SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent rozmawiał z szefem RMN nt. rekompensaty abonamentowej. Kurski zostaje w TVP, zarząd może być większy o przedstawiciela prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w trybie pilnym z szefem Rady Mediów Narodowych, Krzysztofem Czabańskim. Rozmawiali o uchwalonej przez Sejm nowelizacji dającej Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 1,95 mld rekompensaty abonamentowej. Prezydent miał żądać dymisji prezesa TVP Jacka Kurskiego, ale nie ma na to zgody władz PiS, natomiast zarząd firmy może zostać powiększony o przedstawiciela Dudy - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Od lewej: Krzysztof Czabański i Jacek Kurski, fot. KPRMArticle

Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji co do ustawy o przekazaniu Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej rekompensaty abonamentowej w wysokości 1,95 mld zł. Sejm ostatecznie uchwalił ją 13 lutego, uchylając odrzucenie jej przez Senat. Prezydent w miniony czwartek konsultował się w tej sprawie z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz szefami ośrodków regionalnych Telewizji Polskiego i stacji regionalnych Polskiego Radia. W piątek rozmawiał z prezesem TVP Jackiem Kurskim i prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską.

Z kolei w poniedziałek Andrzej Duda w trybie pilnym zaprosił na spotkanie Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych. Zapytany przez portal Wirtualnemedia.pl o temat i przebieg spotkanie, Czabański odpowiedział: - Nie będę o tym rozmawiał. Jak zawsze z panem prezydentem, było interesująco i miło.

Kurski jako prezes TVP niezagrożony

W poniedziałek wieczorem WP.pl, powołując się na anonimowe źródła z Pałacu Prezydenckiego, podała, że prezydent miał zażądać od Krzysztofa Czabańskiego odwołania przez Radę Mediów Narodowych Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. - Jeśli to się stanie, Duda obiecał podpisać ustawę o mediach publicznych uchwaloną przez PiS, która czeka na jego biurku - zaznaczono na WP.pl. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do końca tygodnia – miał zażądać prezydent.

W środę Rada Mediów Narodowych istotnie ma się zebrać, lecz spotkanie było zwołane kilka dni temu w normalnym trybie. Rada ma zająć się sytuacja w Polskiej Agencji Prasowej i nie ma na razie w planach głosowania nad odwołaniem prezesa TVP - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

- Czytałem informację o rzekomym ultimatum dla przewodniczącego RMN i - szczerze mówiąc - nie sądzę, żeby Jacek Kurski został odwołany. Robi propagandową robotę rządzącym, nie będą się go pozbywali na ostatniej prostej przed wyborami prezydenckimi - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych z rekomendacji PO. - Czy jego głowa warta jest tych 2 mld złotych? Nie sądzę. Ale zobaczymy. Mamy w środę posiedzenie Rady, co prawda nie ma w programie punktu „odwołanie prezesa TVP”. ale nie wykluczam, że może pojawić się w nim w ostatniej chwili - zaznaczył Braun.

Godzinę po publikacji tekstu WP.pl na wPolityce.pl pojawił się artykuł: „NASZ NEWS. ‘Absolutnie nie ma mowy o odwołaniu prezesa TVP. Decyzja w tej sprawie jest jednoznaczna’”. Podkreślono, że dymisja Jacka Kurskiego nie wchodzi w grę. Zacytowano słowa osoby znającej kulisy sprawy z pierwszej ręki: „Decyzja czynników decyzyjnych w tej sprawie jest jednoznaczna. Absolutnie nie ma mowy o odwołaniu prezesa TVP. Koniec, kropka”.

Podobną informację podał na Twitterze Wojciech Szacki z Polityka Insight. - Moje źródło: Jarosław Kaczyński odmówił, Kurski zostaje - stwierdził.

Zarząd TVP może być większy

Według naszych ustaleń prezydent Andrzej Duda oczekuje, że zarząd Telewizji Polskiej zostanie powiększony o czwartą osobę. Już wiosną ub.r. do zarządu firmy w miejsce Macieja Staneckiego powołano Marzenę Paczuską i Piotra Pałkę, oboje byli postrzegani za rekomendowanych przez Pałac Prezydencki (Pałka wcześniej współpracował z kancelarią Andrzeja Dudy). Przy czym Pałka ze względów formalnych szybko został zawieszony (był w sporze prawnym z TVP), a zaraz potem zrezygnował, a w zamiast niego do zarządu dołączył Mateusz Matyszkowicz uważany za stronnika Kurskiego.

Nowa osoba w zarządzie miałaby wzmocnić pozycję Paczuskiej. Przy czym w przypadku remisu w głosowaniu czteroosobowego zarządu decydujący i tak jest głos prezesa Jacka Kurskiego.

