SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KPRM: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie z pozytywną opinią komitetu ds. bezpieczeństwa

Komitet RM ds. bezpieczeństwa pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa - poinformowała w czwartek kancelaria premiera. Według UKE rozstrzygnięcia legislacyjne związane z tym projektem są potrzebne, by ogłosić aukcję 5G.

Fot. PixabayArticle

"Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych (KRMBNSO) pozytywnie zaopiniował projekt zmiany ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Komitet przekazał ponadto zalecenie pilnego procedowania projektu na dalszych etapach procesu legislacyjnego" - napisano w komunikacie KPRM.

Jak wskazał w komentarzu do tej informacji rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kolejnym krokiem procedowania projektu będzie Stały Komitet Rady Ministrów.

KPRM informowała wcześniej, że skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów planowane jest na I kwartał tego roku.

Aukcja 5G czeka na rozstrzygnięcia legislacyjne związane z cyberbezpieczeństwem

Z kolei, prezes UKE Jacek Oko we wpisie na blogu z zeszłego roku informował, że z ogłoszeniem aukcji 5G czeka na rozstrzygnięcia legislacyjne związane z cyberbezpieczeństwem, w tym właśnie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

W planie działalności UKE na 2022 rok zapisano, że regulator planuje przeprowadzenie aukcji mającej na celu udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G w 2022 r.

Aukcja na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz została ogłoszona przez ówczesnego prezesa UKE Marcina Cichego 6 marca 2020 r. Jednak 20 maja 2020 r. w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia.

W lutym nowy prezes UKE Jacek Oko pisał na blogu na stronie Urzędu, że aukcja 5G "zbiega się w czasie z pracami nad dwoma ważnymi aktami prawnymi - Prawem komunikacji elektronicznej oraz Ustawą o krajowym systemie bezpieczeństwa". Jak wskazał wówczas Oko, "operatorzy będą wykorzystywać częstotliwości i budować swoje sieci w nowym otoczeniu regulacyjnym, ważnym jest więc, aby już na etapie konsultacji dokumentacji aukcyjnej ten obraz był w jak największym stopniu klarowny". Przewidywał on wówczas, że w związku z tym "z aukcją poczekać jeszcze kilka tygodni, bo zdefiniuje ona na wiele lat przyszłość naszego kraju".

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Dołącz do dyskusji: KPRM: Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie z pozytywną opinią komitetu ds. bezpieczeństwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl