SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokuratura po zawiadomieniu od „HejtStop” zajmie się nienawistnymi wpisami o wypadku Andrzeja Dudy

Stowarzyszenie Projekt: Polska skierowało do prokuratury pismo dotyczące internetowych wpisów mogących znieważyć prezydenta Andrzeja Dudę. Chodzi o opinie zamieszczone na facebookowych profilach KOD-u, Gazety.pl i TVN24.

Prezydent Andrzej Duda, fot. prezydent.plArticle

O skierowaniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zapytania dotyczącego postępowania w sprawie znieważenia prezydenta Polski poinformowało w poniedziałek Stowarzyszenie Projekt: Polska prowadzące kampanię „HejtStop”.


Kopię pisma wysłanego przez stowarzyszenie otrzymała redakcja Wirtualnemedia.pl. Czytamy w nim m.in.: „W związku z doniesieniami medialnymi na temat popełnienia przestępstwa znieważenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, do którego doszło na grupie dyskusyjnej zatytułowanej ,,Komitet Obrony Demokracji” w portalu społecznościowym Facebook oraz na forach dyskusyjnych portali internetowych TVN24 i Gazeta.pl, zwracamy się z zapytaniem dotyczącym przekazania nam informacji na temat wszczęcia postępowania w tej sprawie. Część wpisów może wypełniać znamiona czynów opisanych w artykule 135. par. 2 Kodeksu Karnego, który dotyczy publicznego znieważenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu.”

W dalszej części korespondencji skierowanej do prokuratury jego autorzy podkreślają, że choć stowarzyszenie z reguły zajmuje się przejawami nienawiści w internecie, to w tym wypadku chodzi o sytuację wyjątkową: „Standardowo w takich i analogicznych sytuacjach podejmujemy różne działania, w tym także składamy zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy tu jednak do czynienia z sytuacją specyficzną, w przypadku której postępowanie takie powinno być wszczęte z urzędu. Zależy nam na ścisłym monitorowaniu tej sprawy. Informacja o wszczęciu lub niewszczęciu takiego postępowania jest dla nas kluczowa w kontekście podejmowania przez nas działań w tej sprawie w przyszłości”.

Nienawistne komentarze na temat prezydenta Dudy pojawiły się w internecie po wypadku, do którego doszło w ubiegły piątek, gdy prezydencka limuzyna na skutek awarii opony wpadła do rowu. Na zrzutach ekranu dołączonych do wspomnianego pisma do prokuratury widoczne są wpisy, w których internauci nie przebierają w słowach odnosząc się do wypadku. Wśród autorów komentarzy są tacy, którzy życzą głowie państwa śmierci oraz ci żałujący, że wyszedł cało z całego zajścia.

W poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że w sprawie komentarzy dotyczących prezydenta rozpoczęto postępowanie sprawdzające, powołał się jednak na zawiadomienie pochodzące od osoby prywatnej odnoszące się do facebookowego konta Komitetu Obrony Demokracji. Bez odpowiedzi pozostało pytanie Wirtualnemedia.pl, czy działania prokuratury będą dotyczyły także wpisów umieszczonych na kontach Gazeta.pl i TVN24.

KOD w opublikowanym na swojej stronie komunikacie nie przyznał się do przypisywanych mu opinii. - Komitet Obrony Demokracji stanowczo odcina się od wszelkich, przypisywanych KOD-owi, komentarzy na Facebooku wyrażających radość z powodu wypadku limuzyny Pana Prezydenta. Dyskusja, której rzekomy screen krąży po internecie, nigdy nie miała miejsca na żadnej z grup czy stron administrowanych przez KOD. Wyrażamy oburzenie z powodu posądzania nas o tak niskie zachowania. I cieszymy się, że Panu Prezydentowi nic się nie stało oraz życzymy bezpiecznych podróży i szerokiej drogi w przyszłości - napisał zarząd Komitetu Obrony Demokracji.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Aleksandra Wawrzos, specjalista ds. komunikacji w Agorze, stwierdziła, że wydawca nie chce obecnie komentować tej sprawy. Z kolei TVN zapowiedział, że przedstawi swoje stanowisko we wtorek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura po zawiadomieniu od „HejtStop” zajmie się nienawistnymi wpisami o wypadku Andrzeja Dudy

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łomża
A ja bardzo proszę, żeby prokuratura zajęła się także tym, co dziś w Łomży mówił poseł Kaczyński. W opluwaniu inaczej myślących przebił Gomułkę.
odpowiedź
User
Mario
A ja bardzo proszę, żeby prokuratura zajęła się także tym, co dziś w Łomży mówił poseł Kaczyński. W opluwaniu inaczej myślących przebił Gomułkę.

Są tacy ludzie w Polsce którym nie zależy na tym aby Polska była krajem suwerennym, nie zależy na tym aby polski rząd bronił polskiej racji stanu i prawdy historycznej o Polsce mogli faktycznie poczuć się obrażeni.
odpowiedź
User
Tomasz
Niektórym KOD-ziarzom i polskim dziennikarzom przydałaby się wizyta u psychiatry.
odpowiedź