Apele do Andrzeja Dudy o weto nowelizacji

Od ostatecznego uchwalenia przez Sejm 13 lutego nowelizacji ustawy abonamentowej dającej 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej TVP i Polskiemu Radiu wszyscy kandydaci opozycji w wyborach prezydenckich ocenili, że Andrzej Duda powinien ją zawetować.

Jako ostatni taką deklarację wyraził w weekend na Twitterze Krzysztof Bosak. - Prezydent Andrzej Duda powinien zawetować 2 miliardy złotych od podatnika dla TVP aby dać jasny sygnał, że media publiczne mają realizować misję publiczną a nie partyjną, że mają reprezentować wysoki poziom dziennikarski i dostarczać pogłębioną, poważną ofertę informacyjną - stwierdził kandydat Konfederacji. Natomiast Koalicja Obywatelska w zeszłym tygodniu przygotowała nawet spot apelujący, żeby środki zaplanowane na rekompensatę przeznaczyć na wsparcie onkologii.

Ponadto w mijającym tygodniu zrzeszająca ponad 100 tys. pacjentów Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wystosowała list otwarty do prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego z propozycją przeznaczenia części pieniędzy z rekompensaty abonamentowej na kilkuletnią kampanię społeczną w mediach publicznych. Miałaby ona być poświęcona pierwotnej i wtórnej profilaktyce nowotworów.

Z kolei prezenterka TVN Kinga Rusin po mocno krytykującym go materiale „Wiadomości” we wpisie na Instagramie przypomniała, że prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji swojego sztabu wyborczego apelował, żeby przestrzeni publicznej nie było „obrażających gestów, obscenicznych, obrażających słów, zachowań”, a niedawno pogratulował Tomaszowi Lisowi, kiedy ten pochwalił się, że jego córka (jej matką jest Kinga Rusin) ukończyła studia.

-W związku z Pana wczorajszą deklaracją, oczekuję, podobnie jak miliony Polaków, publicznego potępienia przez Pana takich praktyk TVP. Czy odetnie się Pan od tego hejtu TVP, wetując ustawę o przekazaniu 2 mld na jej działania? Nie formalne „odesłanie do Trybunału Konstytucyjnego”, ale tylko veto pokaże Pana stosunek do hejtu - stwierdziła Kinga Rusin w liście otwartym do prezydenta.

Andrzej Duda i ministrowie z jego kancelarii nie wypowiadali się jeszcze, kiedy zostanie ogłoszona decyzja prezydenta ws. nowelizacji ustawy abonamentowej.

1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia, zarządy będą mogły być większe

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy abonamentowej w br. minister właściwy do spraw budżetu, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, przekaże jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę z tytułu utraconych w roku 2020 wpływów z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień, powiększoną o niewypłaconą w 2019 r. część rekompensaty z tytułu utraconych w latach 2018 i 2019 wpływów abonamentowych, z przeznaczeniem na realizację przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji misji publicznej.

Ostatecznie to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecyduje o podziale środków w drodze uchwały i ustali łączną kwotę rekompensaty (ma na to czas do 31 stycznia 2020 roku). Nie może być ona jednak większa niż wspomniane 1,95 mld zł.

Projekt obejmuje też zmianę ustawy o radiofonii i telewizji zakładającą, że zarządy firm mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków.

Nowelizacja wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej.

I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł.

Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Wyniki finansowe mediów publicznych

W 2018 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. Zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Dyrektorzy i ich zastępcy w Telewizji Polskiej zarabiali średnio 21,8 tys. zł miesięcznie brutto, doradcy zarządu - 20,8 tys. zł, dziennikarze motywacyjni - 7,5 tys. zł, a ci honoraryjni - 12,2 tys. zł. Członkowie zarządu Jacek Kurski i Maciej Stanecki zainkasowali łącznie 811,8 tys. zł. Wiosną 2019 r. z zarządu spółki odwołano Macieja Staneckiego, a powołano Marzenę Paczuską i Mateusza Matyszkowicza.

Polskie Radio w 2018 r. osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem.

W Polskim Radiu dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

Dołącz do dyskusji: Prezydent rozmawiał z szefem RMN nt. rekompensaty abonamentowej. Kurski zostaje w TVP, zarząd może być większy o przedstawiciela prezydenta Dudy

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Kurski i tak powinien odejść. RMN powinno zakończyć działalność.
odpowiedź
User
Gość X
Kurski i tak powinien odejść. RMN powinno zakończyć działalność.
odpowiedź
User
Gość X
Kurski i tak powinien odejść. RMN powinno zakończyć działalność.
odpowiedź