SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producent AdBlocka Plus wygrywa w sądzie z „Der Spiegel”, wydawca nie może żądać blokowania wtyczki

Spiegel Verlag, wydawca tygodnika „Der Spiegel” i serwisu SpiegelOnline, przegrał w procesie jaki wytoczył firmie Eyeo, producentowi wtyczki AdBlock Plus. Sąd w Hamburgu orzekł, że korzystanie z oprogramowania jest legalne, a wydawca nie może domagać się wstrzymania jego dystrybucji. To kolejna sądowa porażka niemieckich mediów w walce z AdBlockiem.

W pozwie złożonym w sądzie w Hamburgu Spiegel Verlag twierdził, że stosowanie przez użytkowników AdBlocka Plus pozbawia wydawcę dochodów z reklam, które są najważniejszym i jedynym źródłem utrzymania dla internetowego serwisu SpiegelOnline. W związku z tym prawnicy wydawnictwa domagali się uznania wtyczki firmy Eyeo za produkt nielegalny na terytorium Niemiec i zakazu jego rozpowszechniania.

Sąd po analizie sprawy odrzucił pozew Spiegel Verlag. We wstępnym uzasadnieniu (pełna wersja jest w przygotowaniu) wyjaśnił, że wydawca SpiegelOnline  nie czerpie obecnie przychodów jedynie z emisji reklam, ale także z innych źródeł, m.in. z płatnej subskrypcji treści. Dlatego argument o reklamach jako jedynym źródle utrzymania serwisu jest chybiony.

Sędziowie uznali też za bezzasadne żądanie uznania AdBlocka Plus za oprogramowanie nielegalne i nie zgodzili się na zakaz jego dystrybucji. Wyrok nie jest prawomocny i stronom przysługuje wniesienie od niego apelacji.

Obecny wyrok w sprawie Spiegel Verlag vs Eyeo jest kolejną porażką niemieckich mediów w sądowej walce z AdBlockiem Plus. Wcześniej podobny proces przegrali wydawcy dzienników „Die Zeit” i „Handelsblatt”, korzystnym dla Eyeo wyrokiem zakończył się też proces wytoczony firmie przed sądem w Monachium przez „Süddeutsche Zeitung”, ProSiebenSat.1 i RTL.

O ograniczonym powodzeniu w walce z AdBlockiem Plus może mówić jedynie Axel Springer. W połowie br. sąd w Kolonii wydał orzeczenie, w którym uznał wtyczkę za legalną, ale nakazał umieszczenie Axel Springer za darmo na „białej liście” AdBlocka Plus.

Dołącz do dyskusji: Producent AdBlocka Plus wygrywa w sądzie z „Der Spiegel”, wydawca nie może żądać blokowania wtyczki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
helmut
Lewacki "Der Spiegel" wybrał sobie kozła ofiarnego (jednego z wielu) zamiast zniszczyć swoich pasożytniczych czytelników.
odpowiedź
User
Filo
W branży żałoba ? :D Przecież to idiotyzm, może zmusimy ludzi do oglądania reklam, zakaz przełączania, usuniemy z pilotów guzik następny program czy będzie działał tylko kiedy na danym programie nie ma reklam ?
odpowiedź
User
zdzih
Nawet nie wiedzą jak takie wyskakujące reklamy denerwują gdy coś się czyta. Używam AdBlocka obecnie, ale jak go nie miałem, to im częściej reklama czegoś mi wyskakiwała tym gorzej byłem do tego produktu nastawiony. Najbardziej upierdliwe rzeczy omijałem w sklepach szerokim łukiem.
odpowiedź