SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Profesor Andrzej Nowak i Dorota Truszczak z nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia

Rada Programowa Polskiego Radia przyznała w czwartek swoją nagrodę za 2016 rok dla dziennikarki PR1 - Doroty Truszczak i współtworzącego z nią cykl historycznych programów prof. Andrzeja Nowaka. Uhonorowano audycje pt. „Historia żywa”, emitowane co sobota po godz. 14 na antenie radiowej Jedynki.

Article

Pomysł audycji opiera się na spotkaniach dziennikarki z historykiem i pokazywania w ramach tych spotkań historii nie jako wiedzy zamkniętej w podręcznikach, ale jako elementu tożsamości narodowej. Audycje są dialogiem, okraszonym muzyką z epoki oraz dźwiękowymi dokumentami – listami, pamiętnikami, fragmentami literatury pięknej itp. Trwaj ok. 40 minut. Wśród bohaterów przeciwstawione zostały już takie postaci, jak m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Edward Gierek, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka, generałowie Władysław Anders i Karol Świerczewski, Zbigniew Herbert i Andrzej Wajda, Jan Lechoń i Jarosław Iwaszkiewicz, czy Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski.

- Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia uznali, że ten cykl posiada wiele walorów edukacyjnych i jest przykładem misji publicznej wypełnianej przez publicznego nadawcę - mówi, uzasadniając wybór, Mirosław Wąsik, przewodniczący Rady Programowej PR.

Do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za 2016 rok zgłoszono 5 kandydatur. Poza autorami audycji „Historia żywa” byli to: Dorota Gacek za cykl audycji w Programie 2 Polskiego Radia (m.in. „Tygiel literacki” i „Sezon na Dwójkę”); Maria Szabłowska – za audycję „Leniwa niedziela” w radiowej Jedynce; Irena Piłatowska-Mądry ze Studia Reportażu i Dokumentu (m.in. za reportaż „Ursus 76”), oraz dziennikarze Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej za cykl audycji Eurostat.

Profesor Andrzej Nowak jest historykiem związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii PAN, znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich.

Dorota Truszczak z kolei komentatorka w Redakcji Kultury i Edukacji PR 1. Zajmuje się popularyzacją nauki i historii. W Jedynce prowadzi również magazyn kulturalno-naukowy „Eureka” oraz jest pomysłodawczynią i jedną z autorek cyklu audycji „Ludzie Niepodległości” – przypominającego znanych i nieznanych bohaterów czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Profesor Andrzej Nowak i Dorota Truszczak z nagrodą Rady Programowej Polskiego Radia

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Księgowy
Co to jest?!! Od kiedy Rada Programowa ma budzet na nagrody? Niech lepiej zajma sie programem niz lansowaniem siebie w taki prymitywny sposob.
odpowiedź
User
Anka
Redaktor Truszczak, brawo! Cenie za audycje naukowe. Ale, że historyczne też, nie wiedziałam...
odpowiedź