SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes UKE podsumowuje kadencję. 7,9 mln przeniesionych numerów, 456 decyzji o testach 5G i 3,7 mln złotych dla abonentów

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował podsumowanie kadencji odchodzącego prezesa Marcina Cichego. Z raportu wynika, że w latach 2017-2020 użytkownicy przenieśli w sumie ponad 7,9 mln numerów pomiędzy operatorami stacjonarnymi i komórkowymi, w sporach z telekomami regulator odzyskał dla abonentów 3,7 mln złotych, zaś w ramach rozwoju sieci 5G UKE udzielił zgód na 456 testów tej technologii.

Marcin Cichy Article

W połowie maja 2020 r. pojawiła się informacja o tym, że Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej do końca miesiąca opuści swoje stanowisko. Zdecydowały o tym nowe przepisy wprowadzone w ramach Tarczy Antykryzysowej 3.0. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marcin Cichy przyznał wówczas, że nie zna powodów skrócenia jego kadencji, która zgodnie z regulacjami powinna zakończyć się we wrześniu 2021 r.

Jedną z ostatnich decyzji odchodzącego prezesa UKE jest odwołanie zapowiedzianej wcześniej aukcji dotyczących częstotliwości przeznaczonych do sieci 5G .

7,9 mln przeniesionych numerów, 3,7 mln zł dla użytkowników

Teraz UKE opublikował podsumowanie mające zobrazować jakie były efekty działań regulatora w okresie skróconej kadencji odchodzącego prezesa obejmującej lata 2017-maj 2020.

Zgodnie z dokumentem UKE w omawianym czasie podjął odpowiednie działania w celu realizowania wprowadzonej przez UE zasady Roam Like At Home pozwalającej użytkownikom w krajach wspólnoty na korzystanie z tańszych połączeń w ramach Unii.

W tym zakresie regulator zaznacza, że starał się wyważyć z jednej strony interesy abonentów, z drugiej zaś operatorów którzy potrafili wykazać że w związku z RAHL ponoszą dodatkowe wydatki.

W okresie wymienionym w raporcie UKE wykonał 46 tys. certyfikowanych pomiarów prędkości internetu za pomocą uruchomionej przez siebie platformy Pro Speed Test w sieciach stacjonarnych oraz łącznie prawie 600 tys. niecertyfikowanych pomiarów obejmujących wszystkie platformy, także mobilne w systemach Android oraz iOS.

UKE informuje, że w okresie kadencji odchodzącego szefa aktywnie działał na rzecz wspierania użytkowników w sporach które pojawiły się pomiędzy nimi a podmiotami działającymi na polskim rynku telekomunikacyjnym.

W efekcie urząd doprowadził do pozytywnego rozstrzygnięcia połowy wniosków rozpatrywanych poza drogą sądową (ADR), dokonał ponad 11,5 interwencji oraz odbył z górą 55,8 tys. konsultacji telefonicznych. Według UKE efekt tych wszystkich działań to kwota 3,7 mln zł odzyskana na rzecz klientów telekomów.

Miliony przeniesionych numerów, rozwój sieci 5G

Według regulatora jednym z najważniejszych jego osiągnięć było ułatwienie użytkownikom korzystania z prawa do zmiany dostawcy usług telekomunikacyjnych w ramach posiadanych przez nich numerów.

W raportowanym okresie ponad 7,9 numerów zostało przeniesionych pomiędzy telekomami. Gros tej liczby – z górą 6,19 mln dotyczy zmiany operatora wśród operatorów mobilnych, o czym UKE informuje regularnie w swoich kwartalnych raportach.

UKE podaje też statystyki mające świadczyć o tym, że instytucja kierowana w ostatnich latach przez Marcina Cichego podejmowała istotne starania na rzecz wprowadzenia w Polsce nowej sieci 5G. Według urzędu w ostatnich latach wydano ponad 1,7 tys. pozwoleń na używanie urządzeń radiowych w technologii 5G, w pasmach 1800 MHz, 2,1 GHz i 2,6 GHz.

 Ponadto instytucja wydała 456 decyzji zezwalających na prowadzenie testów technologii 5G w pasmach 2100 MHz, 3,5 GHz, 26 GHz oraz 28 GHz.

Poza tym UKE zaznacza, że prowadzono działania zmierzające do zwolnienia częstotliwości z zakresów 3400-3800 MHz, tj. pasma 3,6 GHz, celem przygotowania do dystrybucji.

Prowadzono postępowania administracyjne związane z cofnięciem oraz stwierdzeniem wygaśnięcia rezerwacji częstotliwości:
Cofnięto 114 rezerwacji, wydano 14 decyzji stwierdzających wygaśnięcie rezerwacji dla 15 rezerwacji, zmniejszono obszar ich
obowiązywania

W zakresie 3,6-3,8 GHz zwolniono częstotliwości na obszarze ponad tysiąca gmin.

Przeprowadzono 48 postępowań w sprawie stwierdzenia braku możliwości dokonania rezerwacji na kolejny okres wydanych w paśmie 3,6 GHz. Ogłoszono aukcję na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, która dawała szanse na rozdysponowanie 320 MHz na potrzeby 5G w 2020 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UKE podsumowuje kadencję. 7,9 mln przeniesionych numerów, 456 decyzji o testach 5G i 3,7 mln złotych dla abonentów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Pasmo 3,4 do 4,2 wg międzynarodowych uzgodnień jest pasmem rozsiewczym satelitarnym i opowiadanie, że zakres 3,6 do 3,8 zwolniono jest bzdurą, jak widać narodowa republika idzie na kolizję z systemami transmisji, które funkcjonują od dziesięcioleci i to jest największy bezsens. Już nie wspomnę, że celowe zakłócanie dosyłów do Kaliningradu i Białorusi skończy się nirpotrzebną awanturą, której można by uniknąć schodząc poniżej 3,4 lub powyżej 4,2 GHz .
0 0
odpowiedź