SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokurator od śledztwa w sprawie wpisu Gmyza o prezes SN przeniesiony do Grodziska tylko na 2 miesiące

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zapewnia, że prok. Piotr Skiba, który w lipcu podjął śledztwo w sprawie wulgarnego wpisu twitterowego Cezarego Gmyza o prof. Małgorzacie Gersdorf, został oddelegowany do Grodziska Mazowieckiego tylko na dwa miesiące, żeby zrównoważyć tamtejsze braki kadrowe.

Article

W minioną środę „Gazeta Wyborcza” podała, że prokurator Piotr Skiba z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ, który podjął śledztwo dotyczące tweeta korespondenta Telewizji Polskiej w Niemczech Cezarego Gmyza o prof. Małgorzacie Gersdorf, został przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim.

„GW” powołała się na swoje źródła, nie dostała natomiast odpowiedzi na pytania od kierownictwa Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ. W tekście zasugerowano, że oddelegowanie Skiby do Grodziska to degradacja zawodowa mogąca być karą za podjęcie śledztwa w sprawie wpisu Gmyza.

Gmyz dostał naganę od władz TVP

4 lipca późnym wieczorem Cezary Gmyz, na Twitterze skrytykował Małgorzatę Gersdorf. Wytknął jej brak doświadczenia sędziowskiego i błędnie przypisał wyrok w sprawie lustracyjnej agenta SB Tomasza Turowskiego.

- Sorry ale jak słyszę, że taka szlampa jak I prezes SN robi za wzór cnót to mi się miesiączka cofa - stwierdził Gmyz. „Szlampa” to spolszczenie niemieckiego wulgaryzmu określającego kobietę.

Dwa dni później Telewizja Polska poinformowała, że „w związku z wypowiedzią redaktora Gmyza, która wykracza poza kanon przyjętych w TVP norm zachowań i kultury, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej udzieliła mu nagany”. Dziennikarza za ten wpis skrytykowało też Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Znam wpis p. Cezarego Gmyza, uważam że jest skandalicznie niestosowny ze względu na użyty język i sformułowania, nie oceniam treści, które chciał wyrazić p. Gmyz. - stwierdziła Jolanta Hajdasz, dyrektor CMWP SDP.

Skiba nie podjął śledztwa z urzędu, tylko po zawiadomieniu

W weekend „Gazeta Wyborcza” opisała wyjaśnienia, które otrzymała po środowym artykule od prok. Łukasza Łapczyńskiego, rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Stwerdził on, że Piotr Skiba został przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim tylko do końca października.

Jako cele podał „równoważenie braków kadrowych w poszczególnych prokuraturach” oraz „troska o równomierne obciążenie pracą podległych prokuratorów”. Decyzję w tej sprawie podjął szef warszawskiej prokuratury okręgowej.

Łapaczyński zaznaczył, że Skiba nie wszczął śledztwa w sprawie wpisu Gmyza z urzędu, tylko na podstawie zawiadomienia złożonego przez Józefa Iwulskiego, sędziego Sądu Najwyższego. Z kolei wykładowczyni prawa prof. Monika Płatek zawiadomił w tej sprawie Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Kiedy w obu prokuraturach powzięto o tym wiedzę, zastępca rejonówki zwrócił się z prośbą od prokuratury okręgowej o przejęcie sprawy. Nastąpiło to 1 sierpnia.

Według ustaleń „GW” w Prokutaturze Okręgowej w Warszawie śledztwo dotyczące wpisu Gmyza prowadzi Izabela Dołgań-Szymańska, która awansowała tam za rządów PiS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokurator od śledztwa w sprawie wpisu Gmyza o prezes SN przeniesiony do Grodziska tylko na 2 miesiące

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl