SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes GPW liczy na 11-33 debiuty na głównym rynku w 2010 r.

Na głównym rynku GPW zadebiutuje w 2010 roku więcej spółek niż w tym roku (11), ale liczba debiutantów nie będzie wyższa niż w ub. roku (33), szacuje prezes GPW Ludwik Sobolewski. Prezes liczy też na debiut 1-2 spółek zagranicznych jeszcze w tym roku i kilku kolejnych w roku przyszłym.

Prezes GPW liczy na 11-33 debiuty na głównym rynku w 2010 r.

"Wstępnie szacuję, że będzie ich między 33 - taka liczba spółek weszła na rynek w 2008 roku - a rezultatem tegorocznym. Szczególnie zależy mi na kilku dużych projektach o znanych nazwach, PZU, Tauronie, GPW i sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji Enei" - powiedział Sobolewski w środowym wywiadzie dla "Parkietu".

Prezes giełdy zapowiedział też, że w końcu 2010 r. lub na początku 2011 r. indeks największych spółek WIG20 zostanie powiększony o 10 spółek i przekształcony tym samym w WIG30.

"Debiuty spółek energetycznych są niezwykle ważne. Otwierają drogę dla stworzenia indeksu spółek energetycznych i rozszerzeniu WIG20 do WIG30. To już przesądzone. WIG30 pojawi się w końcu 2010 roku albo na początku 2011, zależy od zgrania notowań rozszerzonego indeksu z notowaniami kontraktów terminowych" - powiedział Sobolewski.

Prezes przyznał, że kryzys finansowy znacznie spowolnił proces pozyskiwania dla GPW spółek z regionu, ale podkreślił, że od kilku tygodni dostrzega powrót zainteresowania naszym rynkiem w Czechach, na Ukrainie, w Bułgarii oraz Rumunii. "Jest szansa, że w tym roku na GPW zadebiutuje jedna lub dwie spółki z Ukrainy" - powiedział.

"Mam też nadzieję, że prezent zrobi nam fundusz Enterprise Investors, z którym rozmawiamy od kilkunastu miesięcy, i w Warszawie pojawi się AVG, znaczący czeski producent oprogramowań. Na razie niewykluczone jest, że spółka będzie notowana jednocześnie w Warszawie i na jednej z amerykańskich giełd lub w Pradze" - poinformował Sobolewski.

Kolejna zagraniczna spółka, która może pojawić się na GPW to bułgarski producent leków, Sopharma (notowany już w Sofii; jego dual listing możliwy byłby w pierwszych tygodniach 2010 r.). Sobolewski liczy też na poprawę sytuacji na Węgrzech, dzięki której możliwy byłby powrót do rozmów o dual listingu banku OTP.

"Prawdopodobnie w styczniu ruszy też rynek akcji na Sibeksie, rumuńskiej giełdzie pochodnych w Sibiu, gdzie mamy niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji. Rozmawiamy z ich potencjalnymi emitentami o dual listingu, czy to na NewConnect czy też rynku głównym" - powiedział prezes.

Także sam Sibex zastanawia się nad wejściem na warszawski rynek, być może już w 2010 roku, choć nie jest przesądzone, czy trafiłby od razu na główny parkiet, czy najpierw na NewConnect.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes GPW liczy na 11-33 debiuty na głównym rynku w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl