SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prof. Romanowski: „Rzeczpospolita” usunęła mój tekst po interwencji Orlenu

Profesor prawa Michał Romanowski oświadczył, że jako przyczyny usunięcia z portalu „Rzeczpospolitej” jego tekstu mocno krytykującego kupno Polska Press przez Orlen redakcja wskazała m.in. interwencję Orlenu. - Nie otrzymałem żadnych zastrzeżeń co do tekstu i jego niezgodności z linią Rzeczpospolitej, na co posiadam stosowne dowody - podkreśla.

Prof. Michał Romanowski, fot. screen z youtube'aArticle

W czwartek na portalu „Rzeczpospolitej” Rp.pl (Gremi Media) zamieszczono artykuł prof. Michała Romanowskiego „Nabycie Polska Press przez Orlen nieważne z mocy prawa”. Prawnik ocenił, że do wejścia przez Orlen w nowy segment działalności potrzebna jest zgoda akcjonariuszy, o której nie informowano przed podpisaniem umowy kupna Polska Press. Ponadto dosadnie skrytykował sens biznesowy tej transakcji, a także prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

W piątek artykuł nie był już dostępny na Rp.pl. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota i wicenaczelny Cezary Szymanek przedstawili bliźniacze wyjaśnienia tej sytuacji.

- Tekst prof. Romanowskiego prócz kwestii merytorycznych, co do których w pełni się zgadzamy, zawierał wątki ad personam wobec prezesa Orlenu, które nieco odstawały od style book Rzeczpospolitej. Uzgodniliśmy z profesorem, naszym stałym i cenionym współpracownikiem, że w tej wersji tekst z naszych stron zniknie - przekazał Cezary Szymanek portalowi Wirtualnemedia.pl.

Prof. Romanowski: nie uzgodniono, tylko poinformowano

W poniedziałek wieczorem prof. Michał Romanowski w oświadczeniu przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl wyraził zdumienie wyjaśnieniami w tej sprawie. - Wbrew twierdzeniom red. Chraboty, usunięcie artykułu nie było ze mną uzgodnione, lecz zostałem o nim poinformowany przez redakcję Rzeczpospolitej w rozmowie telefonicznej - stwierdził.

- Podczas rozmowy redakcja wyraziła ubolewanie nad koniecznością usunięcia artykułu i doceniła moją walkę o wolność słowa. Jedynymi przyczynami usunięcia artykułu, które zostały mi przedstawione przez redakcję były: (i) interwencja PKN Orlen oraz (ii) dobro negocjacji prowadzonych przez red. Chrabotę o utrzymanie miejsc pracy w Polska Press - opisał prawnik. - Redakcja zaznaczyła, że artykuł został przez nią znakomicie oceniony i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem czytelników - dodał.

Prof. Romanowski poinformował, że po tym jak 20 grudnia przekazał „Rzeczpospolitej” artykuł, redakcja przetrzymała go przez dwa tygodnie.

- W dniu 4 stycznia 2021 r. skierowałem maila do redakcji, w którym zasugerowałem, że ze względu na uwarunkowania Rzeczpospolitej, jestem gotowy opublikować artykuł w innym medium. Rzeczpospolita zdecydowała się jednak na publikację tekstu, w wersji w jakiej przesłałem go do redakcji - zrelacjonował. - Nie otrzymałem żadnych zastrzeżeń co do tekstu i jego niezgodności z linią Rzeczpospolitej, na co posiadam stosowne dowody - zapewnił.

Co na to Bogusław Chrabota? - Rozmawiałem z prof. Romanowskim. Nie mam nic więcej do dodania ponad to, co już powiedziałem - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl.

Według badania Mediapanel w listopadzie ub.r. portal Rp.pl zanotował 5,49 mln użytkowników i 18,9 proc. zasięgu. Według danych ZKDP w listopadzie ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Rzeczpospolitej” wynosiło 40 705 egz., po spadku rok do roku o 4,98 proc. Z początkiem br. „Rzeczpospolita”, tak jak kilka innych dzienników drukowanych, podrożała.

Orlen kupno Polska Press chce sfinalizować w lutym

Umowa kupna 100 proc. udziałów Polska Press została podpisana przez Orlen z niemiecką Verlagsgruppe Passau na początku grudnia ub.r.  Według nieoficjalnych informacji koncern zapłaci za wydawnictwo ok. 120 mln zł.

W komunikacie prasowym Orlen wyliczył szereg możliwych synergii, które może osiągnąć z Polska Press, m.in. w zakresie logistyki i marketingu. - Dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN Orlen do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej - uzasadnił prezes Orlenu Daniel Obajtek.

-  Chciałbym, by media Polska Press były niezależne, by redakcje nie były obciążone lokalnymi uwarunkowaniami. Jeżeli za redakcjami Polska Press stanie partner tak solidny jak Orlen, ich niezależność i swoboda znacznie się zwiększą - ocenił Obajtek pod koniec grudnia z rozmowie z "Sieciami".

Wejście koncernu paliwowego w sektor prasowy porównał do akwizycji holdingu Zygmunta Solorza. - Nie ukrywam: chciałbym, by media w Polsce były polskie, tak jak są niemieckie w Niemczech czy francuskie we Francji - dodał.

Zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen musi wyrazić prezes UOKiK-u. Daniel Obajtek prognozował, że decyzja powinna zapaść do końca stycznia.

Orlen przejął Ruch, nie zamierza kupić wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”

Pod koniec listopada zgodnie z planem ogłoszonym w połowie br. Orlen objął 65 proc. akcji Ruchu, przez ostatnie ponad dwa lata prowadzącego restrukturyzację. Wcześniej kupił od niego i oddał do sprzedaży komisowej zapasy produktów tytoniowych, a ostatnio pożyczył pieniądze na spłatę wierzycieli w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

Resztę akcji Ruchu mają inne państwowe spółki: 29 proc. należy do PZU i PZU Życie, a 6 proc. do Alior Banku, wieloletniego kredytodawcy i jednego z największych wierzycieli Ruchu.

W połowie grudnia Onet, powołując się na dwa źródła z rządu i jedno z firm, których dotyczy ta sprawa, że Orlen przymierza się do kupna Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” i „Uważam Rze Historia”. Według ustaleń portalu prowadzono już nieoficjalne rozmowy, na tyle poufne, że nie wiedzieli o nich wszyscy członkowie zarządu koncernu paliwowego. Orlen szybko zdementował te doniesienia, zapewniając, że oprócz Polska Press nie zamierza kupować innych podmiotów medialnych.

Dołącz do dyskusji: Prof. Romanowski: „Rzeczpospolita” usunęła mój tekst po interwencji Orlenu

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dyzio
Redaktor Chrabota, wzór cnót i ekspert branży, zawsze wiedzący jak inni powinni postąpić, zawsze uczciwy i etyczny- on na pewno tego nie zrobił.
odpowiedź
User
walter
dobry temat. ;)
odpowiedź
User
YKK
- Przecież nikt tu nikogo nie kontroluje, wicie, rozumicie - rzucił przez telefon prezes od rajtek.
odpowiedź