SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkty sprzedawane w Unii Europejskiej różnią się jakością. 9 procent towarów ma innych skład na poszczególnych rynkach

Dostawcy produktów spożywczych stosują zasadę sprzedaży na poszczególnych rynkach w Europie towarów różniących się jakością - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską. Badanie wskazuje, że 9 proc. porównywanych produktów różni się pod względem składu, chociaż opakowania są z przodu identyczne. Kolejne 22 proc. produktów o różnym składzie miało podobną przednią część opakowania.

Article

W badaniu przeprowadzonym przez Wspólne Centrum Badawcze działające w ramach Komisji Europejskiej oceniono 1 380 próbek 128 różnych produktów spożywczych pochodzących z 19 państw członkowskich UE. KE zaznacza, że wykorzystana próba nie jest jednak reprezentatywna dla wielkiej i zróżnicowanej gamy produktów na rynku UE.

W badaniu stwierdzono, że w większości przypadków skład produktu odpowiada sposobowi, w jaki jest on prezentowany. 23 proc. produktów miało identyczną przednią część opakowania i taki sam skład, a 27 proc. produktów miało inną przednią część opakowania informującą o ich różnym składzie w różnych krajach UE.

9 proc. produktów przedstawianych jako takie same w całej UE miało różny skład. Miały one identyczny przód opakowania, ale różniły się pod względem składu. Dalsze 22 proc. produktów było podobnie prezentowanych, ale miało różny skład. Posiadały one podobny przód opakowania, ale różniły się pod względem składu.

Jak podkreśla KE w przypadku produktów o różnym składzie nie występuje spójny schemat geograficzny stosowania tych samych lub podobnych opakowań. Ponadto różnica ustalona w składzie badanych produktów niekoniecznie stanowi różnicę w ich jakości.

- Na europejskim jednolitym rynku nie będzie podwójnych standardów - zapowiedziała w komunikacie Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci. - Dzięki nowym przepisom wprowadzającym kary za podwójną jakość i wzmacniającym kompetencje organów ochrony konsumentów, dysponujemy odpowiednimi narzędziami, aby położyć kres tej praktyce. Europejscy konsumenci będą mogli robić zakupy z pełnym zaufaniem, że kupują to, co widzą.

Komisja Europejska ogłosiła nowe zaproszenie do składania wniosków, o łącznym budżecie w wysokości 1,26 mln euro, w celu wzmocnienia zdolności organizacji konsumenckich do testowania produktów i identyfikowania wprowadzających potencjalnie w błąd praktyk.

Termin zgłaszania wniosków upływa 6 listopada 2019 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Produkty sprzedawane w Unii Europejskiej różnią się jakością. 9 procent towarów ma innych skład na poszczególnych rynkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl