SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Polskiego Radia: w przyszłym roku więcej miast i rozwój trasy koncertowej "Lato z Radiem"

- Zapewne pójdziemy w stronę większej liczby miast, rozwiniemy trasę koncertową, wzbogacimy trasę reporterską, która w tym roku bardzo dobrze zdała egzamin - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia pytany o plany rozwoju "Lato z Radiem".

Koncert Natalii i Pauliny Przybysz, "Lato z Radiem", fot. Polskie RadioArticle

Tegoroczna edycja "Lato z Radiem" dobiegła końca - oprócz trasy reporterskiej w ramach której dziennikarze rozgłośni nadawali audycje plenerowe z różnych miast Polski, odbyły się także cztery dwudniowe koncerty: 28-29 czerwca w Zakopanem, kolejne: 19-20 lipca w Pucku, 9-10 sierpnia w Stalowej Woli oraz będący finałem trasy - 30 i 31 sierpnia w Krakowie.

W poprzednich latach słuchacze mieli do czynienia z formułą tradycyjnej trasy koncertowej, a z kolei w zeszłym roku Festiwal Lato z Radiem odbywał się w jednym miejscu - w Gdyni. Z jednej strony wzięło w nim udział około 100 tysięcy osób, a z drugiej – stali słuchacze Jedynki narzekali na brak mniejszych wydarzeń i trasy reporterskiej. Negatywne zdanie o audycji "Lato z Radiem" miała także rada programowa rozgłośni.

Andrzej Rogoyski, prezes Polskiego Radia pytany przez nas o ocenę tegorocznej edycji odpowiada: - W zeszłym roku mieliśmy finał w Gdyni, na który przyszło ok. 100  tysięcy osób. To był dobry punkt wyjścia do tegorocznej edycji „Lato z Radiem Festiwal”. Z jednej strony publiczność była zadowolona z wydarzenia w Gdyni, ale z drugiej prosiła nas, abyśmy przywrócili trasę koncertową - stwierdza. - Formuła, która pojawiła się w tym roku, a więc wielki finał w Krakowie i mniejsze, dwudniowe koncerty w pozostałych miastach, pokazała, że można pogodzić jedno z drugim. To był strzał w dziesiątkę. Mówię o tym z pełnym przekonaniem. Widać, że naszym słuchaczom jak i publiczności bardzo spodobała się wielka muzyczna impreza całego Polskiego Radia – zauważył.

Według niego finał w Krakowie, który odbył się w ostatni weekend sierpnia okazał się „ogromnym sukcesem”. - Na nasz piątkowy koncert przyszło kilkadziesiąt tysięcy osób, którzy pomimo deszczu, bawili się z nami do 2.30 w nocy. W sobotę pojawiło się jeszcze więcej osób. Cieszy mnie to ogromnie, bo przecież Kraków to miejsce wyjątkowe, poprzeczka tutaj pod względem wydarzeń kulturalnych jest zawsze bardzo wysoko podniesiona - podkreśla Andrzej Rogoyski.

Plany rozwoju trasy koncertowej, większa liczba miast

Jak wynika z naszych informacji, prawdopodobnie na przełomie września i października zostaną podjęte decyzje w sprawie przyszłorocznego festiwalu. Pod uwagę zostaną wzięte między innymi wyniki słuchalności i fakt, jak audycja "Lato z Radiem" oraz transmisje koncertów wpłynęły na odbiór radia. Istotna ma być także frekwencja podczas wszystkich wydarzeń. - Wiemy już na pewno, że dzięki audycji Lata z Radiem oraz dzięki koncertom nasza słuchalność poszła w górę - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes Polskiego Radia.

Dodaje jednak, że w tej chwili jest jeszcze za wcześnie, by mówić, jak będzie wyglądać formuła koncertowa "Lato z Radiem" w przyszłym roku. - Ta kwestia będzie przedmiotem naszych analiz. Na pewno będziemy się starali powtórzyć tegoroczną formułę, ale też chcielibyśmy ją rozwinąć. Zapewne pójdziemy w stronę większej liczby miast, rozwiniemy trasę koncertową, wzbogacimy trasę reporterską, która w tym roku bardzo dobrze zdała egzamin - ocenia szef publicznej rozgłośni.

