SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Play: Play Now TV Box zgodnie z oczekiwaniami, Polska idealnym krajem dla 5G

Nowa usługa Play Now TV Box spotkała się z przyjęciem przewidywanym przez operatora, ale na jej sukces trzeba jeszcze poczekać - uważa Jean Marc Harion, prezes sieci Play.  - Ja osobiście nie oglądam tradycyjnej telewizji od 10 lat, coraz więcej Polaków przyzwyczaja się do korzystania wyłącznie z cyfrowych platform - dodaje.

We wtorek Play podał wyniki finansowe obejmujące zarówno II kwartał, jak i pierwszych 6 miesięcy 2019 r. Zgodnie z nimi w II kwartale br. Play zanotował przychody w wysokości ponad 1,75 mld złotych, zaś zysk netto spółki osiągnął poziom 254 mln. Z kolei w całej pierwszej połowie br. operator poprawił te wskaźniki odpowiednio o 3,6 oraz 32,6 proc. Na koniec czerwca całkowita liczba użytkowników sieci przekraczała 15 mln, z czego ponad 66 proc. stanowili abonenci.

Podwyżki bez wpływu na wyniki, nie będzie przejęcia Virgin Mobile

Omawiając wyniki osiągnięte w raportowanym okresie przez Play Jean Marc Harion podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że są one obiecujące zarówno pod względem wskaźników finansowych, jak też liczby i zaangażowania użytkowników. Zdaniem menedżera obecne rezultaty pozwalają zakładać w nadchodzących miesiącach stałą ścieżkę wzrostów oraz korzystne wskaźniki na koniec 2019 r.

Odnosząc się do niedawnych podwyżek abonamentów wprowadzonych przez operatora szef Play ocenił, że nie miały one jak dotąd większego wpływu na rezultaty finansowe osiągnięte przez spółkę. Harion zaznaczył przy tym, że nie do końca mamy do czynienia z podwyżkami, bowiem nieznaczny wzrost cen jest połączony z większymi pakietami internetowymi, a takich właśnie oczekują coraz bardziej wymagający klienci.

Na początku 2018 r. Play podpisał z Virgin Mobile Polska (VMP) porozumienie, w ramach którego może przejąć w 2020 r. wszystkie udziały wirtualnego operatora. Odpowiadając na pytania z tym związane Harion przyznał, że na razie nie zapadły żadne konkretne decyzje dotyczące ewentualnego przejęcia VMP.

- Jeszcze na to za wcześnie. Mamy czas do połowy 2020 r. W kwestiach akwizycji staramy się kierować pragmatyką. Na razie nie widzę na rynku żadnego podmiotu mogącego stanowić cel akwizycji, ale niewykluczone że w przyszłości to się zmieni – zaznaczył szef Play.

Podczas potkania Harion poinformował też, że Play w coraz większym stopniu stawia na własną infrastrukturę, a inwestycje w ten segment niezmiennie rosną. W rezultacie operator posiada już 7382 własne stacje bazowe, z których 23 proc. obsługuje 5G Ready, nieco kontrowersyjną markę wprowadzoną przez Play wiosną br.

Efektem rozwijania własnej infrastruktury przez Play jest także rezygnacja ze współpracy z innymi sieciami w ramach wewnętrznego roamingu. W trakcie konferencji Harion poinformował, że po wcześniejszym wyłączeniu wewnętrznego roamingu w Poznaniu oraz w Trójmieście postanowił przejść na korzystanie wyłącznie z własnej sieci w kolejnych miastach – Wrocławiu, Łodzi i Krakowie, a także na wybranych obszarach Śląska.

