SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszył proces karny ws. wulgarnych wpisów Rafała Ziemkiewicza o Strajku Kobiet

W warszawskim sądzie rejonowym rozpoczął się proces z prywatnego aktu oskarżenia przeciwko publicyście i pisarzowi Rafałowi Ziemkiewiczowi. Publicysta jest oskarżony przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych o zniesławienie w wulgarnych wpisach na temat Strajku Kobiet.

Rafał Ziemkiewicz, fot. AKPAArticle

Najliczniejsze manifestacje organizowane przez Strajk Kobiet odbywały się w październiku i listopadzie 2020 roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego mocno ograniczającym prawo do aborcji.

- Po wczorajszym twierdzę, że dla rozjuszonej dziczy na ulicach nie ma znaczenia pod jakim dziś akurat hasłem - aborcja, sądy, klimat czy blm (bo to problem całego Zachodu). Mają dla nas, normalsów jedyny przekaz: „nienawidzimy was wy k..y ch... wam w d... wyp..., i w ogóle ch...!”. Szczególnie charakterystyczne jest doprowadzenie przez lewicę do kompletnego zbydlęcenia młodych kobiet. Wśród manifestujących dominuje typ agresywnej, wulgarnej k… wki (skróty od redakcji - przyp.) - takiej jak np. ta, co opluła Jaoka - napisał Rafał Ziemkiewicz na Twitterze 24 października 2020 roku.

Miesiąc później Rafał Ziemkiewicz zamieścił kolejny komentarz na Twitterze: „Muszę przyznać, że moje stwierdzenie, iż aktywistki tzw. Strajku Kobiet zachowują się jak „wulgarne, agresywne k…wki” nie było trafne. Konkretnie, zupełnie nieuzasadnione było to zdrobnienie”.

Publicysta skomentował w ten sposób nagranie pokazujące fragment demonstracji w Pruszkowie.

Rafał Ziemkiewicz oskarżony o zniesławienie

W grudniu 2020 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył w Sądzie Rejonowym dla Warszawy - Śródmieścia prywatny akt oskarżenia przeciwko Rafałowi Ziemkiewiczowi, z artykułu 212 par. 2 Kodeksu karnego (przepis określa kary za zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania). Publicystę oskarżono w imieniu uczestniczek Strajku Kobiet, w porozumieniu z trzema kobietami.

Rafał Ziemkiewicz złożył wniosek o umorzenie postępowania, ale ten został odrzucony i w styczniu br. rozpoczął się proces karny. Jako pierwszy zeznawał w nim prezes OMZRiK, Konrad Dulkowski, przytaczając także inne wypowiedzi Ziemkiewicza dotyczące kobiet, m.in. tę o Annie Dryjańskiej (za te słowa publicysta) został sądownie ukarany w grudniu 2019 roku.  

- Wszystkie one (wypowiedzi - przyp.) i wiele więcej dają szerszą perspektywę. Wskazują, że wypowiedź Ziemkiewicza nie była przypadkowa, lecz stanowiła element szerszej narracji. Czy jest ona antykobieca? Oceni sąd - napisano na profilach społecznościowych Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

W marcu zeznawać ma Ziemkiewicz

Kolejną rozprawę sąd wyznaczył na 7 marca, wówczas zeznawać ma Rafał Ziemkiewicz. Równocześnie z prywatnym aktem oskarżenia Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych rozpoczął w mediach społecznościowych zbiórkę, z której środki mają być przeznaczone na proces z Ziemkiewiczem. Dotychczas udało się zebrać ponad 12 tys. zł z zakładanych 15 tys.

Także w październiku 2020 roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji w sieci pojawił się  fałszywy wpis przypisywany Ziemkiewiczowi. Publicysta miał w nim nawoływać do strzelania do protestujących kobiet.

Nieprawdziwy wpis udostępniali w mediach społecznościowych dziennikarze i osoby publiczne, Ziemkiewicz wielokrotnie prostował, że to nie on jest jego autorem. Zapowiedział tez sądowne ściganie autorów fałszywej notki.

Dołącz do dyskusji: Ruszył proces karny ws. wulgarnych wpisów Rafała Ziemkiewicza o Strajku Kobiet

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mar
Niedługo trzeba będzie zmienić nazwę portalu WM na Kronika Sądowa.
odpowiedź
User
Taaa
Ziemniakiewicz jest pupilem pistabliszmendu i jak nic wylosuje mu się odpowiedni sędzia. Swoja drogą jako rolnik powinien być sądzony przez sąd referendarski ;)
odpowiedź
User
kingoffantasy
Rafafałku, stary, cyniczny dewiancie, wypadaj do swoich łysych faszyzujących chłopców pobawić się w grupę rekonstrukcyjną ONR.
Pilnuj żeby twoje dziecię nie padło ofiarą "tęczowej zara2y" na tym "zgniłym zachodzie" i "zlewaczałym" Oxfordzie, bo może znaleźć się kolejny oszołom, który nazwie ją (nie)zdrobniale z powodu przebywania w jakiejś grupie. Albo szukaj dla niej pasa cnoty, bo jeszcze wpadnie z jakimś egzotycznym inżynierem i będziesz musiał sponsorować zabiegi kliniczne.
odpowiedź