SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Program Trzeci Polskiego Radia wydłuża muzyczne audycje autorskie. Ramówka wciąż bez "Klubu Trójki"

Od poniedziałku radiowa Trójka wydłużyła o pół godziny muzyczne audycje autorskie nadawane przed północą. Z anteny zniknęła za to całkowicie wieczorna publicystyka. - Do 15 października emitowane są w tym czasie audycje wyborcze i referendalne - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z Polskiego Radia.

Zmiany w wieczornej ramówce Programu Trzeciego Polskiego Radia obowiązują od poniedziałku, 2 października. Audycja muzyczna Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Trzy kwadranse jazzu" rozpoczęła się już o godz. 22:30, a nie jak dotychczas kilka minut po godz. 23. Podobnie było we wtorek, gdy "Konstelacja M." Mateusza Tomaszuka wystartowała również o nieco ponad pół godziny wcześniej niż zwykle, w środę (audycja "AnagrammarganA" Michała Margańskiego) i czwartek ("Białe szumy" Justyny Grabarz").

- Wieczorne pasma muzyczne zostały wydłużone ze względu na emisję audycji wyborczych i referendalnych - informuje nas Justyna Szczurko, zastępca kierownika wydziału public relations w Polskim Radiu. Jak dodaje, z tych samych powodów zostały zawieszone pasma publicystyczne "Wieczór z Trójką" i "Klub Trójki". Tyle że ta druga audycja zniknęła z anteny Programu Trzeciego Polskiego Radia pod koniec czerwca.

Wówczas Trójka bez wcześniejszych zapowiedzi wprowadziła na antenie kilka zmian w ramówce. Pojawiło się m.in. nowe pasmo popołudniowe dla kierowców "Po drodze z Trójką" (od poniedziałku do czwartku w godz. 18-20 oraz w piątki w godz. 18-19), skrócono za to o godzinę "Zapraszamy do Trójki" (od poniedziałku do piątku w godz. 15-18). Muzyczny cykl "W tonacji Trójki" został przesunięty na godz. 20-22, a w nocnej ramówce z kolei skrócono audycję "Trójka pod księżycem" (teraz trwa tylko godzinę). O godz. 3 za to wprowadzono pasmo "W tonacji 3/4", które nie ma prowadzącego. Przez godzinę nadawane są jedynie piosenki.

Rano i wieczorem bloki wyborcze

Audycje referendalne są emitowane w Programie Trzecim Polskiego Radia od piątku, 29 września do piątku, 13 października. Trójka nadaje je w dwóch blokach antenowych - porannym (w godz. 6:05-6:25) oraz wieczornym (w godz. 21:40-22). Za to audycje wyborcze ruszyły w sobotę, 30 września i są nadawane w godz. 6:35-7 oraz 22:05-22:30.

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji media publiczne są zobowiązane do emisji bezpłatnych audycji komitetów w kampanii wyborczej i referendalnej. Na audycje referendalne Program Trzeci Polskiego Radia ma przeznaczyć 500 minut, tyle samo czasu odda na antenie na bloki wyborcze do Sejmu. Natomiast czas audycji poświęconych wyborom do Senatu będzie krótszy - 120 minut.

Jak się dowiadujemy, po zakończeniu wyborów autorskie audycje muzyczne mają wrócić na swoje stałe miejsce w ramówce i znów będą trwać niecałą godzinę.

Rośnie słuchalność Trójki

A co z wieczorną publicystyką, która obecnie całkowicie zniknęła z anteny Trójki? Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia, nie odpowiada wprost. - Jeśli chodzi o "Klub Trójki", to do 15 października emitowane są w tym czasie audycje wyborcze i referendalne. Tematyka kulturalna jest poruszana m.in. w codziennym paśmie "Trójka do trzeciej", w "Trójkowo filmowo", w audycji "W antrakcie" czy w "Trójce pod księżycem" - słyszymy. Rzeczniczka Polskiego Radia nie chciała nam odpowiedzieć, czy to oznacza, że od 16 października "Klub Trójki" ponownie zawita do ramówki Programu Trzeciego.

Trójka nadal nie wprowadziła jesiennej ramówki. W zeszłym roku stało się to na początku października. Wciąż w programie obowiązują zmiany, które wprowadzono na początku wakacji. To m.in. przesunięcie audycji Jędrzeja Kodymowskiego "Scena Kodyma" z piątkowych popołudni na niedzielne poranki. Natomiast jego cykl "Apteka nocna" nie jest już emitowany dwa razy w tygodniu. Za to niedzielna audycja Anny Popek została przesunięta z godz. 11:05 na 13:05, w związku z tym zmieniono jej nazwę z "Leniwego przedpołudnia" na "Leniwe popołudnie".

Według badania Radio Track od czerwca do sierpnia br. Trójka miała 2,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 1,6 proc. rok wcześniej.

Więcej na wynagrodzenia w Polskim Radiu

W ub.r. przychody Polskiego Radia zmalały o 8 proc. do 315,8 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 19,9 do 55,1 mln zł, bo nadawca tylko nieznacznie ograniczył koszty. Sprzedaż reklam i sponsoringu skurczyła się o prawie 40 proc. W tym roku spółka spodziewa się minimalnego zysku, głównie dzięki wyższej rekompensacie abonamentowej.

Zdecydowaną większość środków Polskiego Radia stanowią wpływy z abonamentu rtv i rekompensaty z budżetu państwa. Według planu biznesowego przekazanego przez nadawcę organom nadzorującym spółkę w ub.r. wyniosły one 252,87 mln zł, wobec 285,87 mln zł rok wcześniej. Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się ze 146,54 do 156,08 mln zł, a na inne świadczenia pracownicze - z 28,06 do 30 mln zł. Więcej kosztowały też emisja, częstotliwości i inne opłaty związane z nadawaniem (wzrost z 50,05 do 50,93 mln zł) oraz zużycie materiałów i energii (z 10,55 do 13,67 mln zł).

Na ten rok Polskie Radio prognozuje dużo wyższe przychody - 402 mln zł. Przede wszystkim zwiększą się przychody z abonamentu i rekompensaty - o jedną trzecią, do 337,86 mln zł, bo rekompensatę dla mediów publicznych podwyższono z 2 do 2,7 mld zł (KRRiT zdecydowała, że do centrali Polskiego Radia trafi 187 mln zł).

Dołącz do dyskusji: Program Trzeci Polskiego Radia wydłuża muzyczne audycje autorskie. Ramówka wciąż bez "Klubu Trójki"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Steven Podsiadło
Może nawet Strzyczkowskiego wrzucą na dyrektora jak ostatnio
0 0
odpowiedź
User
zwiadowca
Nie rozumiem co tam robi jeszcze Ptaszyn i Margański. Miałem ich za przyzwoitych ludzi.
30 19
odpowiedź
User
Daro
Rośnie słuchalność z 3 słuchaczy na 4?😂 Skoro Kodym ma 2 audycje w tygodniu i Popek muzyczną, samo mówi za siebie. Czystki prezeski zrobiły z kiedyś najlepszej anteny w Polsce, radio bez słuchaczy i w sumie już bez dziennikarzy. Trójka RIP.
48 10
odpowiedź