SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura nie podejmie śledztwa ws. SMS-ów do Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, by „dała sobie spokój” z tematem importu antracytu

Warszawska prokuratura odmówiła podjęcia śledztwa w sprawie SMS-ów z ostrzeżeniami, żeby nie zajmowała się tematem importu węgla z Donbasu, które na początku br. dostała Karolina Baca-Pogorzelska z „Dziennika Gazety Prawnej”. Śledczy uzasadnili to brakiem znamion czynu zabronionego. - Za to ja jestem oskarżona z 212kk za to, że wysłałam maile z pytaniami w sprawie tematu jakim się zajmowałam. Spoko - skomentowała Baca-Pogorzelska.

Karolina Baca-Pogorzelska, Foto: JedynkaArticle

O odmowie podjęcia śledztwa w tej sprawie Karolina Baca-Pogorzelska poinformowała w sobotę wieczorem na Twitterze, zamieszczając fragment pisma otrzymanego od prokuratury. Śledczy analizowali tę sprawę w kontekście art. 34 Prawa prasowego, który mówi o zmuszeniu dziennikarza zaniechania publikacji materiału prasowego lub zaniechania interwencji prasowej.

Dziennikarka nie zamieściła dokumentu w całości, tłumacząc, że w dalszej części są nazwiska, których nie chce upubliczniać. - Takie dziś mam powitanie na ojczystej ziemi. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie smsów wysyłanych z ostrzeżeniami do mnie. Za to ja jestem oskarżona z 212kk za to, że wysłałam maile z pytaniami w sprawie tematu jakim się zajmowałam. Spoko - skomentowała

Krytycznie tę decyzję prokutatury ocenili na Twitterze niektórzy dziennikarze. - Wygląda to na skandal - napisał Piotr Semka z „Do Rzeczy”. - Zachować dla potomności - stwierdziła Anna Kalczyńska z TVN.

- Mojej żonie majstrowali przy samochodzie, potem porysowali auto, ja dostałem groźby i wszystko umorzone. Dopiero jak zabija ktoś się przejmie sprawa. Tylko wtedy już za późno - opisał Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej”.

Baca-Pogorzelska o SMS-owych ostrzeżeniach powiadomiła policję

Pod koniec stycznia Karolina Baca-Pogorzelska poinformowała, że dostała SMS-y z sugestią, żeby „dała sobie spokój” z tematem, nad którym wtedy pracowała.

- Domyślam się, jakiego tematu dotyczy SMS, jaki dostałam z pogróżkami. Sugeruje wprost, że „dobre rady” kierowane są w związku z pracą nad artykułem, którym się obecnie zajmuję. To szeroko rozumiany temat importu węgla. Nie widzę na razie bezpośredniego związku z tematem importu węgla z Donbasu, ale z importem węgla ze Wschodu w ogóle - na pewno - stwierdziła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zaznaczyła, że w wiadomości znalazły się ostrzeżenia, ale nie było w niej bezpośredniej groźby. - To raczej stwierdzenia typu: „lepiej dla pani będzie, jeśli przestanie się pani tym zajmować”. Takie „dobre rady” z którymi de facto nie bardzo można cokolwiek zrobić - nie jest to wiadomość, którą można zgłosić na policję. Taka sytuacja zdarzyła mi się dopiero drugi raz w życiu – wtedy też wiadomości, jakie dostawałam miały bardzo podobną formę - opowiada Karolina Baca-Pogorzelska.

Dziennikarka zgłosiła te SMS-y na policję. Na początku maja poinformowała, że złożyła w tej sprawie zeznania na komisariacie. - Powiedziano mi wprost, bez owijania w bawełnę: pani, bramka smsowa… Podpisałam się pod zeznaniami, przyjmując, że to wyczerpuje to, co miałam do powiedzenia. Więcej nic nie mogę zrobić, ruch po stronie policji - opisała na Twitterze. Parę dni później zaznaczyła, że policjanci podjęli jednak dalsze działania w tej sprawie i przekazali ją prokuraturze.

Baca-Pogorzelska od kilku lat wspólnie z Michałem Potockim opisuje w „Dzienniku Gazecie Prawnej” temat importu przez polskie firmy antracytu z ukraińskiego Donbasu.

Pod koniec marca poinformowała, że została oskarżona z art. 212 Kodeksu karnego (dotyczącego zniesławienia) przez prywatną spółkę. - Jej działalność związana jest z tematyką, którą się zajmuję. Wiem, kto jest po drugiej stronie, znam tę firmę bardzo dobrze - powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl.

Zaznaczyła, że wcześniej ta firma nie skierowała żadnego pozwu ani wniosku o sprostowanie dotyczącego jej tekstów. - Dostałam jedynie pismo wzywające do zaprzestania zadawania pytań kontrahentom tej firmy w taki sposób. Tekst więc się ukazał, nie żądano sprostowania, ale prawnicy mówią mi, że to bez związku. Artykuł 212 to 212. Przekazałam sprawę prawnikom i czekam na ich decyzje – opisała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura nie podejmie śledztwa ws. SMS-ów do Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, by „dała sobie spokój” z tematem importu antracytu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Karolina jest niewinna. To dobrze, że się pytała w razie wątpliwości. Nikt nie powinien jej dyktować czym ma się zajmować.
odpowiedź
User
Robi z siebie męczennice. Takiego SMSa mógł wysłać każdy, również sama do siebie. Parcie na szklo ma, to widać już od dawna. Z kompetencjami różnie, w innym razie już dawno przeskoczylaby do Wyborczej jak kilka koleżanek z DGP jak na pryklad Sylwia Czybkowska czy Agata Kondzinska.

Tutaj mamy wielka ekspertke od Śląska, której eksperctwo wynika jedynie z pochodzenia stamtąd. Mimo robienia wokół tego antracytu wielkiego szumu, nic z tego nie wyniknelo. DGP jest gazeta tworzona przez sensatow dla sensatow. Tabloid podszywajacy się pod opiniotworczy dziennik. Mało kto traktujeich poważnie. Trudno się więc dziwić decyzji prokuratury, nie jest od promowania czyichś tekstów.
odpowiedź
User
:(
Na konkretne uwagi co do błędów merytorycznych oto naprawdę takich podstawowych, pani Baca reaguje natychmiastowym banowaniem na Twitterze.
odpowiedź
User
Z
Z 212 została oskarżona nie za żadne e-maile a za insynuacje wobec konkretnych ludzi publikowane w DGP. Zawsze trzeba się z tym liczyć, jeśli stuka się w klawiaturę tylko na podstawie własnuch mniemań. Rzeczywistość jest skomplikowana a droga na skróty zawsze prosta.
Porządna gazeta po pierwsze weryfikuje teksty z ważkimi tezami, a jeśli publikuje "na rybkę" a nuż coś się przylepi do oskarża uch osób, no to potem powinna spłacać kary po sondownym udowodinieniu masowego rozpowszechniania oszcserstw.
odpowiedź
User
Yyy
Widac, ze opcja rosyjska w pisie ciagle aktywna
odpowiedź