SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10 programów, które po latach wróciły do telewizji. Nie zawsze z sukcesem

Spadająca oglądalność telewizji sprawia, że nadawcy wolą wrócić do czegoś, co już emitowali, niż eksperymentować z nowymi programami. Tym bardziej. że liczba nowych formatów nie jest już tak duża jak kiedyś. Stąd trendem ostatnich lat są powroty produkcji, które były emitowane kilka czy kilkanaście lat wcześniej.

Article

W każdej z głównych stacji mogliśmy zobaczyć w ostatnich latach reaktywowane programy rozrywkowe. Były audycje, które wracały nawet dwa razy na antenę. W przypadku innych reaktywacja była nieudana i kończyło się na jednym sezonie.

Oto 10 wybranych programów, które wróciły po latach. Nie zawsze do tej samej stacji.


"Sonda" ("Sonda 2")

Stacja: TVP1
Emisja: 1977-1989, 2016-2018

Słynny program popularnonaukowy trafił do TVP1 w 1977 r. Każdy odcinek poświęcony był jednemu zagadnieniu z dziedziny nauki lub techniki. Prowadzący Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek dyskutowali zagadnienie, prezentując przeciwstawne poglądy na jego temat. Dyskusja połączona była z wykonywaniem doświadczeń.  Program zniknął z anteny w 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem.


Od marca 2016 r, do grudnia 2018 r. TVP2, a potem TVP1 emitowała kontynuację programu pod nazwą „Sonda 2”. Nową odsłonę prowadził polski fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek.

„Koło Fortuny”

Stacja:  TVP2
Emisja: 1992-1998, 2007-2009, od 2017

"Koło fortuny" był jednym z pierwszych zagranicznych formatów teleturniejowych emitowanych w Polsce.  Gra polegała na losowaniu kwot na tytułowym kole, odpowiednim dobieraniu liter i odgadywaniu haseł, stanowiąc połączenie gry w wisielca i ruletkę. Program prowadził początkowo Wojciech Pijanowski, któremu towarzyszyła Magda Masny. Potem gospodarzami byli Jerzy Bończak, Andrzej Kopiczyński, Paweł Wawrzecki czy Stanisław Mikulski.

Teleturniej zdjęto z anteny w 1998 r. Powrócił do TVP2 w 2007 r. prowadzony już przez Krzysztofa Tyńca. Zniknął z anteny w 2009 r., by wrócić drugi raz w 2017 r. Obecną odsłonę „Koła fortuny” początkowo prowadził Rafał Brzozowski, a potem Norbi.

„Czar par”

Stacja: TVP1, TVP2
Emisja: 1993-1996, 2009

Program wymyśliła Bożena Walter. Teleturniej polegał na trwającej rok rywalizacji kilkudziesięciu par małżeńskich (lub osób zaręczonych), którzy musieli wykonywać różne zadania. Stopniowo z rywalizacji odpadały kolejne pary. Prowadzącym był Krzysztof Ibisz.

W 2019 r. program reaktywowano. W nowej odsłonie widowiska prezentowało się 14 duetów. Nowymi prowadzącymi zostali Maciej Kurzajewski i Izabella Krzan. Jurorami reaktywowanego teleturnieju były duety: Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel oraz Dorota Chotecka i Radosław Pazura. „Czar par” po reaktywacji nie miał dużej oglądalności - zgromadził średnio 1,11 mln widzów. TVP2 w czasie nadawania teleturnieju zajęła dopiero czwarte miejsce w rynku telewizyjnym.

„Va Banque”

Stacja:  TVP2
Emisja: 1996-2003, od 2020 r.

Teleturniej trafił na antenę Dwójki w 1996 r. jako polska wersja amerykańskiego formatu „Jeopardy!”. Jego konwencja zakłada podawanie uczestnikom odpowiedzi, do których ci muszą układać pytania. W każdym odcinku bierze udział trzech zawodników, a gra składa się z trzech rund.

Prowadzącym pierwszej odsłony programu był Kazimierz Kaczor. „Va Banque” emitowano do 2003 r. Wrócił na antenę w 2020 r. i teraz prowadzi go Przemysław Babiarz. -  Spodobała mi się reaktywacja „Va banque”, pomysł biura programowego i agencji kreacji rozrywki i oprawy na wypełnienie luki oglądalności TVP2 pomiędzy „Panoramą”, a „Barwami szczęścia” - mówił w 2019 r. portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

„Milionerzy”


Stacja: TVN
Emisja: 1999-2003, 2008-2010, od 2017 r.

