SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z "SMS bez VAT"

Organizacje pożytku publicznego wchodzące w skład koalicji "SMS bez VAT" mają wątpliwości co do najnowszego rozporządzenia Minisra Finansów wprowadzającego zwolnienie z podatku VAT usług związanych z przekazywaniem środków na cele charytatywne za pomocą SMS-ów.

Problemy z

Koalicja, w której skład wchodzą operatorzy PTK Centertel (Orange), P4 (Play) i Polkomtel (Plus), ocenia to rozporządzenie jako krok w dobrym kierunku, ale według niej w obecnym kształcie niesie ono ze sobą wiele wątpliwości i obaw interpretacyjnych natury prawnej, podatkowej i technicznej. W związku z tym koalicja zapowiedziała prowadzenie dalszych analiz nad możliwością znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby na skuteczne przekazywanie środków z SMS-ów na cele charytatywne.

Zdaniem organizacji pożytku publicznego, rozporządzenie Ministra Finansów regulujące zasady naliczania podatku VAT od SMS-ów wysyłanych na cele charytatywne jest dokumentem ważnym, ale wymagającym pewnych korekt związanych ze specyfiką sytuacji i mechanizmów na rynku telefonii mobilnej. Według organizacji docelowo wszystkie środki przekazywane przez abonentów drogą SMS-ową na cele charytatywne powinny być zwolnione z podatku VAT, podczas gdy w obecnej formie rozporządzenie nie gwarantuje takiego rozwiązania i pomija abonentów korzystających z usług prepaidowych.

Dlatego organizacje z koalicji "SMS bez VAT" zadeklarowały, że w dalszym ciągu będą wspólnie z operatorami prowadzić prace mające na celu znalezienie takiego rozwiązania, w którym organizacje charytatywne otrzymywałyby równowartość SMS bez pomniejszania jej o podatek VAT.

Koalicja twierdzi też, że rozporządzenie może uniemożliwić organizacjom pozarządowym uzyskanie zgody MSWiA na przeprowadzenie zbiórki publicznej w wymaganym czasie i terminie, a niektóre organizacje są wręcz wykluczone z możliwości korzystania z przepisów rozporządzenia.

W skład koalicji "SMS bez VAT" wchodzą m.in. Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, WWF Polska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Problemy z "SMS bez VAT"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl