SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producent „Blondynki” miał 426 tys. zł straty. Biznes Media Corporation skurczył się bez „Jaka to melodia?”

Firma Media Corporation, produkująca dla Telewizji Polskiej serial „Blondynka”, w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 55,2 proc. do 496,2 tys. zł, a jej strata netto pogłębiła się z 76,6 do 425,8 tys. zł. Po wybuchu epidemii uzyskała 206,7 tys. zł pomocy publicznej.

Marta Żmuda Trzebiatowska w „Blondynce 9”; fot. TVPArticle

W ub.r. Media Corporation zakończyła produkcję ósmego sezonu i zaczęła realizację dziewiątego sezonu „Blondynki”. Tę ostatnią serię pokazywano w TVP1 od 8 stycznia do 12 marca br., według danych Nielsen Audience Measurement średnio oglądało ją 1,03 mln osób.

Przychody netto firmy ze sprzedaży produktów poszły w dół z 6,48 do 4,66 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów zmalał z -5,37 do -4,17 mln zł.

Koszty 10 proc. w dół, dodatkowe wydatki przez epidemię

Nakłady operacyjne Media Corporation zmniejszyły się rok do roku z 1,15 do 1,03 mln zł. Koszty wynagrodzeń poszły w dół z 573,6 do 505,5 tys. zł, usług obcych - ze 172,3 do 98,9 tys. zł, a amortyzacji - z 70,9 do 34,1 tys. zł.

Natomiast pozostałe wydatki rodzajowe zwiększyły się ze 191,6 do 265,6 tys. zł.

W sprawozdaniu złożonym w KRS firma stwierdziła, że wskutek epidemii miała ograniczone możliwości pozyskiwania nowych kontraktów, a „konieczność zabezpieczenia planu zdjęciowego serialu ‘Blondynka’, pomimo środków uzyskanych na ten cel z Telewizji Polskiej, znacznie wpłynęła na poziom poniesionych kosztów”.

Wiosną ub.r. firma uzyskała 57,7 tys. zł umorzenia składek pracowniczych na ZUS, 5 tys. zł pożyczki z budżetu Warszawy oraz 144 tys. zł częściowo bezzwrotnej pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach tarczy kredytowej.

- Środki te oraz kontynuacja oszczędnej polityki generowania kosztów ogólnych zapobiegły generowaniu jeszcze większej straty - zaznaczono w sprawozdaniu.

Straty mocno wzrosły

Ile wyniosły te straty? Strata sprzedażowa pogłębiła się z 42,9 do 533,3 tys. zł, strata operacyjna - z 41,3 do 463,5 tys. zł, a strata netto - z 76,6 do 425,8 tys. zł. Firma w ub.r. miała 38,1 tys. zł ujemnych wydatków na podatek dochodowy, a rok wcześniej zapłaciła 33,2 tys. zł podatku.

- Na tak duży ujemny wynik finansowy wpłynęło przede wszystkim brak produkcji, które pozwoliłyby pokryć koszty stałe funkcjonowania firmy. Zakończenie produkcji ósmej części serialu „Blondynka” oraz jednoczesne rozpoczęcie produkcji dziewiątej serii tego serialu także ograniczyło możliwości osiągnięcia dodatniego wyniku finansowego - skomentowano.

Spółka zapowiedziała, że w br. „zamierza rozpocząć produkcję nowych programów telewizyjnych na podstawie własnych oraz zewnętrznych formatów oraz rozszerzyć zasięg sprzedaży poza odbiorców telewizyjnych”.

Biznes Media Corporation skurczył się bez „Jaka to melodia?”

Wyniki finansowe Media Corporation zaczęły pogarszać się trzy lata temu, kiedy w połowie 2018 roku zakończyła produkować dla Telewizji Polskiej teleturniej „Jaka to melodia?”. Nowy program realizowany przez firmę z Robertem Janowskim jako gospodarzem z ramówki Telewizji Puls spadł po emisji pierwszej serii jesienią 2019 roku.

W 2017 roku Media Corporation miała jeszcze 11,88 mln zł przychodów i 492,9 tys. zł zysku, w 2018 roku - 5,19 mln zł wpływów  i 54,9 tys. zł zysku netto, a w 2019 roku już tylko 1,11 mln zł przychodów i 76,6 tys. zł straty netto.

89,8 proc. udziałów Media Corporation ma członek zarządu firmy Józef Węgrzyn, a pozostałe 10,2 proc. - Małgorzata Deszkiewicz-Węgrzyn. W pierwszej połowie maja na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że zeszłoroczna strata netto zostanie pokryta z kapitału zapasowego.

Dołącz do dyskusji: Producent „Blondynki” miał 426 tys. zł straty. Biznes Media Corporation skurczył się bez „Jaka to melodia?”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Blondynka 10 sezon czekam na nowe odcinki a Jaka to melodia jest nudna !!!
odpowiedź