Wśród artystów, którzy pojawili się na scenie znaleźli się: Anita Lipnicka, Barbara Wrońska i przyjaciele, Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, Daria Zawiałow, Fisz Emade Tworzywo, Hanka Rybka, Julia Pietrucha, Kapela ze Wsi Warszawa, Kayah, Kortez, Król, Krzysztof Zalewski, Mazolewski/Porter, Mela Koteluk, Nosowska, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Perfect, Przybysz – Przybysz, Skubas, Sławek Uniatowski, Smolik/Kev Fox, The Dumplings, Voo Voo, Warszawskie Combo Taneczne i Włodek Pawlik Trio. Kilku wykonawców, m.in. Barbara Wrońska i przyjaciele czy Skubas zaśpiewali premierowe numery. Tylko w samym Krakowie podczas dwudniowego wydarzenia wystąpiło kilkunastu artystów, których utwory trwały w sumie 17 godzin. Wstęp na wszystkie koncerty był darmowy.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu „Lato z Radiem” był po raz kolejny Piotr Metz - szef muzyczny Trójki.

W każdym z miast odbyły się także audycje plenerowe oraz działały strefy festiwalowe, gdzie przygotowano konkursy dla słuchaczy i turystów.

Podobnie jak w zeszłym roku w Gdyni i w odróżnieniu od poprzednich lat, wszystkie koncerty były transmitowane na antenie nie tylko Jedynki, ale także w Dwójce (po raz pierwszy w historii), Trójce, Czwórce, w Polskim Radiu Dzieciom oraz na portalu PolskieRadio.pl.

Audycja "Lata z Radiem" ze sporymi zmianami

W tym roku zmiany nie ominęły również samej audycji "Lato z Radiem", które zastąpiła wraz z letnią ramówką „Cztery Pory Roku” i audycję „Jedyne Takie Miejsce”. Od 9 do 12.00 można było słuchać wyjazdowych programów „Muzyczne Jedynki” i „Ekspresy Jedynki” oraz transmisji z koncertów Festiwalu LzR.

Powrócił też konkursy: „Skojarzenia” oraz „Karuzela”. Nowością była zabawa „Znajdź reportera”, „Moje Archiwum” oraz „Zostań Wiedźminem”, a także słuchowisko „Wiedźmin. Sezon Burz”. Inaczej niż w ubiegłym roku - reporterzy Polskiego Radia byli każdego dnia w innym mieście i nadawali audycję na żywo i łączyli się z dziennikarzami w studiu w Warszawie.

Udział Jedynki pod względem słuchania w okresie od maja do lipca 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 5,7 proc. To spadek o 1,4 pkt. proc. – najbardziej w zestawieniu spośród rozgłośni radiowych.

Dołącz do dyskusji: Prezes Polskiego Radia: w przyszłym roku więcej miast i rozwój trasy koncertowej "Lato z Radiem"

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K2101
Każdy przyzna, że jest lepiej niż rok temu, ale to nie znaczy, że jest cudownie. Ciągłe kombinacje przy PR1 doprowadziły do spadków słuchalności.
A jak Lato Z Radiem zostało przerwane, aby wyemitować przemówienie prezesa PIS? Po co puszczali to w Jedynce? W PR1 trzeba w końcu zmniejszyć ilość polityki, podobnie w PR3. Jest przecież PR24. I Dwójka, która powinna zwiększyć w końcu zasięg. A poza tym sądzę, że Czwórka powinna być przywrócona na FM.
odpowiedź
User
zwiadowca
Niech jeszcze w jednej sprawie wrócą do źródeł i zrobią z LzR imprezę samej tylko Jedynki. Do Trójki to nie pasuje.
odpowiedź
User
Terry
Polskie Radio Festiwal w Polish Radio. Brawo za stanie na straży polish język.
odpowiedź