Wprowadzony na antenę w TVN w 1999 r., oparty na brytyjskim formacie „Who wants to be a millionaire”, program był rewolucją. Teleturniej przewidywał nieograniczony czas na odpowiedź na pytanie, a by wygrać główną nagrodę trzeba było wówczas odpowiedzieć tyko na 15 pytań. Rewolucją była też bajońska nagroda - aż milion zł. To aż 10 razy więcej niż w można było wygrać w nadawanym w TVP1 „Miliard w rozumie”. Prowadzącym „Milionerów” został Hubert Urbański.

„Milionerzy” spadli z anteny TVN w 2003 r. Teleturniej wrócił jednak do ramówki w 2008 r. Wtedy zmniejszono liczbę pytań z 15 do 12, pojawiło się też dodatkowe koło ratunkowe. „Milionerzy” znikli z ramówki ponownie w 2010 r. Wrócili na antenę po siedmiu latach i są emitowani do dziś. Prowadzącym pozostaje niezmiennie Hubert Urbański. Dotąd główna wygrana padła w "Milionerach" już kilka razy.

"Agent" ("Agent Gwiazdy")


Stacja: TVN
Emisja: 2000-2002, 2016-2019

Pierwszym programem z gatunku reality show był „Agent”, oparty na belgijskim formacie "De Mol". 12 uczestników wyjechało do Francji, by wykonywać różne zdania w terenie i wygrywać dzięki temu pieniądze. Przeszkadzał im w tym jeden z uczestników, który wcielił się w rolę tytułowego „Agenta”. Ten, kto najgorzej wytypował go w specjalnym teście, odpadał z dalszej rywalizacji. Zwycięzca programu zgarniał zdobyte przez całą ekipę pieniądze.

Gospodarzem formatu był Marcin Meller. Kolejne edycje realizowano w Hiszpanii i Portugalii. Zwycięzcą drugiej z nich został Bartosz Arłukowicz, który został potem posłem i ministrem.

Program wrócił na antenę TVN w 2016 r. Tym razem zamiast uczestników wybranych w castingu w reality show wzięli udział celebryci. Nową prowadzącą została Kinga Rusin. „Agent Gwiazdy” doczekał się czterech edycji, które zrealizowano w RPA, Hongkongu i Bali, Argentynie oraz na Wyspach Kanaryjskich..

"Big Brother"

Stacja: TVN, TV4, TVN7
Emisja: 2001-2003, 2007-2008, 2019

TVN wprowadził na antenę format zaledwie dwa lata po jego debiucie w Holandii. Była to telewizyjna rewolucja - przez trzy miesiące grupa osób zamieszkała w naszpikowanym kamerami domu w podwarszawskim Konstancinie, nazywam domem Wielkiego Brata. Ich życie widzowie mogli śledzić w programach nadawanych wieczorem TVN, a na żywo przez całą dobę w internecie. Co tydzień jedna osoba opuszczała dom Wielkiego Brata.

Program zyskał ogromną popularność, wydawano nawet tygodnik poświęcony losom bohaterów show. Uczestnicy pierwszej edycji "Big Brothera" stali się celebrytami. Jej zwycięzca został strażnik miejski Janusz Dzięcioł, który potem został posłem. Drugą część finału pierwszej edycji „Big Brothera” śledziło w TVN aż 8,7 mln widzów. O takiej widowni stacja wcześniej mogła tylko pomarzyć. Gospodarzami pierwszej edycji byli Grzegorz Miecugow i Martyna Wojciechowska.

TVN po trzech edycjach zdjął „Big Brothera” z anteny, bo spełnił swoją rolę - podniósł widownię stacji, pozwalając jej na zajęcie miejsca w ramach tzw. wielkiej czwórki telewizji. Program w 2007 r. reaktywowała należąca dziś do Polsatu stacja TV4 (powstały dwa sezony), to w nich wystąpili m.in. Jola Rutowicz i Jarosław Jakimowicz.

W 2019 r. „Big Brother” wrócił do Grupy TVN - dwie edycje reality show pokazała telewizyjna Siódemka, tym razem program realizowano nie w specjalnym domu, ale w wynajętej willi. Program oczywiście nie wzbudzał już takich emocji i zainteresowanie jak pierwsze edycje. Drugi sezon po reaktywacji miał niemal 500 tys. widzów, a o 260 tys. mniej niż pierwszą. Wstępnie planowano kolejną edycję na jesień 2020 r., ale w międzyczasie pojawiła się pandemia, a TVN7 postawiła na "Hotel Paradise".

