SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent Andrzej Duda za przedłużeniem stanu wyjątkowego o 60 dni

Kiedy wniosek ws. przedłużenia stanu wyjątkowego zostanie do mnie skierowany, wystąpię do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60 dni - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.pl / Marek BorawskiArticle

"Kiedy tylko ten wniosek zostanie do mnie skierowany, ja z kolei wystąpię - zgodnie z zapisami konstytucji - do Sejmu o to, aby wypowiedział się w tej kwestii, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu wyjątkowego o 60 dni, zgodnie z tym, o co zwraca się do mnie rząd" - powiedział prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu dla mediów we wtorek wieczorem, po spotkaniu z przedstawicielami rządu, Straży Granicznej, wojska oraz BBN.

W spotkaniu, które odbyło się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, wzięli udział m.in. ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński i obrony narodowej Mariusz Błaszczak, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Piotr Błazeusz oraz szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent dodał, że problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. "Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione" - ocenił.

Zastrzegł, że jeżeli będzie taka możliwość, zawsze można będzie skrócić stan wyjątkowy. "Natomiast jest to potrzebne funkcjonariuszom i wojsku do tego, żeby mogli sprawnie wykonywać swoje zadania" - zaznaczył prezydent.

"Stan wyjątkowy wprowadziliśmy w pasie przygranicznym po to, żeby służby mogły realizować swoje zadania bez przeszkód, żeby nikt nie przeszkadzał w realizacji tych zadań. Jak państwo wiecie, były różne polityczne happeningi (...) - to bardzo przeszkadzało w wykonywaniu zarówno wojsku, jak i Straży Granicznej, to dezorientowało mieszkańców, to powodowało, że osoby przenikały przez naszą granicę, bo żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej nie mogli w sposób sprawny wykonywać obowiązków" - powiedział Duda.

"Niestety ta presja na granicę wzrasta. Jak poinformował pan gen. Praga, dzisiaj do godz. 17-tej miały miejsce 354 próby przekroczenia naszej granicy, próby udaremnione. W związku z powyższym, to pokazuje, jaka jest presja i to pokazuje, jaka jest skuteczność. Dzisiaj tylko: 354 do godz. 17. Jest to liczba rekordowa jak do tej pory" - poinformował również prezydent.

Wniosek rządowy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd podjął decyzję o zawnioskowaniu do prezydenta o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Wcześniej tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Dudą, by poinformować go, że taki wniosek będzie dyskutowany.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Wprowadzony został na 30 dni. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim).

Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezydent Andrzej Duda za przedłużeniem stanu wyjątkowego o 60 dni

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Asia
Bardzo dobra decyzja, chociaż ekspertka od spraw granic, pani Holland to krytykuje.
odpowiedź
User
Teleman
To jest chore co politycy wyprawiają z tym krajem ,hehe ,najważniejsze aby kamery tv nie dotarły tam gdzie nie życzą sobie tego aparatczyki typu Kamiński czy wąsik
odpowiedź
User
Flix
I bardzo dobrze. Zobaczcie sobie na Netflix francuski film Polnocny Bastion (BAC Nord) o tym jak wyglada praca policji w polnocnych dzielnicach Marsylii. Kto nie byl ostatnio we Francji powinien zobaczyc jaki tam jest syf. Nie chcemy tego u siebie. To juz nie jest Francja Elegancja tylko Afryka Dzika. Strach.
odpowiedź