Na sukces Play Now TV Box trzeba zaczekać, Polska idealna dla 5G

W trakcie spotkania z dziennikarzami Harion poinformował też, że osiągnięty w najnowszym raporcie ARPU (średni przychód operatora na jednego użytkownika) wyniósł 32,9 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 1,4 proc. Szef Play zaznaczył, że w wypadku tego wskaźnika nie da się przewidzieć górnego pułapu możliwego do osiągnięcia. - W tym wypadku sky is the limit – zażartował Hrion zaznaczając, że przychody przypadające na jednego klienta to dość kapryśna wielkość, która jest uzależniona od wielu czynników, np. sezonowych, w konkretnych okresach roku korzystanie z jednych usług wyraźnie rośnie, w segmencie innych zaś spada.

W raporcie Play podał, że na koniec czerwca liczba użytkowników nowej usługi Play Now TV Box uruchomionej w kwietniu br. wynosiła 17,6 tys. Komentując ten wynik Harion uznał go za pozytywny prognostyk.

- To wynik zgodny z naszymi przewidywaniami – przyznał szef Play. - Trudno tu mówić o zadziwiającym sukcesie, ale cieszy nas przede wszystkim aktywny odzew użytkowników nowej platformy. M.in. dzięki ich uwagom wciąż wprowadzamy zmiany w interfejsie i bibliotece usługi, w przyszłości przewidujemy w niej sporo nowości.

Harion zwrócił uwagę na fakt, że użytkownicy Play Now TV Box korzystają z tej usługi średnio przez 75 minut dziennie. - W wypadku wprowadzania tego typu platform konieczna jest cierpliwość – przyznał prezes Play. - Część osób nie jest jeszcze gotowa na konsumowanie treści w takiej formie, choć zdecydowanie rośnie liczba widzów oglądających telewizję i filmy online. Ja osobiście nie oglądam tradycyjnej telewizji od 10 lat, z naszych obserwacji wynika że coraz więcej Polaków przyzwyczaja się do korzystania wyłącznie z cyfrowych platform.

Wybiegając w przyszłość Harion zdradził, że wiąże spore nadzieje z pojawieniem się na rynku nowej generacji sieci 5G. - Polska jako kraj nadaje się idealnie do wprowadzenia tej technologii – ocenił szef Play. - Chodzi o to, że populacja Polski jest rozmieszczona w miarę równomiernie na całym obszarze, nie ma ogromnych skupisk ludzi w postaci wielkich miast, a największe ośrodki są otoczone rozbudowanymi przedmieściami. To bardzo dobry układ zapewniający komfortowe korzystanie z takich rozwiązań jak 5G.

Według Hariona sieć 5G ma szansę stać się rodzajem bezprzewodowego światłowodu, który z czasem będzie mógł zapewnić korzystanie przez użytkowników z dużych prędkości dostępu do sieci bez konieczności używania połączeń kablowych. Dzięki nowej technologii dostęp do sieci o przepustowości rzędu 1 Gb/s nie będzie już uzależniony wyłącznie od domowej infrastruktury kablowej i ograniczeń związanych z routerem W-Fi.

Dołącz do dyskusji: Prezes Play: Play Now TV Box zgodnie z oczekiwaniami, Polska idealnym krajem dla 5G

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Proszę, NIE inwestujcie więcej w sprzęt Huawei, komentarze nt. szpiegostwa są w pełni uczciwe, zgadzam się z takimi wypowiedziami.
W 5G inwestujcie tylko z Nokią, Ericssonem i Samsungiem. Duża pochwała leci za współpracę z Legią Warszawa, na ich stadionie strefa 5G ma być oparta na sprzęcie Ericssona z czego jestem w 100% zadowolony.
odpowiedź
User
tl
Jak to nie było podwyżek? Jeśli wcześniej Solo M z mniejszym pakietem kosztowało 50 zł za samą kartę sim a teraz jest 20 Gb, ale już 55 zł. A podwyżka rozumiana w ten sposób, że klient już oferty za 50 zł nie kupi, ma tylko dostępny droższy wariant.
odpowiedź
User
mig
Mi jak skończy się umowa to żegnam się....
odpowiedź