"Idol"


Stacja: Polsat
Emisja: 2002-2005, 2017

„Idol” jest muzycznym talent-show, który powstał w Wielkiej Brytanii w 2001 roku, a Polsat jako pierwsza zagraniczna telewizja kupił licencję na jego pokazywanie. Kanał w latach 2002-2005 wyemitował cztery edycje programu. Tutaj swoje kariery zaczynali m.in. Ania Dąbrowska, Monika Brodka, Krzysiek Zalewski i Program poza śpiewającymi wokalistami wylansował też Kubę Wojewódzkiego i Elżbietę Zapendowską.

Po 12 latach od czwartej edycji „Idol” ponownie pojawił się w ramówce Polsatu. Program znów poprowadził Maciej Rock, a w jury zasiedli Elżbieta Zapendowska, Ewa Farna, Wojciech Łuszczykiewicz i Janusz Panasewicz. Program nie był już taki fenomenem jak kilkanaście lat wcześniej, a jedynie kolejnym talent-show w telewizji. Skończyło się na jednej edycji.

"Mamy Cię"


Stacja: TVN
Emisja: 2004-2005, 2015

Wprowadzone do ramówki TVN w 2004 r. „Mamy Cię” bazowało na popularnej konwencji ukrytej kamery. Ekipa programu wkręcała gwiazdy w różne zabawne sytuacje, a nagrane materiały oglądały one w studiu. Program prowadził Szymon Majewski i doczekał się wtedy trzech edycji.

W 2015 r. format wrócił do TVN. Jego reaktywacja nie było jednak udana - wkręty gwiazd były słabsze niż w poprzednich edycjach, a Marcin Prokop i Szymon Hołownia wypadli gorzej w roli gospodarzy niż Szymon Majewski, poprzedni prowadzący. Program zgromadził średnio 1,8 mln widzów, chociaż pierwszy odcinek miał aż 3,16 mln oglądających. Ostatecznie powstała tylko jedna edycja po reaktywacji.

"Taniec z Gwiazdami" ("Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami")


Stacja: TVN, Polsat
Emisja: 2004-2011, od 2014

Ten program to prawdziwa telewizyjna legenda. Doczekał się już 25. edycji  -13. pokazał TVN, 12. - Polsat. W show znane osoby tańczą w parach z profesjonalnymi tancerzami, rywalizując o zwycięstwo. Występy ocenia czteroosobowe jury oraz widzowie – ich połączone głosy decydują, która para odpada z każdego odcinka.

Pierwszą edycję „Taniec z Gwiazdami” w TVN prowadzili Magda Mołek i Hubert Urbański, od drugiej Mołek zastąpiła Katarzyna Skrzynecka. Potem Urbańskiego zastąpił Piotr Gąsowski, a w ostatniej edycji współprowadząca była Natasza Urbańska. TVN emitował show do 2011 r. Polsat przejął licencję w 2014 r. - w tej stacji prowadzącymi zostali Krzysztof Ibisz i Anna Głogowska, którą potem zastąpiła Paulina Sykut-Jeżyna. Ostatnio dołączyła do nich Izabela Janachowska.

Przez program w czasie 25. edycji przewinęło się setki gwiazd – aktorów, piosenkarzy, prezenterów, sportowców, polityków czy influencerów. „Taniec z Gwiazdami” uczynił też celebrytów z wielu tancerzy – wystarczy wymienić Rafała Maseraka, Marcina Hakiela, Roberta Kochanka, Janję Lesar czy wspomniane Annę Głogowską i Izabelę Janachowską.

 

Dołącz do dyskusji: 10 programów, które po latach wróciły do telewizji. Nie zawsze z sukcesem

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Komuno wróć !
"Piłkarska kadra czeka - program dla chłopców ze wsi i małych miasteczek" - kto pamięta ? :-)
Oraz teleturniej "Rambit" który prowadził Krzysztof Surgowt.
Pozdro dla kumatych :)
odpowiedź
User
Jordi
Va banque nigdy nie był w TVP1.
odpowiedź
User
trumniarz
Dajcie jakąś Gonię i Edka. Oni zapewnią oglądalność kanałom linearnym naszpikowanym tysiącami reklam codziennie.
odpowiedź