SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes URE kontra PGNiG. “Brak dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego”

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wszczął postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG), w związku z podejrzeniem zaistnienia nieprawidłowości polegającej na nieprzestrzeganiu obowiązku dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego z zagranicy w 2010 roku przez PGNIG, a tym samym naruszeniem warunku koncesji, podała spółka w komunikacie.

Prezes URE kontra PGNiG. “Brak dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego”

"Zgodnie z warunkami koncesji oraz w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 października 2000 roku, w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy, maksymalny udział gazu ziemnego importowanego przez spółkę z jednego kraju pochodzenia innego niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, w stosunku do całkowitej wielkości gazu importowanego w roku 2010 nie może być wyższy niż 70%" - czytamy w komunikacie.

Prezes URE, w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania, wskazuje na możliwość przekroczenia przez spółkę w 2010 roku maksymalnego udziału gazu importowanego z jednego kraju pochodzenia poprzez sprowadzenie z Rosji wolumenu przekraczającego dopuszczalny limit, podano również.

"Zgodnie z art. 56 Ustawy Prawo energetyczne prezes URE może nałożyć na przedsiębiorcę, w drodze decyzji, karę pieniężną, której wysokość nie może przekroczyć 15% przychodu, wynikającego z działalności koncesjonowanej, osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej prezes URE uwzględnia stopień szkodliwości czynu, stopień zawinienia oraz dotychczasowe zachowanie podmiotu i jego możliwości finansowe" - czytamy dalej.

PGNiG utrzymuje, że jego działania były i są zgodne z prawem oraz koncesją, na podstawie której prowadzi obrót paliwami gazowymi.

"Argumenty PGNiG przemawiające za słusznością stanowiska spółki zostały przedstawione w analogicznej sprawie (o czym spółka informowała w raporcie bieżącym 4/2011 z dnia 5 stycznia 2011 roku) toczonej przed sądem dotyczącej postępowania zakończonego decyzją prezesa URE obejmującą rok 2007 i 2008 r. (…) Obok argumentów merytorycznych wskazujących na dochowanie wymogów koncesji, również w tej sprawie spółka wniesie o jej zawieszenie ze względu na konieczność uprzedniego rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego przez sąd" - zaznaczono w komunikacie.

PGNiG miało 296,76 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 1023,20 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 8946,57 mln zł wobec 7045,01 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes URE kontra PGNiG. “Brak dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl