SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent szuka najlepszych dziennikarzy

Kancelaria Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ogłosiła konkurs dla dziennikarzy prasy lokalnej. "Media lokalne budują poczucie wspólnoty, tworzą społeczeństwo obywatelskie, stąd pomysł, by je promować i pokazywać ich rolę" - mówił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak na konferencji prasowej inaugurującej konkurs.

Prezydent szuka najlepszych dziennikarzy

Konkurs "Blaski i cienie budowy demokracji lokalnej - wolna i niezależna prasa, gwarantem demokracji i podnoszenia jakości życia publicznego" skierowany jest do dziennikarzy, redaktorów naczelnych i wydawców prasy lokalnej o zasięgu gminnym i powiatowym. W konkursie mogą wziąć udział autorzy tekstów opublikowanych w 2009 roku.

Artykuły zgłaszane do konkursu mają mieć wyraźny związek ze wspieraniem budowy społeczeństwa obywatelskiego lub kontrolną rolą mediów wobec lokalnych instytucji ważnych dla życia społecznego obywateli (np. urzędów, szkół, policji, prokuratury, służb komunalnych, instytucji ochrony zdrowia, itp.).

"Rolą mediów lokalnych jest aktywizowanie ludzi, pokazywanie, jak budować społeczeństwo obywatelskie, jak w nim aktywnie uczestniczyć, kontrolować lokalne władze i budować demokrację lokalną. Poprzez konkurs chcielibyśmy pokazać realne problemy, rzeczywistość z jaką naprawdę boryka się lokalna Polska" – powiedział Stasiak.

Krzysztof Skowroński - przewodniczący jury - zwrócił uwagę, że bycie dziennikarzem lokalnym jest znacznie trudniejsze niż wykonywanie tego zawodu w dużym mieście, takim jak Warszawa, ponieważ w środowiskach lokalnych wszyscy się znają i często są powiązani wspólnymi interesami. Dodał, że w związku z tym, oceniając prace nadsyłane na konkurs, szczególnie dużą wagę będzie przywiązywał do odwagi cywilnej autorów.

Zwycięzca konkursu otrzyma Złote Pióro i 15 tys. zł ufundowane przez Kancelarię Prezydenta. Jury przyzna też dwa wyróżnienia po 5 tys. zł.

Organizacje pozarządowe, które są partnerami konkursu, przyznają wyróżnienia w następujących kategoriach: za rzetelność dziennikarską (wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich), za odwagę cywilną (wyróżnienie Centrum Monitoringu Wolności Prasy), za edukacyjne walory publikacji (wyróżnienie Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej), za ujawnianie zjawisk korupcyjnych (wyróżnienie Stowarzyszenia STOP Korupcji) oraz za transparentność życia publicznego (wyróżnienie Transparency International Polska).

Termin nadsyłania materiałów na konkurs upływa 31 marca. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 3 maja w Pałacu Prezydenckim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezydent szuka najlepszych dziennikarzy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pepe
Wolna i niezależna prasa, szczególnie regionalna, to mit.
Wiekszość mediów, nawet tych prywatnych, uzależniona jest ekonomicznie (reklamy, sponsoring, inne formy finansowania) albo od samorządów, które wykupują powierzchnie na artykóly sponsorowane, albo od miejscowych biznesmenów, dających reklamy i ogłoszenia. W mniejszych zespołach redakcyjnych nie ma bowiem rozdziału między praca typowo dziennikarską, a pracą w działach reklamy. Są ludzie od wszystkiego.
Dochodzi nawet niekedy do absurdalnych sytuacji i swoistej schizofrenii, kiedy na sąsiednich stronach zamieszczona jest laurka opłacona np.przez gosodarza gminy, a obok materiał dziennikarski na ten sam temat (zrobiony zgodnie z zasadami szuki) pokazujący, że niekoniecznie jest jak na stonie obok. Paradoksem jest też, że często obydwa teksty napisane sa przez tą samą osobę.
odpowiedź