SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gotowe założenia ustawy o dekoncentracji kapitałowej w mediach

Założenia do ustawy o dekoncentracji kapitału w mediach mamy już gotowe, jednak nie przywiązywałbym się do jakichkolwiek terminów w tej sprawie - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Jasno dając do zrozumienia, że nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie ustawa zostanie przekazana pod obrady Sejmu.

Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Article

Według Pawła Lewandowskiego założenia do projektu Ustawy o zasadach pluralizmu i koncentracji kapitału na rynku medialnym (tak brzmieć ma pełna nazwa ustawy), opracowywane w ministerstwie przez zespół pod jego kierownictwem, są już gotowe. Zawierają kilka kluczowych zasad, o których na obecnym etapie wiceminister Lewandowski nie chce mówić.

- Czekamy teraz tylko na decyzję polityczną, które z tych założeń wprowadzić. Tak jak wielokrotnie mówiłem, projekt zawiera kilka wariantów. Gdy zapadnie decyzja „idziemy w lewo, albo w prawo”, to przepisanie tych założeń na akt prawny nie zajmie nam wiele czasu. Natomiast nie ma na razie żadnego sygnału, czekamy - mówi nasz rozmówca.

Trudno też zdaniem Lewandowskiego określić, kiedy prace nad ustawą ruszą na nowo. - Są inne priorytety w tym momencie niż dekoncentracja na rynku mediów. Ale polityka jest dynamiczna, w każdej chwili może zapaść kluczowa decyzja, a od decyzji do realizacji w polityce mija niewiele czasu. Natomiast samo dojście do decyzji - nie wiadomo, ile potrwa. Szczerze mówiąc nie przywiązywałby się do żadnych terminów w tym zakresie - stwierdza.

Przepisy dotyczące dekoncentracji kapitałowej w sektorze mediów (początkowo określanej też jako repolonizacja) były zapowiadane przez różnych polityków PiS od początku 2017 roku. Kilka razy mówił o nich także prezes partii Jarosław Kaczyński. O tym, że przepisy we wstępnej formie są już gotowe, powiedział już w listopadzie wiceminister kultury Jarosław Sellin. On także wspominał o braku politycznej decyzji w tej sprawie.

W październiku 2017 r. o „odłożeniu na później” prac nad dekoncentracja informowała też Elżbiet Kruk, posłanka PiS i członek Rady Mediów Narodowych. Jednocześnie niektórzy politycy PiS podkreślali pilną konieczność wprowadzenia nowego prawa w zakresie koncentracji kapitału w mediach. Jarosław Kaczyński podczas jesiennego spotkania z klubami „Gazety Polskiej” mówił m.in.: - Powinniśmy konsekwentnie wychodzić z sytuacji, w której większość mediów nie należy do Polaków, nie należy do polskich firm.

Z kwietniowego sondażu domu mediowego UM (grupa IPG Mediabrands) wynika, że dekoncentrację obcego kapitału w mediach popiera blisko 60 proc. Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gotowe założenia ustawy o dekoncentracji kapitałowej w mediach

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Ja już widzę, jak partia rządząca odbiera Amerykanom TVN ;) Znowu wyjdzie jakaś rzecznik Departamentu Stanu, powie, że USA się to nie podoba i jak z karą KRRiTv będzie :D
19 22
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Na szczęście w Polsce największe kanały tv, największe gazety codzienne czy np. większość tygodników opinii jest w rękach polskich, więc nie ma za bardzo co dekoncentrować.
14 33
odpowiedź
User
Gość54321
@Maciej konserwatywny Oj w prasie nie do końca tak jest...
26 11
odpowiedź
User
Gosc
Jak się te prasę sprzedało to pa pa demagogu. Czy jak sprzedajesz dom to dalej w nim mieszkasz ?
13 12
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
@gosc54321 To znaczy? Jak wygląda własność np. pięciu gazet codziennych o największej sprzedaży?
9 12
odpowiedź