowa, której poświęcony jest 5-płytowy album z okazji 50-lecia pracy artystycznej, mistrz gry na altówce Stefan Kamasa, Urszula Mazurek, która doskonale gram na harfie” – mówi dalej Jan Popis.

„Przypominamy też na tych albumach legendarną postać Henryka Czyża, znakomicie dyrygującego muzykę współczesną. Poza tym promujemy młodych artystów. Mamy też świetną płytę z muzyką Karłowicza, w wykonaniu m.in. wspaniałej śpiewaczki Doroty Lachowicz.

A oto szczegóły nowej kolekcji PR:
1. Jadwiga Rappé – album (1CD)
Nowe nagrania pieśni Władysława Żeleńskiego
2. Koncerty wiolonczelowe
Barokowo-klasyczny fundament repertuaru wiolonczelistów
Trzy płyty z cyklu „Muzyka naszych czasów”, które zawierają kompozycje:
3. Zbigniewa Bargielskiego
4. Krzysztofa Knittla
5. Piotra Mossa
6. Pieśni i serenady Mieczysława Karłowicza
Monograficzna płyta, która zawiera 18 pieśni i 2 serenady
7. Henryk Czyż (2CD)
Kontynuacja serii „Dyrygenci polscy”
8. Urszula Mazurek (2CD)
Prezentacja osiągnięć wybitnej harfistki (nagrania solowe i z orkiestrą)
9. Stefan Kamasa (3CD)
Album podsumowujący dorobek w dziedzinie muzyki solowej, kameralnej i orkiestrowej
10. Krystyna Szostak-Radkowa (5CD)

Album jubileuszowy z okazji 50-lecia pracy artystycznej.

„To swojego rodzaju pomniki. Nie zawsze trzeba kierować się następującą prawidłowością: wydać płytę, dobrze ją sprzedać i mieć z niej duży zysk. Oczywiście, to też jest ważne, ale w tym wypadku najbardziej istotne jest to, że zostały utrwalone i upowszechnione pewne dzieła muzyczne. W archiwach PR jest mnóstwo znakomitych nagrań. To tak, jakby posiadać drogocenne obrazy i nie ujawniać ich szerszej publiczności. Podobnie jest z tymi nagraniami. Chodzi o to, żeby ujrzały one światło dzienne i mogły zabłysnąć swoim pięknem. Dopiero w takim przypadku sztuka zaczyna żyć. Żyje i jest obecna w świadomości ludzi, a raz jeszcze powtórzę, mamy okazję odświeżyć najświetniejszych naszych muzyków” – mówił nam Jan Popis.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezentacja mistrzów na płytach Polskiego Radia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl